Тараканів

Неподалік від древнього Дубно в лісі під селом Тараканів розташована величезна фортеця. Її збудували для захисту західного кордону Росії, котрий проляг тут після третього поділу Польщі в 1795 році. Сто років, правду кажучи, якось обходились без фортеці, а потім припекло. Дехто стверджує, що будова була масштабною корупційною оборудкою, котра вартувала казні 66 млн. царських карбованців.

Як би там не було, Тараканівський форт був задуманий російським інженером німецького походження Едуардом Тотлебеном як елемент плану оборонної лінії від Бреста до Бендерів. Форт в плані ромбовидний, оточений ровом і укріпленими валами. Будівлі і стіни бетонні, що було на той час значною новацією. Зовнішні стіни оздоблені цеглою.

З рову у середину, догори, ведуть декілька нахилених кам’яних тунелів. Тунелями за бажання могли б роз’їхатись два легкових авто.

Про Тараканів не так давно писали. Не обійшла його увагою і Блека. Величезна і загалом безтолкова споруда застаріла ще в момент її побудови. Витрачені на неї гігантські на той час інвестиції не окупились ні йотою безпеки.

Як і абсолютна більшість українських замків, не добитий часом Тараканівський форт добивають дикі туристи і місцеві жителі. І судячи з планів нової влади, будь-яке відродження цим об’єктам не загрожує. Це не може не втішати, бо дозволяє зберегти всю цю красу у первісному стані замість того, аби віддати їх на поталу хапугам-бізнесменам.

Багато в чому Тараканів нагадує Брестську фортецю, з тою різницею, що з Бреста зробили молельню, а за Тараканова – вигрібну яму. Сніжок припорошив нанесене сюди лайно, тож картинка не така трагічна, як би хотілось.

Всього у форті було понад сто казематів: житлових, лікарських, господарських, артилеристських і навіть морг. Були тут також електростанція, баня, пекарня, церкава. Внутрішнє оздоблення не збереглося ніде, проте в приміщеннях, де планували розміщувати овочебазу стіни оштукатурені. Відвідувачі форту, що дбають за передачу нащадкам важливої інформації, щедро розписують нею стіни.

Завдячуючи написам нащадки зможуть отримати про нас чітку уяву.

Поділитись:
  • Добавить ВКонтакте заметку об этой странице
  • Facebook
  • Twitter
  • Google Buzz
  • del.icio.us
  • email
  • PDF
  • Print

Читайте також:

Один коментар

  1. Такий в нас культурний рівень. Що поробиш?..

Прокоментувати

You must be logged in to post a comment.