Нова Ушиця

Нова Ушиця, Костел Преображення Господнього

Взагалі-то більшу частину свого життя Нова Ушиця звалася Літнівцями. Напевне невеличке подільське село служило колись панам за літню дачу. І от про ті Літнівці вперше згадується ще в XV столітті. Втім, вік — не завжди ознака статусу. Століттями Літнівці були чиєюсь вотчиною.

В середині XVIII століття черговий пан виходив для Літнівців у Августа III магдебурзьке право. Цей польський король, що не знав польської мови, планомірно добивав Річ Посполиту. І в результаті після другого поділу Польщі Літнівецьке староство в купі з усім Поділлям опиняється у складі Росії.

Нова Ушиця

Нова Ушиця

Тут слід згадати, що кілометрах в 50, на березі Дністра було собі місто Ушиця, древнє як сама Русь Київська. Століттями укріплене поселення в Товтрах, на самих кордонах з Молдовським князівством мало важливе стратегічне значення. Тож воно і стало центром новоутвореного імператрицею Катериною в 1795-му році повіту.

Нова Ушиця

Та вже незабаром виявилось, що до того повітового центру навпростець тільки ворони літають. Навіть в наші часи аби дістатись до Старої Ушиці слід запастись неабияким терпінням та міцною підвіскою авта. Тож уряд вирішує перенести повітовий центр поближче до цивілізації.

Аби не морочити собі голову, мікроскопічні Літнівці перейменовують на Нову Ушицю, автентичне місто — на Стару. Указом від 1833-го року до нового повітового центру переносять адміністративні установи.

Нова Ушиця

Нова Ушиця

Нова Ушиця

lr-02120

Нова Ушиця

В повіті владу представляв повітовий справний, якого призначав губернатор з числа місцевих дворян. Йому підлягали представники місцевої волосної і сільської влади — волосні старшини і сільські старости. Лише у 1870-х роках було введено в дію нове положення про міське самоуправління. Відтоді в Новій Ушиці обиралась міська дума, управа і міський голова.

Нова Ушиця

Ясне діло, що перенесення центру повіту стимулювало містечко до розбудови. Якщо на момент свого перейменування тут мешкало трішки більше за 300 чоловік, то вже на 1870-й рік в Новій Ушиці проживає чотири з половиною тисячі.

У місті будується лікарня, школа, невеличкий свічний заводик. А також костел та православний собор, обидва — приблизно в середині XIX століття. Неоготичний храм — найвища споруда містечка — постав тут у 1861-му. Проте сучасний стрункий красень — вже теперішня відбудова.

Нова Ушиця, Костел Преображення Господнього

Попри певний прогрес, особливі капіталістичні успіхи Нову Ушицю оминули. Навіть за радянського розгулу промислового будівництва селище залишалось абсолютно колгоспним по суті. Всі основні новобудови так чи інакше стосувались обслуговування сільського господарства.

Нова Ушиця

Нова Ушиця

Нова Ушиця

Нині за переписом тут мешкають ті самі чотири з половиною тисячі людей. А на вигляд — то ще менше. Що ж до Старої Ушиці, то від неї фактично нічого не залишилось. Новостворене Дністровське водосховище поховано під своїми водами старовинне містечко від якого до новобудовних будинків перейшла лише стара назва.

Нова Ушиця на картах Google. Районний центр Хмельницької області. Проїзд від Києва — 360, від Хмельницького — 100 км.


Переглянути більшу мапу

lr-02078

Поділитись:
  • Добавить ВКонтакте заметку об этой странице
  • Facebook
  • Twitter
  • Google Buzz
  • del.icio.us
  • email
  • PDF
  • Print

Читайте також:

Прокоментувати

You must be logged in to post a comment.