Святогірська лавра. Частина перша

Крейдяні гори — московська сторожа — печерні лабіринти — духовні традиції Донбасу — перші наземні храми — забуття

Білі, слов’янські, донецькі, святі гори — природнє диво на півночі сучасної Донецької області. Високий крейдяний правий берег Сіверського Донця, четвертої за розмірами річки України. Крізь густу зелень лісів проростають маківки церков. Це комплекс одного з найбільших українських монастирів — Свято-Успенської Святогірської лаври.

Святогірська лавра

Достеменно невідомо ким і коли була заснована обитель. Ще не так давно святкували 350 років, потім заговорили про XV століття. Нині все частіше мова йде про часи Київської Русі чи й давніші. Мовляв сюди тікали з Візантії тамтешні ченці.

Заховані в глухих лісах крейдяні гори у серці Дикого поля — вдале місце для усамітнення. Божі люди копали м’яку породу, за століття печери простяглися на сотні метрів.

Святогірська лавра

Святогірська лавра

Розташована глибоко в татарському степу обитель в XVI ст. привертає увагу московської держави. Тут розміщується російська сторожова застава.

И как воеводы пришли верх Мжи и Коломака, и прибежал к ним сторож из Святых Гор, да станичник Лаврентий Колтовский товарища прислал с тем: царь крымский Донец перелез со многими людьми и идет к Рязанским и Тульским Украинам. (Про тульські україни та донецького царя пророчо згадується у Львівському літописі 1555-го.)

Святогірська лавра

Святогірська лавра

Монастир підгодовувався з царської казни.

Государь Михаил Федорович пожаловал Святогорского монастыря, что на Северском Донце, игумена Ефрема с братиею, двенадцать старцев, велел им давать своего Государева жалованья годовыя руги по 12 четвертей ржи, по 12 четвертей овса, по 10 рублей денег.

Що не заважало татарським ордам раз по разу розорювати обитель. Після одного з нападів з усієї братії залишилося два древніх дідугана. Решту ченців або вбили, або забрали в полон. Царськими милостями монастир знову відновлювали, поновлювали і його сторожовий гарнізон.

Святогірська лавра

Святогірська лавра

Це викликало певні ревнощі з боку козацької старшини. Ще б пак: такий от форпост під самим носом у Запоріжжя та доволі далеко від кордонів Московії. Царські пушки ховали прямо в скельні нутрощі, стволи стирчали назовні через пробиті віконця.

Святогірська лавра

Святогірська лавра

Лабіринти підземель поєднують численні монастирські приміщення — найдавнішу частину лаври. На двох ярусах розташовані трапезні, келії, господарські приміщення. Третій ярус з келіями та Успенською церквою свого часу обвалився.

Святогірська лавра

Святогірська лавра

Приміщення підземної церкви Іоанна Предтечі первісно служило за трапезну. В центрі — масивний крейдяний стовп, на якому за легендою явилась чудотворна ікона святого Миколая. Відтоді, навіть в часи запустіння, це місце вабить богомольців. Вірянам рекомендується доторкнутись до невеличкої ніші та помастити собі чоло крейдою.

Святогірська лавра

Святогірська лавра

(Не надто релігійні мешканці Донбасу старанно виконують в лаврі всі обряди. Іноді здавалось, що не через власну Віру, а тому, що так треба. Принаймні, я на власні очі бачив здорового мужика, який затято хрестився почергово лівою і правою руками; жіночку, яка залишила на іконі чіткий слід від яскраво-червоної помади. А ще в путівниках було написано, що торкання до крейдяного стовпа помічне при зубному болі.

Місцеві особливості визнають і святі отці: “Донбасс — регион очень сложный. Если брать центральные области Украины, то население там в большинстве оседлое и имеет устоявшиеся духовные традиции. В Донецкой же области, куда в годы индустриализации десятки тысяч людей приезжали на заработки, спасались от голода, глубоких верований нет. Так же обстояли дела и в дореволюционное время, когда обитель числилась за Харьковской губернией.”)

Святогірська лавра

Найбільший підземний храм — Святого Олексія. Його висота сягає чотирьох метрів. Довкола у нішах, розташовані численні поховання. Більшість з них було розорено за радянських часів.

Святогірська лавра

Святогірська лавра

Святогірська лавра

Ще один підземний храм — Антонія і Феодосія — було вирублено в сусідній горі. Чи не на століття його втратять і лише в середині XIX століття за вказівкою древнього монаха віднайдуть. В дореволюційні часи біля входу розміщувався цвинтар. Серед похованих — представники знатних фамілій: Голіцини, Платови, Іловайські. За радянської влади на місці кладовища збудували метеомайданчик. Неподалік — пам’ятник більшовику Артему, до якого ми ще повернемося.

Святогірська лавра

Аж до кінця XVII століття монастир не мав жодної надземної споруди. У безпечні роки монахи жили на подолі, тобто у скельного підніжжя, на березі річки. Там будується і перший наземний храм:

Он де, архимандрит з братиею, из реки Северского Донца на всякую потребу в монастырь на гору воду носят на себе по ступеням бочками по мере з 200 сажень… и от такия великия скудости в том монастыре старцы не живут, и ныне он, архимандрит з братиею, для зимняго времени и летняго пристанища всяких чинов людям, которыя приходят в монастырь помолиться, под горой на берегу у реки Северского Донца… строит деревянную церковь теплую во имя святых апостол Петра и Павла.

Святогірська лавра

На вершині крейдяної скелі на місці частково зруйнованої печерної Успенської будується Миколаївська церква. Трикупольний храм зведено в стилі українського бароко. Причому один купол — цегляний, другий — крейдяний, третій — дерев’яний.

Святогірська лавра

Святогірська лавра, Миколаївська церква

Святогірська лавра

Святогірська лавра

Поруч вже у XIX столітті для паломників збудовано безвівтарну каплицю Андрія Первозванного. Звідси відкривається неповторна панорама на подільну частину монастиря та долину Сіверського Донця.

Святогірська лавра

Святогірська лавра

В другій половині XVIII століття Катерина II вирішує закрити цілий перелік монастирів, а їх майно — відписує до казни. Ця доля спіткало й Святогірську обитель. Ти паче, що з приєднанням до Російської імперії південноукраїнських земель стратегічне значення Святогір’я втрачається.

Землю імператриця дарує всемогутньому князю Григорію Потьомкіну. Церкви частково розібрали, а ті що залишились діють як приходські. Про обитель на півстоліття забувають.

Святогірська лавра

Панорама

Святогірська лавра

Частина друга: Монастирський ренесанс — Іоанн Затворник — нові храми — тисячі паломників — Будинок відпочинку робітників Донбасу — товариш Артем — лавра — Всесвятительський скит — Святогірськ.

Поділитись:
  • Добавить ВКонтакте заметку об этой странице
  • Facebook
  • Twitter
  • Google Buzz
  • del.icio.us
  • email
  • PDF
  • Print

Читайте також:

Прокоментувати

You must be logged in to post a comment.