Новий Витків і Сушно на десерт

Вперше про село Витків над річкою Бужок згадується в 1469-му. Може мандрівника і не зацікавить вгадування у звичайних сільських будинках шляхетних рис колишнього містечка. Однак у Виткові та його околицях збереглися залишки двох костелів, а головне — з краєм пов’язана історія про трагічне кохання і всепереможне бабло.

Новий Витків

Мешканці регіону споконвічно займалися сільським господарством. Чималі орні землі, сади та городи давали непогані врожаї. Місцина ще й виявилась багатою на глину, тож тут набудували чимало цегелень. (Не переконаний, що на фотографіях саме вони, але принаймні щось індустріальне).

Камінь використовували не лише для будівництва. Ним робили дороги, скажімо траса на Червоноград ще півстоліття тому була мощеною.

Новий Витків

Сушно

Витків лежав на давньому шляху з Кременця й Радехова до Червонограда. Поволі містечко розросталося. За описом 1752-го у поселенні, що належало тоді Потоцьким, була ринкова площа з кількома десятками будинків довкола. Проводились торги та ярмарки.

Новий Витків

Застала ті часи Преображенська церква, що стоїть на роздоріжжі. Дерев’яний триверхий храм датують 1738-м роком, а капітальну перебудову — серединою XIX століття.

Новий Витків, Преображенська церква

Новий Витків, Преображенська церква

Церква, як видно, виглядає пречудово. На відміну від старовинного монастиря, що заховався в хащах біля мосту, на кордоні між умовно старою і новою частинами села.

Обитель монахів-августинів фондували на початку XVII століття чи навіть давніше. Мурований монастир у 1675-му будується коштом Вацлава Бонк-Лянцкоронського (не знайшов нічого про цього добродія, але з прізвища зрозуміло, що пан був роду давнього і шляхетного).

Новий Витків, руїни костелу місіонерів

Новий Витків, руїни костелу місіонерів

Даруйте, що не можна роздивитись архітектуру. Монастир давно закинутий, а в радянські часи служив за склад для місцевого колгоспу (для цього храм поділили на два поверхи). Хоча перші руйнування монастирському костелу були завдані ще наприкінці XVIII століття.

Новий Витків, руїни костелу місіонерів

Новий Витків, руїни костелу місіонерів


Навпроти входу до костелу доруйновується каплиця Гертруди Комаровської, першої дружини Станіслава Щенсного Потоцького. Того самого крутонравого авантюриста, власника Немирова, Тульчина, Умані.

Каплицю збудував у 1913-му Стефан Бадені, підозрюю що той самий останній власник розкішного палацу в Коропці. (Родина Бадені була саме в зеніті могутності й входила до десятки найбільших землевласників Галичини).

Серед старих лип при костелі у Новому Виткові біля Радехова стоїть мала мурована капличка із старим написом «Каплиця Гертруди Потоцької». У капличці знаходились три заскляні труни. У першій похований Якуб Коморовський, батько Гертруди, який помер у 1781 р., у другій Гертруда, про що свідчить мумія молодої дівчини середнього росту, дрібної тілобудови з гарною фігурою, третя мумія це матір Гертруди Антоніни Коморовської, яка померла у 1791 р.

Новий Витків, каплиця Гертруди Комаровської

Старовинному, але бідному роду Комаровських (нащадком якого, до речі, є польський президент Станіслав Комаровський) належало сусіднє Сушно. Теж екс-містечко, а нині село заховалося у кількох кілометрах від Витківського конгломерату.

Около 1770 р. мешкав тут в старім деревлянім дворі Яков Коморовський з жінкою Анною з дому Паславською. Тут заскочила злива Щасного Потоцького, котрий схоронився під браму. Коморовський запросив Потоцького до свого дому, а було то в пору коли єго донька, Гертруда, вернула з Відня.

Сушно, зупинка

Юний Станіслав швиденько замутив роман з тою Гертрудою, причому за повного потакання батьків дівчини. Звісно, що небагаті Комаровські воліли за рахунок вихідного шлюбу покращити родинні фінанси, що їм, зрештою, вдалося, проте дуже дорогою ціною.

Молоді, чиє кохання було вже добре помітно, таємно, проте цілком законно побралися у сусідньому селі. Коли звістка про той шлюб дісталася Потоцьких-старших, розлючені батьки молодого поставили перед Станіславом ультиматум: розлучення або позбава спадку.

Сушно

Від могутніх шляхтичів дісталося місцевому воєводі, священику та навіть слугам Станіслава. Молоду ж уночі викрали та повезли до одного з львівських монастирів. Дорогою зловмисникам перестрілися селяни й Гертруда намагалася кричати.

Дівчину втихомирювали подушками та хутрами й в результаті придушили. Бездиханне тіло викрадачі скинули до річки. Юна Комаровська вже сьомий місяць носила під серцем дитя…

Сушно

Була зима… Повесні тіло знайшли — чи то витківський мірошник, чи то монахи. Справа набула розголосу. Тривале розслідування зам’яли величезною компенсацією: Комаровським відійшло 700 тис. злотих та 12 сіл відкупного, зокрема і Витків.

Смерть Гертруди списали на дії анонімних бандитів, покараним ніхто не був. Станіслав Щенсний одружився на Жозефині Мнішек.

Труну з ніби-то останками Гертруди знайдуть у 1906-му в підземеллях костелу, перепоховають разом з батьками у каплиці, що буде пограбована та понівечена під час Першої світової, а за радянської влади — остаточно зруйнується…


В Сушно милують око руїни ще однієї каплиці, чи може навіть костелу. Ким і коли збудованого — не знайшов.

Сушно, костел

Сушно, костел

На хресті, що перед занедбаним храмом, от такий напис:

Коли хтось зруйнує храм Божий, Бог зруйнує того, бо храм Божий святий, а ним є ви. ( 1 Кр. 3:16 )

Сушно, костел

Поруч — церква Симеона Стовпника 1700-го року будови. Святий подвижник з Сирії започаткував нову аскетичну фішку — стовбичення, за що йому в Сушному респект і уважуха.

Сушно, церква

Новий Витків і Сушно на Google-картах. Села Радехівського району Львівської області. Проїзд на автомобілі від Києва — 508 км (біля 6,5 годин дороги), від Львова — 82 км, від Луцька — 90 км.

Витків пишається багатьма славетними уродженцями, серед яких відомий художник Орест Білоус та оперний тенор Олександр Мішуга.


Переглянути більшу мапу

Сушно

Поділитись:
  • Добавить ВКонтакте заметку об этой странице
  • Facebook
  • Twitter
  • Google Buzz
  • del.icio.us
  • email
  • PDF
  • Print

Читайте також:

Прокоментувати

You must be logged in to post a comment.