Муровані Курилівці

Подільське містечко зі складною назвою притулилося до крутих берегів річки Жван, на півдорозі від Могилева до Кам’янця. Його багатовікова біографія не багата на значущі для історії події. Та все ж Курилівці варті зупинки. Адже тут зберігся оригінальний палацовий комплекс XIX століття.

Муровані Курилівці

Хоча з віком палацу Комарів не все так просто. Скажу чому, але трішки пізніше.

Вперше про село Чурилівці згадується в 1453-му році. Дехто каже про мало не літописне походження поселення, від билинного Чурила. Та все ж скоріше мова йде про польських шляхтичів Чурилів гербу Корчак, які володіли цими землями в давнину.

Муровані Курилівці

За наступні століття малоцікаві окраїни, що час від часу страждали від татарських набігів, кілька разів міняли господарів. Вже Курилівці згадуються як власність Язловецьких, згодом — Поляновських та Косаківських. Маючи за обов’язок боронити свої поселення, а отже й кордони королівства, шляхтичі будують у Курилівцях мурований замок.

Ймовірно, що первісну споруду середини XVI століття кілька разів перебудовували. В усякому випадку за сто років на березі Жвану височіть добре укріплений бастіонний замок. Рови з ескарпами оточували складені з місцевого вапняку мури. Певно що через те масштабне мурування Курилівці дістали своє повне ім’я.

Муровані Курилівці

Припускаю, що тій фортеці, а отже й містечку неслабо дісталось спершу — від козаків, за визвольної війни. Згодом — від турків, які володіли цією частиною Поділля в останній чверті XVII століття. В усякому випадку знову про Курилівці згадується лише в 1775-му, коли поселення дістає право на проведення річних ярмарків.

Муровані Курилівці

Після приєднання до Росії, курилівецький маєток потрапляє у власність багатющих землевласників Комарів. Попередня господиня — Катерина Косаківська — була активною опозиціонеркою проросійському курсу польських можновладців. Тож не дивно, що після поділу Польщі майно Косаківської конфіскується.

Курилівці дістаються Станіславу Комару чи то за якісь заслуги, чи то на відкуп. Новий маєток багатію до вподоби й він вирішує збудувати на місці замкових руїн палац. Особливої архітектурної пікантності палацу додає те, що архітектор зберігає фортечні фундаменти.

Муровані Курилівці

Муровані Курилівці

Бастіонні каземати стали цокольною оранжереєю. Над нею — велика мощена площадка з балконом і кованою огорожею. Двоповерховий фасад прикрашали колони та скульптури. Парадний під’їзд оформлений портиком з чотирма тосканськими колонами.

Муровані Курилівці

Муровані Курилівці

На подвір’ї палацу збереглися давніші за віком конюшні, які ще називають арсеналом (тут дійсно розміщувались військові склади укріпрайону, про який я ще згадаю).

Муровані Курилівці

Поруч — неоготична хатинка, що служила за гостьовий флігель.

Муровані Курилівці

Довкола палацу облаштовується ландшафтний парк. Проектом керує ірландець Діонісій МакКлер, автор кращих парків правобережної України — в Коростишеві, Маліївцях, Умані, Полонному, Млинові. Звивисті доріжки, оглядові майданчики, природні виступи скель, вдало згруповані дерева, лави, місточки…

Парк прикрашали також гармати наполеонівських часів і знайдена неподалік кам’яна баба. На згадку про ті часи цілим залишилися хіба що муровані мости у парку і триарковий — через Жван.

Муровані Курилівці

Курилівці в 1867-му році викуповує контр-адмірал Микола Чихачов. Неподалік прокладають залізницю, і Чихачов, її директор, прикупив собі на чорний день кілька маєтків (про це я вже розказував). Придбання виявилось цілком вдалим.

Муровані Курилівці

Муровані Курилівці

По-перше, Муровані Курилівці в 1861-му стають волосним центром. По-друге, тут від 1842-го діє цукровий завод. Крім того, є поштова станція, млини, відкривається реміснича майстерня, парафіяльна школа, згодом — народне училище.

Ще у 1781-му в Курилівцях засновується Богородицький храм. Дерев’яну церкву, зведену за допомоги Комара, розібрали в 1885-му. Тоді ж розпочали будівництво нового, само собою що мурованого храму. Фінансами допомагав Чихачов.

В богоборницькі часи хрести поскидають, а в будівлі розмістять спершу — селищну раду, а згодом — бібліотеку, спортзал і склад. Храм відновлять аж в 1991-му.

Муровані Курилівці

Значну частину населення складали євреї. В містечку була синагога і до десятка молитовень. Громаду повністю винищили під час Другої світової — фашисти розстріляли близько 3500 чоловік.

Муровані Курилівці

За радянської влади містечко стає центром району. В 1930-х тут будуються укріплення так званої «Лінії Сталіна» — мережі оборонних споруд повздовж тодішніх західних кордонів Радянського Союзу. Після приєднання західноукраїнських земель майже неприступну оборонну смугу знімають з бойового чергування, що матиме катастрофічні наслідки на початку гітлерівського нападу на СРСР.

Мертві ДОТи й досі «прикрашають» мало не центр містечка. (Фото ДОТу взяв з сайту з чудовою муркаючою назвою mur-kur.in.ua і ще кращим гаслом «Муровані Курилівці — серце Мурованокуриловецького району»).

Муровані Курилівці

Після демілітаризації в маєтку відкривають дитячий інтернат, що діє тут і досі. В 1960-х роках адміністрація провела суттєві перебудови палацу, тож від його первісних інтер’єрів ніби нічого й не лишилось. Зовнішні ремонтні роботи тривають з перемінним успіхом і зараз.

Муровані Курилівці

З сучасними Мурованими Курилівцями пов’язують знамениту мінеральну воду «Регіна». До свого сорому, про її існування я дізнався лише готуючи цей текст.

Муровані Курилівці

Муровані Курилівці на Google-картах. Районний центр Вінницької області.

Проїзд на автомобілі від Києва — 365 км (біля 5,5 годин дороги), від Вінниці— 107 км, від Кам’янця-Подільського — 96 км.


Переглянути більшу мапу

Муровані Курилівці

p.s. Проглянувши матеріали колег про Муровані Курилівці, я учергове зрозумів, що трішки схалявив. Дурна звичка читати після, а не перед поїздкою. Тож цілком припускаю, що цей пост чекатиме на апдейт.

Поділитись:
  • Добавить ВКонтакте заметку об этой странице
  • Facebook
  • Twitter
  • Google Buzz
  • del.icio.us
  • email
  • PDF
  • Print

Читайте також:

2 коментарі

  1. От красотище какое..

  2. Красиві краєвиди. Люблю фото над водою :)

Прокоментувати

You must be logged in to post a comment.