Замок Мірамаре, ластівчине гніздо Трієста

Трієст — місто італійське за географією, але австрійське за духом. Про нього я ще якось розкажу. Але спершу — про невеличкий неоромантичний замок на околиці. Палац Мірамаре зведений на тутешніх скелях на замовлення Максиміліана фон Габсбурга, молодшого брата всемогутнього імператора Франца Йосипа.

Замок Мірамаре

Ще в юному віці Максиміліан захопився морем. На флоті ерцгерцог проходив службу. У 22 роки став головнокомандувачем австрійського флоту. Що, втім, не означало нічого особливого — Австрійська імперія була сухопутною.

Замок Мірамаре

Кохаючись у своєму захопленні Максиміліан в міру можливостей розбудовував цісарську армаду. У Трієсті було організовано військово-морську базу. Сюди ж ерцгерцог вирішує перебратися на постійно. За переказом місце для свого замку Максиміліан приглядів випадково: під час раптового шторму юний головнокомандувач ховався від стихії у скелястій бухті.

Замок Мірамаре

Замок Мірамаре

Замок Мірамаре будується за орудою австрійського архітектора Карла Юнкера з 1856 по 1860-й роки. На прохання замовника еклектичний палац нагадував шотландські замки. За півстоліття вже за взірцем Мірамаре в Криму збудують легендарне Ластівчине гніздо.

(Два наступні фото з Вікіпедії).

Замок Мірамаре

Замок Мірамаре

Довкола замку на 22 гектарах розбивають гідний ерцгерцога парк. Вже за кілька років голі скелі затоки Адріатичного моря прикрашаються екзотичними деревами та чагарниками. Ліванські, африканські, гімалайські кедри, каліфорнійські кипариси, азійські сосни, секвої постали обабіч звивистих доріжок, широких алей, затишних водойм.

Замок Мірамаре

Замок Мірамаре

Замок Мірамаре

Замок Мірамаре

Замок Мірамаре

Чимало рослин привезли з навколосвітньої експедиції фрегата «Новара», яка була організована стараннями головнокомандувача Максиміліана. Сам замовник ретельно спостерігає за будівництвом та ландшафтним дизайном. Парк мав стати справжнім дивом, персональним острівцем щастя ерцгерцога — адже він саме як одружується на бельгійській принцесі Шарлоті.

Молоде подружжя отримує від цісаря важливе завдання: стати повноправною віце-королівською адміністрацією Ломбардії та Венеції. Після Віденського конгресу ці дві італійські області потрапили під владу Австрійської імперії.

Замок Мірамаре

Замок Мірамаре

Замок Мірамаре

Амбітний ерцгерцог поспішає виправдати свої імператорське походження та чимшвидше довести, що не лише Франц Йосип є справжнім Габсбургом. Максиміліан, затятий ліберал, заграє з національною елітою, мутить якісь реформи та й взагалі, не надто активно провадить імператорську політику. Це жодним чином не влаштовує брата і його найясніші родичі в 1859-му переїжджають на пмж до Мірамаре.

Замок Мірамаре

Замок Мірамаре

Палац облаштовується. Кабінет та спальня Мірамаре оздоблюються на манер кают фрегата «Новара». Вітальні — у східному стилі. Бібліотека та покої ерцгерцогині прикрашаються розкішними гобеленами світло-синього шовку. Центральним приміщенням першого поверху стає тронний зал — Максиміліан мріє про корону та незалежність від норовливого брата.

Замок Мірамаре

Замок Мірамаре

І доля дає шанс. В 1863-му в Мірамаре з’являється делегація мексиканських емігрантів. Ходоки уклінно просять нащадка могутніх Габсбургів прийняти титул імператора Мексики та врятувати нещасних мексиканців від жахіття громадянської війни.

Насправді Максиміліан стає маріонеткою великої політичної авантюри французького президента-імператора Наполеона III. Цей дядько, також спонукуваний славою свого попередника, закрутив одразу кілька військових кампаній, одна з яких мала нагадати легендарний єгипетський похід Наполеона Бонапарта.

Кандидатуру Максиміліана Наполеону III запропонував Франц Йосип. Цісар побоювався, аби ерцгерцога не використали на шкоду імперії. І, можна сказати, що приніс свого брата в жертву політиці.

Замок Мірамаре

З Божою поміччю (Максиміліан взяв благословення в Папи) та його дружина Шарлота вирушають до Мексики. Подружжя переконане, що нещасні нащадки ацтеків з усіх сил прагнуть порятунку, і доля нації — у їх руках. До берегів Америки вінценосців несе вірний фрегат «Новара».

10 червня 1864-го року Фердинанд Максиміліан Йосип фон Габсбург «Божою милістю та волею народу» коронований Імператором Мексики Максиміліаном I.

Замок Мірамаре

Імператору 32 роки, він сповнений найблагіших намірів. От вона, його справжня місія, от він, час слави. І нехай брат Франц лусне від пихи у своєму Відні. Тут, у Новому світі Габсбурги, що майже 500 років правили чи не половиною Європи, запалять світло нової ери.

Першим ділом Максиміліан намагається примирити розділену між республіканцями та консерваторами Мексику. Однак французькі багнети помагають краще, ніж ліберальні ініціативи правителя. Започатковані реформи не змушують республіканців припинити збройний опір, натомість дратують консерваторів.

Тим часом, завершується Громадянська війна в США та великий сусід має час та натхнення зазирнути до Мексики. Наполеону III пахне смаженим прямо під боком і він втрачає інтерес до заокеанських авантюр. Французький обмежений контингент полишає Америку. З ними відпливає і Шарлота — імператриця розраховує розшукати у Європі поміч для свого чоловіка.

Замок Мірамаре

Максиміліан залишився сам на сам зі своєю «імперією». Шукаючи підтримки консерваторів, він погоджується на жорстоку кару для ув’язнених республіканців. І тим підписує собі смертний вирок. Імператор потрапляє у полон повстанців.

Президент США Джонсон, Джузеппе Гарібальді, Віктор Гюго, більшість європейських монархів звертаються до республіканських очільників — ті невблаганні. 19 червня 1867-го імператора розстрілюють. (Попри солідний вік на картинах Максиміліану було лише 34 роки).

Останні хвилини Максиміліана

«Останні хвилини Максиміліана» (картина Жана-Поля Лорана)

Страта імператора

«Страта імператора» (картина Едуарда Мане)

Тіло монарха в січні наступного року прибуває до Трієсту на… фрегаті «Новара».

Замок Мірамаре

Після смерті Максиміліана Шарлота божеволіє і до кінця днів мешкає в Бельгії під наглядом лікарів. Родина була бездітна, тож Мірамаре переходить в управління до цісаря. Замок здають віп-гостям та членам родини Габсбургів. Більшість з них, як відомо, закінчить погано.

Під час Першої світової імператорські шмотки переїдуть до Відня. Трієст стає італійським. Під час німецької окупації в замку ґаздують нацисти, потім тут розміщується штаб-квартира гарнізону союзників. З 1955-го віла Мірамаре та навколишній парк відкриті для відвідування туристів.

Замок Мірамаре на картах Google. З італійських подорожей можна глянути на пости про римський Пантеон, Портофіно та Венецію.

Замок Мірамаре 

Поділитись:
  • Добавить ВКонтакте заметку об этой странице
  • Facebook
  • Twitter
  • Google Buzz
  • del.icio.us
  • email
  • PDF
  • Print

Читайте також:

Прокоментувати

You must be logged in to post a comment.