Майданек, фабрика смерті

Перші концентраційні табори з’явились наприкінці XIX століття під час англо-бурської війни. Британці вирішили ізолювати бурів, аби ті не помагали партизанам. Причому «концентрували» переважно жінок і дітей, більшість яких через вкрай погане харчування та хвороби були приречені на смерть.

Файну ідею негайно взяли на озброєння під час Першої світової. Але особливого успіху в ділі концтаборобудівництва досягли Червона Росія та Третій Рейх.

Майданек

Первісно Гітлер наказав організувати виправні табори для неблагонадійних громадян — комуністів, гомосексуалістів, циган, євреїв, єговістів. А з початком військової експансії концтабори поповнили в’язні з окупованих країн та військовополонені.

Майданек

Табір у Люблені було створено за наказом Гімлера восени 1941-го. Первісно тут планувалось розмістити близько п’яти тисяч полонених. Однак згодом було вирішено удесятеро збільшити «проектну потужність» — до 50 тис.

Майданек

Майданек

Перші бараки збудували в межах тодішнього міста. Та після планового розширення табір винесли за межі Люблена — нині це околиця, три кілометри від історичного центру.

Майданек

На майже ста гектарах збудували однотипні бараки, розбиті на п’ять відокремлених колючим дротом зон. В наші дні на пам’ять нащадкам залишилась лише одна.

Майданек

Майданек

Вже в грудні 1941-го в Майданеку розмістили перші 20 тисяч радянських військовополонених. За місяць у живих залишилось чоловік 500. Справа в тому, що спершу бараки не лише не утеплювались, а не мали навіть нар. Люди спали прямо на підлозі. Не було і туалетів.

Майданек

З вікнами — бараки адміністрації. Для полонених віконця були зроблені в гребені даху. Також були бараки-майстерні, там переважно шили одяг для армії.

Майданек

У жіночій зоні за африканським прикладом жінок утримували разом з дітьми, аби мами не думали про втечу чи заколоти.

Майданек

Майданек

До середини 1942-го року у таборі розміщувалось біля 250 тисяч чоловік — як мінімум удвічі більше, ніж мешкало в тогочасному Любліні. Городяни як могли допомагали в’язням. Цивільний уряд міста регулярно передавав до Майданека продукти та ліки.

Майданек

Майданек

З весни 1942-го Майданек перекваліфіковується на «табір смерті». У квітні людей почали знищувати у газовій камері. Технологія була така: щойно привезених людей сортували. Здорових мили та дезінфікували.

Майданек

Майданек

Майданек

Хворих, старих та немічних одразу відправляли до сусіднього приміщення. Двері зачиняли і пускали газ. За процесом споглядали через віконечко, як з будки кіномеханіка.

Майданек. Газова камера

Майданек. Газова камера

Труїли газом Циклон Б. Між іншим його винахідних — Фріц Габер — був сам євреєм і до смерті був вимушений тікати від нацистів. Чимало родичів хіміка загинула у концтаборах.

Через рік у Майданеку будується крематорій. На відміну від деяких інших таборів — окремо від камер. Тож тіла загиблих переправлялись через весь концтабір для «утилізації».

Майданек

Тіла в пічки крематорію переносились зондеркомандою з в’язнів.

Майданек

Майданек

Майданек

Після спалення рештки препарували на спеціальному столі, аби повибирати золоті коронки. Попіл використовували як органічні добрива на навколишніх полях.

Майданек

Загальна оцінки кількості людей, що пройшли через Майданек різняться. Радянські джерела називають цифру в півтора мільйони. З них знищено 360 тис. Європейські історики кажуть про 300-360 тис. в’язнів та 230 тис. жертв. Більшість із загиблих — євреї.

Майданек

23 липня 1944 року Майданек захопили радянські війська. Після евакуації вцілілих полонених на готовій виробничій базі негайно розгортається концтабір НКВС. Деякий час німецька табірна інфраструктура служить для фільтрування вже радянських в’язнів перед їх етапуванням на Урал та до Сибіру.

Восени 1944 Майданек оголошують музеєм. Пізніше неподалік від крематорію будують мавзолей. Під його дахом лежить гора людського попелу. На згадку.


Переглянути більшу мапу

Майданек

Майданек

Поділитись:
  • Добавить ВКонтакте заметку об этой странице
  • Facebook
  • Twitter
  • Google Buzz
  • del.icio.us
  • email
  • PDF
  • Print

Читайте також:

Прокоментувати

You must be logged in to post a comment.