Унівська лавра. Аскетична обитель

Між розкішними пагорбами на межі Галичини та Опілля заховалося межі горами старовинне село Унів, знане також як Межигір’я. Ще на початку XIV століття, а може й раніше у тутешньому закапелку оселились монахи. Нині це Святоуспенська Унівська Лавра, єдина греко-католицька лавра в Україні.

Унів

Унів

Унівська Лавра

Лавра — від грецької «багатолюдна вулиця». Так називають найбільші монастирі. Причому, по-перше — неодмінно чоловічі, а по-друге — православні. Первісно лаврами називали укріплені монастирські поселення в Палестині, що утворились ще в V — VI століттях. За довгі роки потому в зоні впливу православного церковного обряду виникло ще кілька десятків потужних монастирів-лавр.

Важливим для статусу лаври є її підпорядкування безпосередньо митрополиту. Це як особливий статус Севастополя в Україні. Втім, наразі вже є кілька винятків. Зокрема — Святогірська лавра, про яку я свого часу розказував, підпорядкована донецькому церковному начальнику.

Унівська Лавра

Унівська Лавра

Унівська Лавра

Особливий статус Унівської Лаври узаконив у 1542-му році Сигізмунд I. Монахи отримали право обирати собі очільника та й інші привілеї. Монастирі, як відомо, були самі по собі крупними феодальними центрами на які працювали десятки навколишніх сіл.

Унівська Лавра

Обитель укріпляється та розбудовується. Втім, це не стане завадить в одному з останній татарських нашесть її добряче попалити. За переказом у монастирському джерелі шукав собі зцілення польський шляхтич Ванько Лагодовський. Та й ніби вилікував хворобу ніж, за що дав обітницю — обитель відродити.

Унівська Лавра. Копія надгробку Ванька Лагодовського

Унівська Лавра

Унівська Лавра

Відбудова буде швидкою і ґрунтовною. Над святим джерелом будується мурована оборонна церква. Територію монастиря оточують земляними валами, потужними стінами з вежами та солідною в’їзною брамою. Залишки її десять років тому випадково знайшли під час виконання земляних робіт.

Унівська лавра. Залишки брами

Унівська лавра. Укріплення

Унівська лавра. Залишки герба

Після буремних років Хмельниччини монастир дістає високу покрову від українських уніатів. У 1681 разом з іншими представниками духовенства у Варшаві складає католицьке ісповідання віри Василь Шептицький, архімандрит Унівського монастиря. Згодом Шептицький стає Галицьким єпископом, що вкрай позитивно позначається на матеріально-духовному забезпеченні обителі.

Настає пора найбільшого розквіту Унівської лаври. Працює друкарня, школа, на території монастиря відбуваються щорічні ярмарки. Однак попри статки чернецький статут залишається незмінно суворим.

Унівська Лавра

Унівська Лавра

Унівська Лавра

Унівська Лавра

Після поділу Речі Посполитої Галичина потрапляє до складу Австрії. Ця імперія, на відміну від Російської, уніатів не гнобила, та все ж більше переймалась справами чисто католицькими. Монастир потихеньку занепадає.

Новий Галицький митрополит, а згодом — кардинал Михайло Левицький облаштував в Уневі свою резиденцію. Вали рівняють, наріжні вежі розбирають, натомість будується палац — митрополичі палати.

Унівська Лавра

Унівська Лавра

Нове відродження настає за часів Андрея Шептицького. Він знову передає обитель ченцям-студитам та згодом надає монастирю статус лаври. Колишня слава швидко відновлюється. Більше того, нова лавра засновує кілька дочірніх монастирів. У наші дні — це вісім обителей на Галичині та по одній в Києві, білоруському Полоцьку та польському селищі Висовій.

Унів

Унів

Тут саме час сказати, хто такі студити. Це орден, заснований наприкінці VIII ст. Феодором Студитом з Костянтинополя. Руїни автентичного Студитського монастиря і досі можна побачити у сучасному Стамбулі.

Феодор вже на сучасників мав величезний вплив, імператори його боялись, люди — обожнювали. Блискучий літератор та ревний аскет, Феодор став автором монастирського статуту, що до певної міри діє і до наших днів.

Унівська Лавра

Унівська Лавра

Унівська Лавра

На українській землі студитський устав-правило ввів у Печерському монастирі, теперішній Лаврі, близько 1070 св. Теодосій Печерський, звідки він поширився по інших монастирях. Студити займались городництвом і садівництвом, ткали і в’язали, переписували книги, але найбільше дбали про аскетизм. Постили через день чи взагалі жили тільки на хлібі та воді, намагалися подовгу не спати, класти якомога більше поклонів.

Проте аскетизм візантійського зразка на Русі не прижився, як пишуть фахівці гору взяв природний слов’янський оптимізм. Монаші правила попустили, однак все ж студити не стали просто сторінкою історії.

Унівська Лавра

Унівська Лавра

Як ми всі знаємо, після Другої світової Греко-католицька церква на території СРСР офіційно припиняється. Окремі священики йдуть у підпілля. Монахи, що уникли в’язниці, створюють невеликі підпільні монастирі. І так — 40 років.

Унівська Свято-Успенська Лавра на картах Google. Село Унів Перемишлянського району Львівської області. Проїзд від Києва — 500 км, від Львова — 45 км, від Івано-Франківська — 100 км.


Переглянути більшу мапу

Унівська Лавра. Панорама

Панорама клікабельна

Унівська Лавра

Поділитись:
  • Добавить ВКонтакте заметку об этой странице
  • Facebook
  • Twitter
  • Google Buzz
  • del.icio.us
  • email
  • PDF
  • Print

Читайте також:

Прокоментувати

You must be logged in to post a comment.