Бутафорний Чигирин

Від слави до занепаду, від околиці — до столиці, від розквіту до руїни. За майже 500-літню історію Чигирин служив прикордонним форпостом, гетьманською резиденцією, місцем козацького розбрату, гайдамацької сваволі, турецької ганьби, української руїни.

Кінець кінцем, даруйте, – прикладом бутафорного відродження.

Чигирин

Чигирин — місто, до якого проявляли особливі почуття як мінімум два українських лідери. Про Богдана Хмельницького ми ще поговоримо, наразі — про Віктора Ющенка. Як і у випадку Батурина, проект відбудови ще однієї гетьманської столиці став для Віктора Андрійовича еталоном самореалізації.

Чигирин

Чигирин

Чигирин став останнім з проектів екс-президента, більш-менш завершеним напередодні виборів 2009-го року. Так, все вірно, більшість споруд козацького містечка — новобудови. Хоч слід зауважити, що роботи з «макетування» почалися ще в середині 1990-х.

(Саме час завести вічну платівку на тему: чи потрібно витрачати кошти на інсталяції в то час, як гинуть справжні пам’ятки? Дивлячись на новодільний бастіон Дорошенка — навряд чи. Розуміючи, що ці макети допомагають бодай нагадати про важливий шматок нашої історії — конче потрібно.)

Чигирин

Чигирин

Чигирин

Чигирин


Вперше про Чигирин згадується в літописі 1582-го, хоча по ідеї козацький зимівник існував тут ще з першої половини XVI століття. Поселення на самому кордоні Дикого поля мало для Річі Посполитої стратегічне значення. Розбудова укріпленого містечка грамотою короля Сигізмунда III доручається черкаському старості Олександру Вишневецькому.

Місто зобов’язувалось нести державні повинності: охоронну, податкову. Натомість громадянам було надано і деякі самоврядні права — маґдебурзьке право Чигирин отримав по суті авансом, у 1592-му. Організовуються ремісничі цехи, започатковуються щорічні торги і ярмарки.

Чигирин

Чигирин

Чигирин

Засновується монастир, а на 65-метровій скелі над річкою Тясмин будується великий дерев’яний замок. Після перебудови 1630-х років фортецю оточують рови та кілька рядів мурів.

Взагалі, судячи з назви, поселення було малоприступне і без фортеці. Це якщо вважати, що слово «чигирин» походить від чогось чагарникового. Можна шукати родинний зв’язок і зі словом «чигирь» — за словником Даля це такий пристрій для поливання, черпання води з колодязя. Тюрсько-перське слово наші предки послуговували, називаючи так черпак для води.

Чигирин

Чигирин

Чигирин стає центром староства і до комплекту — одним з центрів козацьких та селянських заворушень. Скажімо, у 1597-му під Чигирином відбулася битва між загонами козацького гетьмана Северина Наливайка та коронного гетьмана Станіслава Жолкевського.

Чигирин

Поляки вважали Наливайка бунтівником і показово стратили його гінців — Юрія Богуна та Іллю Сутигу. Натомість козаки влаштували еталонну семигодинну січу.

Пощади полякам не було ніякої. Живими не лишали навіть поранених, а тих, що намагалися врятуватися вплав, виловлювали арканами і тут же вбивали. Врятувалися втечею лише ті поляки, котрі мали прудких коней. Вбитих ляхів нарахували потім 17330 осіб. Їх трупи накидали навколо шибениць, з яких зняли тіла страчених козаків — їх відвезли в Чигирин і там поховали в соборній Преображенській церкві.

В 1912-му на Замковій горі встановлять оптовий пам’ятник козакам, полеглим як в тій битві, так і в зарубі з турками 1678-го. Для конспірації Наливайка назвуть його менш уживаним іменем — Павлом.

Чигирин

Чигирин


Місто в 1633-му переходить у власність коронного гетьмана Станіслава Конєцпольського. Чигирин, як і вся Україна продовжує бунтувати, та скоро наступає затишшя, яке поляки назвуть «золотим спокоєм». Тоді ж одним із сотників Чигиринського полку стає власник сусіднього з Чигирином маєтку у Суботові шляхтич Богдан Хмельницький.

Чигирин

Край спокою настає після відомих подій навколо Богданового маєтку. Його, як відомо, по-рейдерські захопив чигиринський підстароста Данило Чаплинський. Його покровитель — син коронного гетьмана Олександр Конєцпольський також стає особистим ворогом Богдана, якого в 1648-му на Запоріжжі обирають гетьманом.

Центром військової адміністрації, а отже столицею Гетьманщини стає Чигирин.

Чигирин

Чигирин

На недовгий час місто стає одним з центрів європейської історії. Тут ухвалюються доленосні рішення, сюди їдуть на прийом посли. Тут розташовується резиденція Богдана та Юрія Хмельницьких, Івана Виговського, Павла Тетері, Петра Дорошенка.

Чигирин

Гетьманський палац розташовується не на замковій горі, а на подолі. Тісно забудоване нижнє місто оточували оборонні стіни з баштами і ровами. Поруч з палацом була церква Успіння Богородиці, знищена в 1930-х. Ще одна триверха Миколаївська церква розташовувалась як і цитадель височіли на Кам’яній горі.

Чигирин

Чигирин

Чигирин

На проміжній терасі між замком і подолом був ще один храм — Петра і Павла. Церква була місцем поховання київського митрополита Йосипа Тукальського-Нелюбовича, чий прах згодом було перенесено до Мгарського монастиря.

Чигирин

Зруйновану турками церкву відбудували в 2005-07 роках.

Чигирин

Чигирин


Чигирин залишається столицею до 1660-х років. За гетьманства Дем’яна Многогрішного і Петра Дорошенка адміністративний центр козацької держави поступово переповзає до Батурина. Маючи за союзників Туреччину, Дорошенко намагається об’єднати Україну під своєю булавою, що втім завершується його зреченням у Чигирині в 1675-му.

Чигирин

Чигирин

Османська імперія, заграбаставши Поділля, виступає військовим походом аби прибрати собі все Правобережжя. Частина козаків на чолі з Юрієм Хмельницьким виступала на боці турків. Чигирин, який боронило промосковське козацтво, став епіцентром бойових дій 1677-78 років.

Фортецю штурмує стотисячне військо Ібрагім Шайтан-паші. Чигирин витримує облогу, а ставленик турків Юрій Хмельницький втрачає надію угетьманитись у батьковій столиці. За рік ще потужніше військо султана Мехмеда IV (того самого, що проклятого чорта брат i товариш і самого Люципера секретар) знову штурмує Чигирин. Цього разу вдало.

Чигирин

Чигирин

Чигирин

Все, що не підірвали захисники фортеці при відступі турки знищили. Залишилась хіба купа каміння, зокрема — залишки бастіону Дорошенка. Його ще називали тюрмою Дорошенка (не того, що там сидів гетьман, а того, що там ув’язнювали його бранців.

Чигирин

Чигирин

Відбудова бастіону 1995-го стала одним з перших проектів Чигиринського заповідника. І на мій нефаховий погляд — дуже невдалим за технікою, хоч може й правдивим історично. Від бастіону тхне штучністю, новодільністю значно більше, ніж від повітового будинку — реконструкції тих же років.

Чигирин

Чигирин

До речі, не менше за турків постарались і чигиринські підприємці. В XIX столітті замкова гора активно розбирали на каміння. Внаслідок цього вся західна частина фортеці перетворилась на будматеріали та жорна для млинів.

Після приєднання до Російської імперії Чигирин стає центром повіту. Проте за багатьма описами, колишня столиця навіть за мірками XIX століття більше схожа на пересічне село. Про поселення сумно згадував у поемі «Гайдамаки» Тарас Шевченко, що тут бував і зробив кілька акварелей:

Чигирин Чигирине, Чигирине,
Все на світі гине,
І святая твоя слава,
Як пилина, лине…

За радянської влади містечко — звичайний райцентр. З дрібними підприємствами, будинком рад на центральному майдані, гастрономом, поштою, універмагом та будинком культури.

Чигирин

Чигирин

Чигирин

Про колишню славу Чигирина нагадував хіба монумент Богдана Хмельницького на Кам’яній горі, яку нині звуть Богдановою, відкритий в 1967-му.

Чигирин

Чигирин

Історико-культурний заповідник створюють одразу з першими паростками національного відродження, в 1989-му. Хоча на той момент ідея заповідника виглядала більше як авантюра. Від маєтку Хмельницького залишилися фрагменти фундаментів, від фортеці — купа каміння.

Чигирин

Чигирин

Та все ж роботу розпочнуть, тим паче, що зайвим приводом стане грядущий 400-річний Богданів ювілей. За наступні роки з нуля буде збудовано кілька храмів, фортецю і бастіон, будинок повітової управи за первісним проектом XIX ст., де нині розміщується центральний музей.

Чигирин

Чигирин

Фінансування то відновлювалось, то припинялось. Заповідник і сам намагався заробляти кошти, здаючи наявну техніку в оренду чигиринським підприємствам. І як я вже згадував, остання «фінансова хвиля» накрила Чигирин за каденцію Віктора Ющенка. Тоді ж було завершено оформлення музейної експозиції, на мій дилетантський погляд доволі цікавої.

Чигирин

Чигирин

В планах, ймовірно назавжди, залишились наступні реконструкції та відбудови. Зрештою, вже зробленого цілком вистачає аби до колись забутого Чигирина не заростала «туристична стежка».

Чигирин на Google-картах. Районний центр Черкаської області. Проїзд на автомобілі від Києва — 250 км (біля 3,5 годин дороги), від Черкас — 60 км.


Переглянути більшу мапу

Чигирин

Поділитись:
 • Добавить ВКонтакте заметку об этой странице
 • Facebook
 • Twitter
 • Google Buzz
 • del.icio.us
 • email
 • PDF
 • Print

Читайте також:

3 коментарі

 1. Chigirin is a very nice place to go, I wanna go there for sure, it is very historic and great! thank you for sharing with others!

 2. Бутафорний чи ні, але місто – легенда і тут не оспориш
  .
  Скільки історії, поезій і легенд несе….

 3. Церковь красивая :)

Прокоментувати

You must be logged in to post a comment.