Гобустан. Танцюючі чоловічки і багновулкани

Недалечко від Баку, з його хмарочосами і показовою розкішшю, є одна цікавинка – заповідник Гобустан. Це всіяна скелями рівнина площею в півтисячі гектарів. Ущелини скель, яри, печери були зручним притулком для доісторичних людей. Які по собі залишили чимало графічних згадок.

Баку, Гобустан

 

Але спершу поглянемо на іншу принаду Гобустана – грязеві вулкани. Найбільші на Кавказі, якщо шо. І взагалі, Азербайджан пишається своїм першим місцем в світі за кількістю багновулканів. Їх тут аж 350. 

lr-08303

lr-08306

lr-08316

Своїм походженням грязеві вулкани пов’язані з нафтовими і газовими родовищами.

lr-08308

lr-08315

lr-08352

Чесно кажучи, вулкан – надто голосно сказано. Так, купка гною, на вершині якої час від часу надувається брудна булька. Потім вона тріскає і стікає брудним потічком до “підніжжя”. І так – 25 мільйонів років поспіль.lr-08365

Територія Гобустана настільки пустельна, що саме тут, серед місячних пейзажів, уряд Азербайджану облаштував свою найсуворішу в’язницю. Тутешна закритя буцегарня – місце уримання пожиттєвих ув’язнених, вірменських військових полонених та політичних.

lr-08368

Культурний пейзаж Гобустана в 2007 включено до переліку об’єктів Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО. Через це Алієв гарантував перенесення в’язниці за межі заповідника. Втім,, наскільки я зрозумів, наразі обіцянка не виконана.

lr-08388

Ну і тепер власне про головне – петрогліфи. Це наскальний живопис, який століттями висікався прадавніми людьми. Більшість картинок датують епохою мезоліту, а отже “танцюючим чоловічкам” як мінімум 10 тисяч років.

Кам’яноепохові художники намалювали для нас сценки з свого життя – побут, полювання, танці.

lr-08375

lr-08398

lr-08403

lr-08406

800px-Aserbaidschan_1987_024

Є також зображення тварин. У місцевому музеї, до речі, надзвичайно сучасному за технікою виконання, пропонується інтерактивно вгадувати який малюнок що означає.

lr-08374

lr-08393

lr-08419

Зображені люди на картинках ведуть себе культурно. Це вам не якийсь там Конарк. Хоча є також картинки доволі інопланетні. Втім, може у прадавнього митця просто були глюки від вулканічних випарів?

lr-08404

Як виявили дослідники, вслід за древніми людьми увіковічнити свою присутність в тутешніх скелях прагнули і їх нащадки. А також туристи. Зокрема італійські. У підніжжя гори Беюк-даш на плиті можна прочитати напис, датований десь першим сторіччям нашої ери.

Римський “зелений чоловічок” написав латиною:

“Час імператора Доміціана Цезаря Августа Німецького, Луцій Юлій Максим, Центуріон XII Легіону Блискавичного”

800px-Qobustan_inscription

Напевне, то такий статус у тогочасному римському фейсбуці. На згадку.

lr-08427

Поділитись:
  • Добавить ВКонтакте заметку об этой странице
  • Facebook
  • Twitter
  • Google Buzz
  • del.icio.us
  • email
  • PDF
  • Print

Читайте також:

Прокоментувати

You must be logged in to post a comment.