Монако. Частина перша

, у якій ми зустрінемо Геракла, Цезаря і Наполеона, дізнаємось, як на гоп-стоп стати князем, побуваємо на могилі монакської Діани та згадаємо, що і багаті — плачуть

В дитинстві факт існування такої держави як Монако я сприймав немов пародію. Ще б пак: що це за держава площею в мікрорайон? Це ж як, все життя товктись на десяти вулицях? — думав я, уявляючи тамтешнє життя за радянськими стандартами бетонних кордонів…

Що там казати, ця крапочка на карті дійсно є в значній мірі непорозумінням, ніж справжньою країною. Її мешканці воліють тримати свої машини в закордонних гаражах, вирощують дерева на дахах багатоповерхівок, не грають в найвідомішому казино й терпляче жертвують значну частину своїх вулиць під трасу «Формули-1».

Монако

Первісно Монако — це взагалі-то скеля. На якій греки десь в VI ст. до н.е. заснували свою колонію Monoikos (монойк — означає відлюдько). Заснували й одразу подарували свого героя — Геракла. Той ніби як тут деякий час мешкав, за що отримав ще одне псевдо — Геракл Монойкійський. (Слово «монах» має те саме відлюдкувате походження).

Монако, замкова скеля

Монако

Монако

За часів Юлія Цезаря Монако потрапляє під владу Риму. Місто тоді було одним з найважливіших середземноморських портів.

Ну а потім краєм проносяться варвари, сарацини й скеля стає пусткою. Лише в XI столітті знову згадується про поселення лігурів. Головне місто Лігурії — місто-держава Генуя — стала, як відомо в XII столітті могутньою володаркою морів. Її численні колонії (зокрема наші Феодосія, Судак, Білгород-Дністровський) забезпечували економічну міць, розквіт Генуї.

Монако

Монако

В червня 1215-го на монакській скелі генуезці закладають фортецю. З цього часу починається відлік нової історії Монако.

Монако

Монако

Монако

Монако

Наприкінці XIII століття генуезькі олігархи щось там не поділили між собою. Представник одного з наймогутніших родів, Франсуа Гримальді, замість того, аби чубитись в метрополії, вирішує під шумок прихопити собі якусь підходящу колонію.

Гримальді вдягнувся за францисканського монаха, взяв з собою корєша-родича та ще кілька дужих хлопців і пішов на діло. В ніч на 8 січня 1297-го вони постукали до дверей фортеці. Безпечні генуезці впустили монахів-мандрівників. І ця гоп-компанія вихопила з-під ряс мечі та з Божою поміччю захопила фортецю. Як виявилось — на вічне володіння.

За таку добру справу монаху-гопнику поставили пам’ятник та намалювали на гербі.

Монако

Монако

Після смерті завойований бездітним Франсуа престол переходить до того самого корєша, двоюрідного брата Реньє I Монакського. Так у Монако вкнязювалась династія Гримальді, що править і досі. У родинному палаці, що зведений в серці фортеці, в 1997-му численні нащадки Реньє відсвяткували 700-річчя свого дому.

За ті століття палац, як власне і фортеця багаторазово перебудовувалась, укріплювалась і навіть обгламурювалась. Принаймні в цьому звинувачували переробки часів ґаздування в палаці американської кінозірки та за сумісництвом дружини князя Реньє III Грейс Келлі.

Монако

Монако

Монако

Монако

Монако

Дехто слушно зауважує, що в той час, коли хтось з королівських родин Романових, Габсбургів чи Бурбонів волів мати палац, то будував новий і у новому місці. Натомість Гримальді були вимушені задовольнятись євроремонтами.


Родинною усипальнею князям служить собор Святого Миколая. Сучасний храм у романському стилі збудували в 1875-му на місці церкви XIII ст.

Монако

Монако

Монако, катедральний собор

Монако

Княжі могили розташовані у вівтарній частині. Похована тут і екстравагантна княгиня Грейс. Кінозірка, володарка «Оскара» познайомилась з князем Реньє III на Рив’єрі. Бурхливий роман і одночасно кінокар’єра закінчилися весіллям.

Аби остаточно підвести риску під грайливим минулим дружини, князь навіть заборонив у Монако фільми за її участі. Характер у багатія був ще той. Взагалі, біографія Грейс надзвичайно цікава, вона була непересічною жінкою, такою собі монакською принцесою Діаною. Навіть смерть була схожою — княгиня розбилась на автомобілі.

Монако

Написи на надгробках — монегаською мовою. Піддані князівства Монако називаються не монакцями чи монакійцями, а монегасками. Державна мова — це діалект італійської чи точніше лігурійської мови. Хоча підозрюю, що власне монегаски до такого визначення ставляться так само, як ми до ідеї про те, що українська є діалектом російської.

Допоки не було запроваджено обов’язкове вивчення державної мови в школах, монегаській загрожувало остаточне зникнення. Всі мешканці Монако знають французьку та воліли спілкуватись лише нею. Проте заходи, розпочаті з 1970-х років забезпечили екзотичній мові місце під сонцем Рив’єри.

Монако

Монако

Монако


Само собою, що Франція завжди грала неабияку роль для маленького Монако. Родині Гримальді всі століття доводилось грати в складі геополітичні ігри, аби зберегти бодай відносну незалежність. Благо, особливий статус Монако (звісно що в своїх інтересах) підтримувала то Франція, то Іспанія, то якась з італійських держав.

В 1793-му році, після французької революції монакського принца посадили до паризької буцегарні. Після того, як європейські монархи розібрались з Наполеоном престол Гримальді повернули, проте за умови протекторату Королівства Сардинії.

Монако

Монако

Монако в ті роки являло собою сумне видовище. Навколишні війни, невдала політика довела країну до ручки. І бюджет загалом, і мешканці князівства зокрема були в боргах по самі вуха. Криза довела монегасків до демонстрацій та протестів — навіть страшно уявити собі це, з огляду на тутешні розкоші. (Власне і контекстних картинок до цієї сторінки біографії Монако в мене немає.)

Монако

Монако

Князь Флорестан намагався провести непопулярні реформи, його піддані страйкували та вимагали незалежності. Закінчилось це все повстанням. Два монакських міста — Ментона і Рокебрюн — оголосили себе вільними. І цього князя посадили до в’язниці, але згодом випустили. Ти більше, що княжити власне було нічим.

Монако

Монако

Монако

Тим часом учергове змінилась європейська карта. Сардинія передає Ніццу, Савойю та й Монако на довісок Франції. Новий князь, Карл III услід за татком намагається щось вдіяти з економікою так би мовити маєтку.

Монако

Монако

По-перше, він в 1861-му році укладає з Наполеоном III перший Франко-Монакський договір. За ним Монако остаточно відмовлялась від 80% своєї території! Міста-сепаратисти відходять на користь Франції. Натомість Франція визнає суверенітет Монако й виплачує компенсацію в розмірі чотири млн. франків.

І по-друге, князь у поселенні Спелюж облаштовує заклад, що нині є чи не головною візитівкою Монако. Нікчемний Спелюж дістає нове ім’я — Монте-Карло.

Монако

На цьому завершую змістовно-історичну частину. Частина друга буде за задумом оглядово-жлобською.

Поділитись:
  • Добавить ВКонтакте заметку об этой странице
  • Facebook
  • Twitter
  • Google Buzz
  • del.icio.us
  • email
  • PDF
  • Print

Читайте також:

Прокоментувати

You must be logged in to post a comment.