Скоп’є. Столиця імені Македонського

Столиця Колишньої Югославської Республіки Македонії, а саме така офіційна назва цієї країни, вражає і смішить одночасно. Вражає масштабом новобудови, що виконується з дійсно столичним розмахом. А смішить кічовою еклектикою усіх цим численних колон та скульптур.

skopje_087

 

skopje_013

З Македонією все не слава Богу. Республіку ніби-то штучно утворив югославський диктатор Брос Тито в пику болгарам, які не схотіли свого часу об’єднуватись під його орудою до великої балканської федерації. Болгарія ж завжди вважала більшу частину сучасної Македонії своєю, а місцеве населення насправді болгарами.

skopje_112

Аби зрозуміти масштаб трагедії слід згадати, що південні сусіди, вважають македонців слов’янськими греками. А Сербія – етнічними сербами. Якщо ж додати до цього той факт, що чверть населення складають албанці, можна зрозуміти, що компот ще той.

Албанці – неспокійні сусіди. Дехто з македонців прямо каже – терористи. Над албанськими селами Македонії не соромлячить розвіваються прапори сусідньої держави з орлом. І сказати, чим це закінчиться – важко.

macedonia_020

Натомість і Греція не спить. Греки, як відомо, блокували всі серйозні міжнародні рухи Македонії, будь то вступ до НАТО чи виступи на Євробачення. Аж доки не змусили країну затвердити доволі принизливу назву “колишньої Югославії”.

А все через те, що Македонія – то історична провінція самої Греції. З якою, між іншим, нащадок Брос Тіто і одночасно військовий злочинець Слободан Мілошевич навіть запропонував утворити тристоронн конфедерацію – Македонії, Сербії та Греції.

skopje_116

Так от, ревнощі Греції стосуються в першу чергу головного історичного персонажа сучасної Македонії – Олександра Великого.

Македонія міцно приписала все з ним пов’язане собі. Відповідно і сучасні македонці, за їх логікою, а отже і грецька їх частина – ніякі не греки, як і цар Олександр само собою теж.

skopje_028

Культу Олександра тут може позаздрити навіть азійський диктатор. Судіть самі: іменем Олександра Македонського названі національний аеропорт, головне шосе країни, вулиці, площі школи і так далі. Статуй легендарного царя не перелічити.

Але головна, звісно, на центральній площі столиці та країни. Статую-фонтан висотою в 22 метри наразі учергове перебудовують, хоч ще рік тому в принципі все було гаразд.

skopje_097

Власне постійна будова – теж майже символ сучасного Скоп’є. Справа в тому, що центр міста було знищено потужним землетрусом ще в 1963 році. Важко сказати, як донедавна виглядали береги річки Вардар. Однак влада країни, що з усіх сил змагається за своє право на існування, ухвалила епохальний план “Скоп’є-2014”, який, як ми бачимо на фото, реалізується і до цього часу.

Вартість проекту ніхто достеменно оцінити не може. Чи то 200, чи 300, чи навіть 500 мільйонів євро. Бонусом, як і належить, пішла політика, корупція, непрозорі тендери. Одним словом, все як у нас. Та ж статуя Македонського, перше оцінена в 487 тисяч євро, у підсумку стала в 1,4 млн.

skopje_090

skopje_030

skopje_085

Але результат ми бачимо: десятки новобудов з колонами – це переважно музеї та інші заклади культури. Музей археології, де вся міць історичної науки Македонії переконливо доводить відвідувачам негрецький характер країни та її великого покровителя.

skopje_070

skopje_073

Музей “Македоська боротьба”, Македонська опера, музей холокосту.

skopje_119

skopje_074

skopje_118

Триумфальна арка “Македонія”, звісно що не “колишня” і не “югославська”.

skopje_035

Ну і головна фішка – сотні скульптур. Здається, що немає жодного хоч чимось відомого уродженця цієї землі, якому б не поставили пам’ятник. А іноді – і не один. Грецьких та інших дотичних героїв теж не забули. Звісно, як етнічних македонців.

skopje_027

skopje_005

skopje_136

Олександра Македонського теж відзначили не одним пам’ятником в центрі. Буквально в кількох метрах – ще одна скульптурна група на фонтані. Юний Олександр і його мама, Олександр трішки старший, лев – символ Одександра. Ну і тато, цар Філіп – теж заслужив.

skopje_098

skopje_102

skopje_095

Вся ця новобудова, як пишуть тутешні ЗМІ, не надто схвально сприймається мешканцями бідної країни. Опозиційні політики вже назвали свою столицю “Енциклопедією кітча”. Втім, варто сказати, що все це в купі складає реально неповторний образ міста. Це як Вірка Сердючка з зіркою на голові.

skopje_066

Насправді Скоп’є – ще античне місто, яке у середні віки отримало потужний османський акцент. Невеличка частина турецького Скоп’є збереглася о інший бік річки Вардар, до якого можна перейти однією з небагатьох автентичних пам’яток столиці, кам’яним мостом XV століття.

skopje_108

skopje_110

skopje_079

Туристи тут можуть оглянути турецькі бані, мечеть, а на горі – фортецю Кале, зведену нібито ще в VI столітті.  Фортецю після згаданого землетрусу сильно перебудували, тож справжнього в ній насправді небагато.

skopje_105

Ну і про ще одну особу, яка обіймає може і не настільки видими місце, як Олександр, але співставиме. Мова про Матінку Терезу, яка, виявляється є уродженкою Скоп’є. До речі, албанці вважають насправді її своєю, про що іншим разом.

Неподалік від помпезного новобудованого центру стоїть так званий Дім Матері Терези, який насправді збудований на місці католицького храму, у якому хрестили Аньєз Гонжа Боякшу, майбутню всесвітньо відому черницю. Можете не сумніватись, що друге за важливістю національне шосе носить саме її ім’я.

skopje_050

skopje_057

Ну і ще кілька спостережень у якості бонуса. Про скульптури ми вже говорили. Деякі навіть анонімні, що на фоні тотальної героізації додає шарму.

skopje_026

skopje_059

skopje_064

Також помітні непропорційно великі національні прапори. Між іншим, теж відкореговані на вимогу Греції.

skopje_003

Містом їздять двоповерхові китайські автобуси, копії знаменитих лондонських. Обіцяють скоро запустити трамвай.

skopje_049

skopje_048 

Поділитись:
  • Добавить ВКонтакте заметку об этой странице
  • Facebook
  • Twitter
  • Google Buzz
  • del.icio.us
  • email
  • PDF
  • Print

Читайте також:

Прокоментувати

You must be logged in to post a comment.