Тирана. Хаос без тирана

Про Албанію я вже писав. І тоді назвав цю країну Албаністаном. Погані дороги, тотальна бідність, двадцятилітні мерседеси, азійщина в своїй арабській, на жаль – не милій для мене частині. Однак вже тоді, два роки тому, я зауважував, що Албанія схожа на великий будівельний майданчик.

Минуло два роки. І зміни тепер видно неозброєним оком. Ні, це ще не Європа, однак все здається і не Азія. Втім, наразі мова не про країну загалом, а про її столицю – Тирану.

tirana_055

 

albania_028

На жаль, столиця, як це іноді буває, увібрала в себе всі недоліки країни, але зекономила на перевагах. Тирана – місто хаосу, самобуду, жахливих корків на дорогах, і навіть комуністично-сталінське минуле на залишило по собі достатньої кількості характерних для цього періоду артефактів.

tirana_017

tirana_021

Тирана відома з XVII століття, однак столицею вона стала саме в періоди незалежності Албанії. Тут коронували першого і єдиного короля країни Ахмета Зогу. Втім, сучасне обличчя Тирани тісно пов’язане з іншим, некоронованим королем і тираном Албанії Енвером Ходжі.

Комуністичний диктатор керував Албанією майже 40 років. За цей час країна пройшла шлях від тісної дружби з СРСР в обмін на гроші до ненависті. Потім аналогічною була доля стосунків з Китаєм. У підсумку останні десять років країна перебувала у повній ізоляції.

tirana_033

Населенню країни внушили, що довкола вороги, а тих, хто в цьому сумнівався – гноїли в таборах, копальнях або просто розстрілювали. Від міфічної загрози албанців мали захистити 700 тисяч (!) бункерів, побудованих по всій країні, навіть на городах та в морі. І найбільший був звісно розташований в Тирані.

albania_002

Не так давно бункер відкрили для відвідин і улаштували там арт-об’єкт. На жаль, в даний час (весна 2015 року) він знову закритий, адже розташований на території військової частини, а останнім часом відчувається загостерння стосунків з сусідами.

Місто влаштоване за радиально-кільцевою системою. В центрі Тирани в другій половині 1950-х позносили старі квартали та набудували “сталінок”. Втім, без належного розмаху. До речі, нумерація будинків переважно відсутня: це ще одна “фішка” від Ходжі.

tirana_083

tirana_092

З-поміж малоповерхової будиви вириваються 200-літня мечеть Ефем Бей, закрита за часів комунізму, готель “Інтурист” і найвища будівля не лише Тирани, але й усієї Албанії башта TID Tower. Її висота 85 метрів, тобто 25 поверхів. Довкола центральної площі національного героя Скандерберга скоро мають збудувати ще декілька висоток.

tirana_016

tirana_013

tirana_011

tirana_057

Ще одна площа столиці носить ім’я Матері Терези, яка була етнічною албанкою. Втім, це не заважає македонцям вважати її своєю. Тут розташовані університет, стадіон, виставковий центр, резиденція президента і трибуна для приймання парадів.

tirana_079

tirana_078

Це – закрита колись частина столиці. Кілька кварталів міста були відведені виключно для партійної еліти, тут була і триповерхова віла Ходжі. Про помешкання диктатора ходили легенди: казали навіть що там було 30 холодильників і 20 відеомагнітофонів! Для злиденного насалення – нечувана розкіш. В наші дні тут розташовані числнні посольства.

tirana_027

Поруч, у невеличкому сквері – нагадування для усіх, що насправді уявляла з себе країна часів Ходжі. Типовий бункер, фрагмент берлінського муру та “скелет” кліплень шахти, на якій працювали політичні в’язні.

tirana_061

А буквально за кілька метрів – колишній музей Ходжі. Не надто велика і геть не помпезна споруда не використовувалась для виставлення тіла вождя, його одразу поховали на цвинтарі. Однак в наші дні музей знищили, а будівлю занедбали, хоч і проводять тут якісь мистецькі акції.

tirana_052

tirana_043

tirana_041

tirana_044

Тут же – кафе з претензійною назвою “Мумія”.

tirana_039

tirana_037

Ще до 2000-х років Тирана була малоприємним і небезпечним містом. Ну тобто приємності і зараз не багато, але зараз навіть важко уявити як виглядала столиця найбіднішої європейьскої країни в перше десятиліття після смерті тирана.

Люди рятувалися та виживали як могли, злочинність та рекет квітли буйним цвітом. Апогея криза тутешньої “перебудови” дістала в момент краху кількох фінансових пірамід, від яких постраждало кілька сот тисяч албанців. Тоді уряд навіть попросив уведення миротворчих військ ООН!

tirana_031

tirana_102

tirana_101

tirana_084

Найбільшою клоакою середмістя була річка Лана. Її береги були забиті хаотичною будовою та торговими палатками. Відновлення тут зеленої зони – одне з найбільших досягнень багатолітнього прогресивного мера Тирани Еді Рами, нині – прем’єр-міністра країни. Втім, задля справедливості слід сказати, що вода і зараз наповнена нечистотами, а щурі – головні купальники в цій річці.

tirana_029

tirana_090

Мер Рама відзначився ще масовим розфарбовуванням фасадів, за що дістав і міжнародні відзнаки. Втім, від тієї програми вже мало що видно, а колись веселенькі фасади сірих “ходжійок” занепадають.

tirana_082

tirana_004

Втім, кілька громадських просторів підтримуються у більш-менш нормальному стані. Хоч і дивують місцями нестандартними рішеннями.

tirana_023

tirana_094

tirana_098

Традиційні для Балкан оголошення про смерть.

tirana_086

Така вона, албанська столиця.

tirana_096

Поділитись:
  • Добавить ВКонтакте заметку об этой странице
  • Facebook
  • Twitter
  • Google Buzz
  • del.icio.us
  • email
  • PDF
  • Print

Читайте також:

Прокоментувати

You must be logged in to post a comment.

ароматизатор жидкий пищевой цена
optovik.com