Березова Рудка. Полтавська єгипетчина

Березова Рудка

Вважається, що Березову Рудку заснував Іван Скоропадський у 1717-му році. Гетьман придбав тутешні землі у Пирятинської сотні. Втім, незадовго нащадки Скоропадського продали маєтності генеральному бунчужному Війська Запорізького Йосипу Закревському. З того часу Рудкою володітимуть п’ять поколінь Закревських.

Березова Рудка, палац

Березова Рудка, палац

Березова Рудка, палац

Березова Рудка, палац

Березова Рудка, палац

Родинний палац, що якось дожив до наших днів, Закревські збудували в 1838-му. Автором став архітектор місцевого масштабу Євген Червінський. Обабіч палацу за тодішньою модою збудували два класичних флігелі.

Березова Рудка, флігель

Березова Рудка, флігель

Довкола, на 45 гектарах розкинувся парк (парки — вони чомусь завжди розкидаються). Значна його частина — фруктовий сад. Ансамбль парку прикрашали численні фонтани, альтанки, купальні, чималий став, широкі алеї та звивисті мощені доріжки.

Березова Рудка, парк

Березова Рудка, парк

Березова Рудка, парк

Березова Рудка, парк

Поміщики мали чималу господарку — кінний та селітровий заводи, цегельню, ливарню, ферми. Багатії охоче приймали гостей, одним з яких був Тарас Шевченко.

Березова Рудка, палац

Березова Рудка, палац

Кобзар багато разів відвідував Березову Рудку, приятелював з братами-власниками, намалював портрет одного з них, Платона Закревського, та замутив роман з його дружиною Ганною. Злі язики твердять, що від того зв’язку з 30-літнім поетом Ганна Закревська народила доньку Софію. Втім, Шевченко дитину своєю не визнав, як і господар маєтку.

Доля Софійки, як пишуть, невідома. На відміну від біографії сина Платона — Ігнатія Закревського. Козацький нащадок отримав непогану освіту та, маючи неабиякий юридичний хист, швидко доріс до Харківського прокурора та обер-прокурора Урядового Сенату за часів Олександра ІІІ.

Щоправда, з цієї посади за якусь гостру статтю Закревського турнули. За політичною традицією, що діє і досі — на почесну дипломатичну службу, послом до Єгипту.

Березова Рудка, альтанка

Березова Рудка


(Ліричний відступ у формі фотозвіту про сучасну Березову Рудку).

Березова Рудка

Березова Рудка

Березова Рудка

Березова Рудка

Березова Рудка

Березова Рудка

Березова Рудка

Березова Рудка

Березова Рудка

Березова Рудка


Судячи з усього, Закревський, під час служби на єгипетчині, неслабо вдарився головою. На Полтавщину він навозить купу єгипетського мотлоху. І на додачу наказує спорудити у родовому маєтку усипальню у вигляді піраміди.

Каплиця, яку Ігнатій у 1898-му зводить на могилі своїх батьків, дійсно вельми нагадує фараонівські гігантобуди. Щоправда розміри скромненькі — метрів з дев’ять висотою.

Березова Рудка, піраміда

Грані піраміди розташовують чітко по сторонам світу. Зовнішні стіни штукатурять цементом так, ніби вона облицьована плиткою. Внутрішні розписують цитатами з Біблії та єгипетськими закарлючками.

Творіння екс-прокурора вінчав православний хрест. Перед входом Ігнатій поставив ще один свій туристичний трофей — статую богині Ісиди. Підозрюю, що покійні батьки, над чиїми головами все це було надбудовано, дивились на справу рук свого сина як мінімум з подивом.

Березова Рудка, піраміда

Березова Рудка, піраміда

Березова Рудка, піраміда

Березова Рудка, піраміда

Втім, у 1906-му помер і дивакуватий нащадок. Помер у Каїрі. Згідно із заповітом, покійного забальзамували та переправили до Полтавщини де й поховали у піраміді. Ще за кілька років, у 1912-му, до піраміди поставили труну з прахом сина Ігнатія, Платона Закревського.

Після революції 1917-го православні селяни за тисячолітніми традиціями своїх єгипетських побратимів розграбували язичницьке поховання. Тіла повикидали до рівчака, все інше — розтягли по хатам. Саму споруду кілька разів пробували розібрати. От тільки безуспішно — потужна усипальня за фараонівськими взірцями будувалась на віки.

Деякий час піраміда служила за молочний склад. Після останньої спроби руйнування, споруду залишили у спокої. Сучасний стан усипальні невтішний. Сільський клуб, на чиєму подвір’ї ховається піраміда, перебуває приблизно в аналогічному стані.

Березова Рудка, клуб

Березова Рудка, клуб


Що ж до Закревських, то історія їх роду багата на ще кілька незвичайних сторінок. Донька пірамідобудівельника Марія Закревська дожила до 1974-го року. За свій довгий вік встигла послужити подвійним агентом ОГПУ-НКВС та англійської розвідки. Змінила кілька чоловіків — дипломата Івана Бенкендорфа, письменників Максима Горького та Герберта Уелса. Кажуть, що перед смертю непроста бабуся спалила трейлер з усім своїм архівом.

Її сестра Олександра Закревська не могла похвалитись авантюрною біографією. Натомість могла б пишатись онуком — Нік Клегг нині є лідером британських лібералів та віце-прем’єром уряду її величності.

Березова Рудка

Британський політик ніколи не бував у Березовій Рудці. Але нащадки Закревських час від часу наїжджають до родового гнізда та фінансують його утримання. Ззовні палац зберігся непогано, завдячуючи розташованому тут з 1920-х років аграрному технікуму.

Усередині автентики небагато. Хіба що неймовірних розмірів танцювальна зала з восьмиметровим куполом. Сучасні небагаті господарі палацу мріють показати колись цей зал британському прем’єру. Дехто вважає, що молодому політику цілком по силам вибороти колись головне міністерське крісло.

Березова Рудка на Google-картах. Село Пирятинського району Полтавської області. Проїзд на автомобілі від Києва — 150 км (біля 2 години дороги), від Полтави — 213 км.

Про ще одну полтавську піраміду почитайте тут.


View Larger Map

дорога

Поділитись:
  • Добавить ВКонтакте заметку об этой странице
  • Facebook
  • Twitter
  • Google Buzz
  • del.icio.us
  • email
  • PDF
  • Print

Читайте також:

Один коментар

  1. Очень хорошего качества снимки. Хороших вам снимков и посетителей на сайт:)

Прокоментувати

You must be logged in to post a comment.