Пекін: Мао

Продовження. Початок про Олімпіаду і китайську кухню.

Політика уряду Китаю, що ніби як засудив і культ особи, і культурну революцію, залишається компромісною. Мовляв, було що було. В усякому випадку, портрет Мао Цзедуна і надалі прикрашає Ворота небесного спокою, що на площі Тяньаньмень.

До речі, про площу. Попри небесний спокій саму площу ми знаємо завдяки масовим утискам студентів в червні 1989 року, котрі закінчились трагічно. Китаю до сих пір аукається те “свято демократії”. Площа довжиною 880 і завширшки 500 метрів. Вважається, що в пику Харкову вона – найбільша у світі.

Тут Мао в 1949 році проголосив створення Китайської Народної Республіки. Прямо навпроти воріт в 1976 році для його забальзамованого тіла побудували гігантський мавзолей.

В ті години, коли мавзолей відкритий, сюди не заростає народна стежка.

Ціла армія кадебістів вишиковує людей в колони. В мегафон китайською викрикують попередження про те, що вхід до мавзолею з сумками, пляшками, фотоапаратами і телефонами не допускається. Порушників виганяють. Потім колону запускають в КПП, де шмонають і просвічують кожного. Після шмону можна купити за юань букетик в доречно прилаштованому кіоску. Букетики рівненько покладають до статуї Мао (а потім очевидно переправляють назад у кіоск). За спиною статуї у скляному кубі відкрита труна Великого кормчого. У наступній кімнаті – Маомаркет, де можна придбати за державними цінами (тобто дорого) сувеніри: від портретів і цитатників до годинників і запальничок.

Портретом Мао прикрашені також всі купюри, окрім копійчаних.

Офіційна оцінка діяльності Мао Цзедуна (в Китаї дуже люблять все розставляти на свої місця) – 30 на 70. Тобто на 70 відсотків гарного 30 – поганого. В ці тридцять якраз увійшли мільйони жертв курьтурної революції. (Цікаво, скільки відсотків за китайською системою виставили б Кучмі?).

Тим не менше, схоже, що у сучасному Китаї Мао скоріше комерційний символ, бренд. Другим, аналогічним за масштабом пекінським брендом є панда, але про це іншим разом.

Далі буде.

Поділитись:
  • Добавить ВКонтакте заметку об этой странице
  • Facebook
  • Twitter
  • Google Buzz
  • del.icio.us
  • email
  • PDF
  • Print

Читайте також:

Прокоментувати

You must be logged in to post a comment.