Данський скансен “Старе місто”. Частина патріархальна
Як ми певне всі знаємо, перший етнографічний музей під відкритим небом заснував у Стокгольмі Артур Хазеліус. Шведи полюбили невеличкий заміський маєток, їздили туди зі столиці побухати на свідому повітрі. Ну і для перчинки той-таки Хазеліус почав додавати сільського колориту, привозячи до маєтку усілякі старожитності.
Той, власне автентиний Скансен, відчинився в 1891 році (і про нього я ще якось розкажу). Згодом тема набула популярності і дуже скоро скансенами почали називати всі музеї просто неба. В Україні всі знають аналогічні музеї в Пирогово під Києвом, Шевченківський Гай у Львові, чудовий скансен у Переяславі-Хмельницькому.
Менш відомі дуже непоганий скансен в Ужгороді, в Рокинях, неподалік від Луцька, в Крилосі біля Галича, Сарнах, що на Рівненщині.
Втім цього разу ми погуляємо данським скансеном Den Gamle By – Старе місто. Цей етнографічний музей розташований у місті Орхус, другому за розмірами місті Данії.
“Старе місто” відкрили невдовзі після автентичного Скансену, в 1914 році. Втім самі данці вважають свій музей просто неба першим у світі у своєму роді. Бо тут головний акцент – саме на міській культурі та міських будівлях.
Цікаво, що упродовж всієї своєї історії музей розбудовувався і розширювався. Навіть зараз. І здавалось би, що ще там розширяти? А от секрет у тому, що “Старе місто” не обмежилось сивою давниною та патріархальною історією.
Але мочнемо все ж з неї.
Найстаріша будівля в музеї – з 1550 року, з міста Ольборг. Сам Орхус поділився не однією автентичною спорудою, кожна з яких відбудована у певній тематичній зоні. Все організовано кварталами, а квартали у свою чергу згруповані у три тематичні зони: період з середньовіччя до кінця XIX століття, двадцяті і окремо – сімдесяті роки XX століття.
В кожен з будинків можна заходити і оглядати побут його мешканців. Все зроблено так, ніби вони щойно десь вийшли.
А в деяких жителів можна побачити за своїми повсякденними справами. Тесля:
Бідна хатинка. Дід на висувній канапі весь час хропе.
Взуттяр.
Кожум’як.
Дівчата. До речі з трьох два живі та рум’яні.
Ще одна – на вулиці. Відвідувачів не помічає.
Аптекар.
Власне в цьому одна з ключових фішок. Окрім манекенів в скансені працюють професійні актори та волонтери. Вони ведуть ніби як буденне життя, геть не контактуючи з відвідувачами.
Ця родина була взагалі пречудова. Жінки сварились рудий данець весь час бив мух.
Поромник.
Трунар з челядником.
Ця парочка голографічна. Ще один варіант візуалізації.
Зверніть увагу на капці, напхані сіном.
Гончар.
Будинок бургомістра. Майже палац.
А що в цій коробці біля дверей здогадуєтесь?
Правильно, свічки!
Коментарі