Пекінський зоопарк
Гігантська панда – символ не лише пекінського зоопарку, але й Китаю. А тому в експозиції парку бамбуковим ведмедикам присвячено особливе місце. З окремими павільйонами, магазинами сувенірів і… квитками. Туди ми завітаємо трошки згодом, а спершу – пройдемося.
Гуляти тут є де, загальна площа парку- майже 90 гектарів (це втричі більше за Київський). Клумби, природні зарості, класичні китайські сади, гаї. Тут розташовано приблизно тридцять великих споруд. Дофіга території займають ставки з лотосами, протоками і острівцями.
В зоопарку утримується чотирнадцять тисяч тварин (в Києві, ще до останнього голодомору – дві тисячі, в Миколаєві – не більше трьох). 450 видів наземних тварин плюс ще з 500 – всякої живності у величезному океанаріумі.
За часів династії Мін тут були імперські помістя, а в часи Цин – сади. (Ви ж в курсі, що маньчжурська династія Цин прийшла в 1644-му на заміну власне китайській імперії Мін? Ну а до того були Юань, Тан, Суй і… Зрештою це вже точно ви знаєте).
Перший невеличкий звіринець облаштували тут в 1906-му році. Деяких тварин придбали в Німеччині. Відвідувачі, для яких парк відкрили в 1908-му році були в захваті. Що й не дивно – Китай провадив політику ізоляції, тож і заморських тварин там не бачили.
Імператор з родиною також кілька разів гуляв дивовижним парком, який назвали “Садом десяти тисяч тварин”. За давнім китайським гігантоманським звичаєм ніяких десяти тисяч тоді тут, само собою, не було.
Після повалення імперії в 1911-му парк перейменували в Національний ботанічний сад. А от Другу світову парк пережив не дуже. Більшість тварин померли з голоду. До перемоги дотягнули лише 13 мавп і один старий страус-ему.
За Мао Цзедуна парк потихеньку розширювали. Великий кормчий особисто подарував сюди коней. Передовий досвід роботи переймали в СРСР і Польщі, а тварин купували звідусіль.
Цю роботу перервала культурна революція. Весь науковий склад зоопарку репресували, а тварин, в першу чергу іноземних – звинуватили в шпигунстві і пустили на ковбасу. Після припинення в 1970-х того ідіотизму колекцію відновлювали, в тому числі не без допомоги буржуїв.
Пишуть також про кілька африканський місій – китайці їздили наловити собі експонатів до Ефіопії, Кенії, Танзанії. Звідти привезли 157 видів тварин, 1000 штук! Жирафи, африканські слони, зебри, антилопи гну, страуси, мавпи, черепахи – науковці були в захваті від тих поповнень.
Носоріг в списку трофеїв не значиться, але звідки ж йому бути?
А от бегемота – нема.
Для тварин облаштували тематичні острівці. Як от для тигрів. Там мешкають і рідкісні амурські котики.
Пташиний острів складається з кількох величезних вольєрів.
Щороку Пекінський зоопарк відвідують шість мільйонів туристів. Хоч з огляду просто на кількість самих китайців ця цифра видається не такою вже й великою.
Написи виконані переважно китайською. Лише особливо важливі аншлаги продубльовано.
Величезний океанаріум, як стверджують пекінці найбільший в континентальній Азії. За вхід слід заплатити окремо, причому відносно немало – більше сотні юанів, у той час, як відвідини лише зоопарку вартують, здається, десять. Але воно того вартує.
Океанаріум відкрили в 1999-му. Кілька десятків акваріумів, сім експозиційних залів і тисячі риб. Глядачі також можуть подивитись шоу з дельфінами і морськими левами.
Декілька акваріумів висотою у декілька людських зростів! Плавають там акули. Але найбільше вражають амурські осетри – це просто якісь плавучі корови вагою в півтори сотні кілограм!
Скатів, гігантських черепах можна побачити надзвичайно близько, оскільки через акваріуми прокладено ескалатори і тунелі.
Від барв і різноманіття тропічних риб відірватись неможливо.
Для того, щоб видовище було ще яснішим – працівники у масках пилососять корали і протирають скло серветочками.
Для цікавих є навіть басейн, де риб, на відміну від інших тварин, можна торкатися.
Та все ж особливо почесне місце посідає панда. Дійсно кумедні і палко кохані китайцями. Вони готові годинами милуватись на неповороткі рухи чорно-білих тваринок, навіть коли ті просто пісають чи сплять.
Поруч продається купа пандових сувенірів на всі випадки життя.
Кльовий зоопарк. Пекінцям і гостям столиці є чим помилуватись .
В моїх пекінських записах можна почитати про Олімпіаду, китайську кухню, Мао, Велику китайську стіну, Заборонене місто і китайську медицину.
Коментарі