Туніс: Троглодити

Продовження. Початок про біло-блакитне місто, Метлаві, тамтешню торгівлю, а також про верблюдів тут.

Туніські троглодити – це не міфічні снігові люди, як припускає Вікіпедія, і не казкові прожорливі персонажі, а цілком реальні мешканці півдня країни. Так місцевих берберів назвали греки за їх незвичний печерний спосіб життя.

Враховуючи дефіцит доступних будівельних матеріалів ідея рити печери чи ховатися у гротах ніякою оригінальністю не вирізняється. Там і безпечно, і прохолодно, що особливо актуально в Сахарі. Інше питання, що такий спосіб життя в районі міста Матмата зберігся до сих пір.

В деякі печери проведено і світло, і водогін, і може навіть інтернет. Для туристів обладнані і готельні варіанти.

Що робити в таких готелях в загалом непиючій країні для мене залишилось загадкою.

В негірських районах свої житла троглодити будують так: спершу викопують здорову яму-кратер, метрів з 10 в діаметрі (холл, що має назву хауш), потім з неї видовбують печери і печерки (спальні, дитячі, кабінети і кладові), а також центральний печерний коридор назовні.

Іноді такі будинки мають декілька поверхів. Робить це вся родина, а коли вона не велика, то й сусіди. До речі, зараз така хата коштує дуже навіть пристойні гроші (якщо я не помиляюсь, десь 200-250 тисяч динарів).

Більшість меблів також вирубані з каменю. Так вирішується проблема ліжок, поличок, столів, табуреток – дуже зручно і недорого.

Самі мешканці печер ходять давно не в шкурах, проте і надто сучасними їх не назвеш. Принаймні мобільних телефонів в руках я не бачив, що дозаолило зберегти автентику.

Столицею троглодитів є місто Матмата.

Лише поодинокі супутникові антени нагадують, що на дворі – ХХІ століття.

Бо поруч от таке.

Саме тут мені вдалося вперше покоштувати знаменитий кус-кус. Це така каша, (мені здалося, що пшонна) з шматками м’яса і овочами. Якщо додати нелюдської за гостротою аджики, то доволі смачно і вже точно екзотично.

Готують його жінки і вбивають на цей процес силу силенну часу.

Навколишні “місячні” пейзажі стали натурою для “Зоряних війн” Лукаса, про що іншим разом.

Далі буде.

Поділитись:
  • Добавить ВКонтакте заметку об этой странице
  • Facebook
  • Twitter
  • Google Buzz
  • del.icio.us
  • email
  • PDF
  • Print

Читайте також:

Прокоментувати

You must be logged in to post a comment.