Влколінець. Об’єкт 622

Влколінець

Влколінець, себто Вовче село, заховалося між карпатськими горами північної Словаччини. Місцеві переконують, що вовки й досі не перевелися. А от люди навпаки, повтікали до міст. Сучасне населення Влколінця — лише 35 жителів.

Влколінець

Влколінець

В принципі, й це немало, адже село є по суті скансеном, музеєм під відкритим небом. Його мешканці не надто активно послуговуються благами цивілізації та воліють і надалі жити насамоті з природою. Що в них не дуже вдається — крутою асфальтною доріжкою сюди раз по раз сунуть туристичні автобуси.

Влколінець

Влколінець

Люди оселилися тут віддавна. Перша згадка датована 1376-м роком. Тоді король Людовік I, я так розумію угорський, наказав сельчанам сплачувати долинному місту Ружомберок, що в 10 кілометрах, данину.

Влколінець

Влколінець

Влколінець

І поки в долині змінювались епохи, тут стригли овець, робили сир та майстрували з деревини. В кращі роки у селі мешкали три сотні людей. В 1770-х обурені податковим тиском селяни повстали та спільно з іншими околицями Ружомберока намагалися домогтися автономії.

Влколінець

Не вийшло. Лідерів заколоту засудили і все залишилось як було. Наприкінці XIX століття спустілий Влколінець долучили до промислово розвиненого Ружомберока.

Влколінець

Влколінець

Від українських карпатських сіл словацький Влколінець вирізняє в першу чергу незвична барвистість. Погодьтеся, від сіро-коричневого гуцульського маєтку несе смутком та якоюсь безнадьогою. А тут ніби й ті самі дерев’яні хати, а от веселенькі пастельні кольори стін додають якоїсь казковості.

Влколінець

Влколінець

Влколінець

Центральною й можна сказати що єдиною вулицею Влколінця тече потічок — головна водна артерія поселення, джерело питної води.

Влколінець

На центральній площі, біля школи дерев’яна дзвіниця 1770 року.

Влколінець

lr-09631

Натомість церква мурована, 1875-го року.

Влколінець

Хати будувались на кам’яних підмурках з цільних колод. Дах робився з черепиці чи дранки. З 55 будинків 18 — жилі, решта служать за експонати.

Влколінець

Влколінець

Мало не забув пояснити заголовок. Справа в тому, що у 1993-му році Влколінець включили до переліку Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО під номером 622. Як визначний приклад архітектурного ландшафту та зразок людської взаємодії з навколишнім середовищем.

Влколінець на картах Google. Присілок містечка Ружомберок в Жилінському краї Словаччини.

Влколінець

Поділитись:
  • Добавить ВКонтакте заметку об этой странице
  • Facebook
  • Twitter
  • Google Buzz
  • del.icio.us
  • email
  • PDF
  • Print

Читайте також:

Прокоментувати

You must be logged in to post a comment.