Віфлеєм. Різдвяний острів
На карті палестинська частина Ізраїлю вкрита немов пігментними плямами різного кольору. Темніші острови повністю контролюються адміністрацією Палестини, світліші — перебувають під спільним контролем.
Уявіть, що Бориспіль (якщо ви киянин), Винники (якщо львів’янин) чи Макіївку (якщо ви член Партії регіонів) по периметру обнесли парканом з колючим дротом, а біля кожного з в’їздів поставили блок-пости. З таких островів і складається значна територія квазідержави Палестина.
«Острівний» Віфлеєм — одне з найдавніших з існуючих міст світу. Насправді це присілок Єрусалиму. От тільки знаходиться він на території іншої держави, котра наразі так толком і не заслужила собі місця під сонцем.
Потрапити до Ісусової батьківщини громадянам Ізраїлю важче, ніж пересічному туристу. І навпаки: в періоди загострення стосунків ізраїльтяни обмежують перебування палестинців на своїй території, простіше кажучи позбавляють роботи.
Коротше кажучи, сусіди живуть душа в душу, що чітко проілюстровано на внутрішньому боці кордонного паркану.
Голуб миру під прицілом.
Ланцюги дружби пов’язують тут все і вся.
Довкола – прекрасна архітектура, що підкреслює старовинне походження міста.
Ймовірно, що заснували Віфлеєм хананеї. Їхня держава і в ті добіблейські часи являла собою мереживо міст-фортець. В середині II тисячоліття до н.е. цю територію захопили іудеї. А потім народився Ісус.
Печеру Різдва показували то на околиці міста, то взагалі, на шляху до Єрусалима. Розібралась в цьому питання Свята Олена — мати римського імператора Костянтина. Ця
Правдиві то були знахідки чи ні — питання вже неактуальне. Достеменним є той факт, що саме її стараннями закладаються три найважливіших храми: Гробу Господнього, Вознесіння та Базиліка Різдва Христового у Віфлеємі.
Лише вдумайтесь, у цій церкві майже без перерви правили від 339 року. Навіть за мусульманських часів храм залишався діючим. Попри пожежі, до наших днів дожили взірці візантійської мозаїки, фрески на стінах та колонах.
Під амвоном розташована невеличка підземна церква — власне Печера Різдва. Сюди ведуть двоє сходів, причому одні належать католикам, а другі — православним та вірменам. Православними сходами в наші дні туристи та паломники спускаються до печери, католицькими — піднімаються до Базиліки.
Там, унизу, за лічені хвилини є шанс побачити святая святих — місце народження Ісуса.
Його позначили срібною зіркою. Чотирнадцятипроменева зірка — ось правильний вертепний знак.
Храм, що належить Єрусалимській православній церкві, та кілька прилеглих монастирів оточені сучасним арабським містом. Причому арабським Віфлеєм став за останні сто років. Втім, за вказівкою Палестинського уряду та мало не самого Ясіра Арафата, мером місто повинен бути неодмінно християнин.
p.s. В наші дні біблейська історія виглядала би так:
Коментарі