Мертве море

Про те, що Мертве море — то ніяке не море знають всі. Морем його може вважати хіба така невеличка країна як Ізраїль. Площа цього соленого озера — лише 810 кв. км, приблизно такою ж є територія Києва.

До речі, популярним жартом в Ізраїлі вважається запитання: а скільки морів є в цій країні? Варіантів відповідей є декілька.

Мертве море

Своїм утворенням водойма зобов’язана тектонічному руху земної кори. В цих краях Африка притирається до Азії, точніше до Аравії. Глибина провалля між плитами сягає кілометра у порівнянні з узбережжям Середземного моря.

Рівень поверхні Мертвого моря — на 400 метрів нижче за рівень Середземного. Дорогою до моря на скелях час від часу можна побачити позначки. Мінус 100, 150, 200…

Мертве море

Вивіска на кафе завершує цей спуск на рівні мінус 418.

Мертве море

Причому цифра ця не остаточна. Рівень води продовжує знижуватись — море висихає. Буквально за якихось 20 останніх років рівень водойми впав на 25 метрів. Поштовхом стала катастрофа 1977-го року. Тоді внаслідок непродуманої господарської політики було остаточно порушено природній процес циркуляції води.

Задля порятунку навіть обмірковується проект водовідведення з Червоного моря. Наслідки настільки масштабної допомоги для природи ще вивчаються.

Мертве море

Ще однією загрозою є банальне забруднення. Навколишні мешканці охоче скидають в озеро тонни відходів. Тож можете уявити цей чарівний коктейль, у якому оздоровлюються тисячі туристів.

Мертве море

Мертве море

Мертве море — одна з найсолоніших водойм світу, 33% мінералізації. Солоніше — хіба невеличке озерце Ассаль в африканській країні Джибуті. Звісно, що жити у такому середовищі не може ніхто. Тому, власне, море і Мертве.

Впадає до водойми лише ріка Йордан та підводні джерела. Не витікає — нічого. Під час нечастих дощів з навколишніх гір струмочки вимивають з породи сіль. Вода випаровується, сіль залишається. Виходить майже ропа.

Мертве море

Мертве море

Головною розпіареною цінністю Мертвого моря є його багнюка. Зрештою, це стосується чи не всіх водойм, що можуть похвалитись особливо жирними грязями. Мені завжди здавалось, що лікувальний ефект розмоченого чорнозему нічим не гірший.

Мертве море

Втім, саме біля морів та озер бридкий вигляд донних покладів спонукає бажаючих обмазатись дочорна задля зцілення та омолодження. Багнюка з Мертвого моря ніби як сприяє кровообігу та очищує шкіру. Все це завдячуючи оригінальній природній комбінації сульфату магнію, калію, кальцію, бромідів. Свої «п’ять копійок» в скарбничку здоров’я додають мідь, цинк, кобальт.

Туристи з чисто фанатичною методичністю намащують на себе всю цю таблицю Менделєєва, масово перетворюючись на чортів. Особливо пікантно тутешні грязі виглядають на темношкірих відпочиваючих.

Мертве море

Мертве море

Мертве море

Мертве море

Змити з себе все це мінеральне багатство можна у відкритих душових. Черга не без інтересу спостерігає на відмивання інтимних ділянок чергового омолодженого тіла.

Мертве море

Між голими чорномазими курортниками в повному опорядженні ходять солдати ізраїльської армії. Адже море — на кордоні. Похмурі йорданські гори видніються геть недалечко. У найширшому місці ширина Мертвого моря лише 18 км.

Мертве море

Мертве море

Мертве море

Головний кадр з Мертвого моря — це звичайно людина, що лежить на воді та читає газету. Влягтися так дійсно можна, і я би навіть сказав — що зручно.

Мертве море

Проте щоб дійти до глибини — слід подолати мілину зі слизькими та підступними ямами. Хворобливі та меркантильні туристи так видобувають грязюку. Ті розкопки у каламутті не видно, тож несанкціоноване падіння майже гарантоване.

Мертве море

Це я для того, щоб читачі мого журналу зацінили, чого вартувало донести до глибини газету сухою.

Взагалі, аби лежати в місцевому розсолі треба приноровитися. Вода якось хитро тебе викручує, ніби карася на пательні. Та згодом звикаєш. Можна навіть стояти та йти, перебираючи ногами.

Мертве море

Обов’язковим елементом туру на Мертве море вважається відвідування спеціальних косметичних супермаркетів. Там можна придбати ту ж саму грязюку за грубі гроші, та й взагалі — накупити за неадекватною ціною усіляких сувенірів.

Все те ж саме продається у звичайному міському ізраїльському супермаркеті втричі дешевше.

Сувеніри з Мертвого моря

Сувеніри з Мертвого моря

Сувеніри з Мертвого моря

Весь цей оздоровчий тур дуже нагадав мені класичний кримський відпочинок.

Мертве море

Мало не забув. На питання, про кількість ізраїльських морів можна відповісти і два, і три, і чотири. Два — бо береги цієї країни омивають Середземне та Червоне моря. Три — бо є ще Мертве море, яке морем вважається з натяжкою. Чотири — бо прісне Тіверіадське озеро з біблійських часів звуть Галілейським морем.

А може й п’ять — бо тут море євреїв. :)

Сувеніри з Мертвого моря

Поділитись:
 • Добавить ВКонтакте заметку об этой странице
 • Facebook
 • Twitter
 • Google Buzz
 • del.icio.us
 • email
 • PDF
 • Print

Читайте також:

3 коментарі

 1. То что грязи полезны люди знают давно, ну а то что они есть и на Украине не все. У нас тоже хватает красивых мест. Которые туристы посещают с удовольствием.

 2. говорят очень полезно грязи для организма

 3. Thank you, very interesting information :)

Прокоментувати

You must be logged in to post a comment.