Білгород-Дністровський. Частина перша

Зміїне місто – Тіра – готи з гунами – генуезьці – молдовські господарі – цитадель – розквіт

Напевне, саме такий образ фортеці й повинен виникати в уяві. В наші дні більшість українських замків являє з себе мальовничу купку каміння з обгризеною баштою на додачу — згадаймо хоча б Губків чи Пнів. Звісно, що є Хотин, є Мукачеве, є Меджибіж, зрештою є Кам’янець.

Проте, як на мене, фортеця Аккерман — найкрасивіша і найфортечніша. На жаль, у своїх фотках я не маю найкращого ракурсу, популярного в путівниках та правильних фотозвітах. Але сподіваюсь, що і наявних світлин не забракне, аби оцінити велич та масштаб споруди.

Білгород-Дністровський, Аккерманська фортеця

Про Аккерманську фортецю розказано чимало. Місцевий музейний комплекс є популярним туристичним об’єктом. Одещина не позбавлена уваги мандрівників, тож на жодну америку я не претендую. І все ж…

Білгород-Дністровський

І все ж почну з історії. Біографію свою місто веде від грецького поліса Офіуса, заснованого на початку VI ст. до н.е. Журнал «Український тиждень» навіть включив Білгород до міфічного списку ЮНЕСКО найдавніших міст світу, порівнюючи його з Римом та Афінами.

(Звісно, що колеги дещо перебільшили. Дві з половиною тисячі років — вік не юний, проте у порівнянні з 3700 Єрусалима чи 5000 Варанасі — можна сказати, що просто зрілий. Не можу не згадати і про ровесницю Феодосію, яку, напевне, «юнеско» оминуло увагою.)

Одну зі своїх численних колоній місто-держава Мілет заснувало на острові в усті Дністра. Та згодом мешканці міста змій (так перекладається Орфіус) були вимушені переповзти на високий берег річки, де вже було скіфське поселення — Тіра.

Білгород-Дністровський, Дністровський лиман

Білгород-Дністровський, Аккерманська фортеця

Етнічний мікс та вигідне географічне положення міста з часом перетворюють його на значний крайовий центр. Тіра вела активну торгівлю, карбувала власні монети, її мешканці займались як ремеслами, так і сільським господарством, скотарством.

Білгород-Дністровський, Аккерманська фортеця

В першій половині I ст. до н.е. сусідня фракійська країна Мезія потрапляє спершу під вплив Македонії, а згодом — входить до складу Римської імперії. Тіра опиняється на кордоні провінції Нижня Мезія. Проте навіть під Римом місто зберігає певно автономію.

(Не можу не зауважити, що і тут з якоїсь прикрості деякі джерела, зокрема і Вікі не обійшлися без плутанини. Римляни не перейменовували Тіру на Алба-Юлію. Місто з такою назвою і досі існує в центральній Румунії).

Білгород-Дністровський, залишки Тіри

Дуже скоро всемогутню імперію закоцали дикі племена. Й почали вони, звісно, зі сходу. Тіра сильно потерпає від набігів готів, гунів та емо. Низина Дністра переходить з рук в руки. В краї панують то печеніги, то угри, то тіверці (це такі напівукраїнці — напівмолдавани). Десь тоді слов’яни почали називати місто Білим.

Хоч може так називалося геть інше місто! Бо про історію Білгорода на Дністрі X–XIII століть відомо мало. Чисто теоретично Білгород відносять до складу Київської Русі — адже десь тут Олег та його послідовники крокували до Царьграда. Згодом — як можливий далекий форпост Галицько-Волинського князівства. В середині XIII ст. тут хазяйнують татари.

Білгород-Дністровський

Білгород-Дністровський

Є підозри, що з татарами домовились генуезці. Цілком логічно, що як і в Феодосії, Генуя будує для захисту свого підопічного міста фортецю. Проте в середині XIV століття генуезці масово евакуюються на історичну батьківщину. Причиною цього ніби стала епідемія чуми. Місто потрапляє під владу Литовського князівства, а згодом — Молдавського.

Білгород-Дністровський, Аккерманська фортеця

Білгород-Дністровський, Аккерманська фортеця


Нові господарі називають поселення Четятя Албе (Біле Місто). Місцями понівечена фортеця відбудовується і розбудовується. Висота стін в окремих місцях сягає 20 метрів, товщина стін — до п’яти, загальна довжина стін 2,5 км.

Твердиню захищають обмурованими ровами. Для будівництва використовують білий вапняк на розчині з товченого мармуру, вугілля, кремнію й яєць.

Білгород-Дністровський, Аккерманська фортеця

В стіни вмуровано 34 башти — всі мають власні назви. З найвідоміших — башти Овідія і Пушкіна. (Назви не випадкові, обидва поети — Публій Овідій та Олександр Пушкін бували в Аккермані).

Білгород-Дністровський, Аккерманська фортеця

Білгород-Дністровський, Аккерманська фортеця

Внутрішня територія площею в дев’ять гектарів розбита стінами на чотири двори. На території гарнізонного двору — найукріпленіша частина фортеці, цитадель. Вона збудована ще генуезцями, тут розташовувалися комендантський палац, в’язниця і скарбниця.

Білгород-Дністровський, Аккерманська фортеця

Білгород-Дністровський, Аккерманська фортеця

Білгород-Дністровський, Аккерманська фортеця

Будівництво загалом завершують в другій половині XV століття, за правління господаря Стефана Великого. Це був такий собі фортечний ренесанс: Хотин, Кілія, Сучава, Орхей, Білгородська фортеця мала непересічне значення для безпеки південних кордонів.

В ті роки Біле місто має до 20 тисяч мешканців — майже половину сучасного населення. В багатонаціональному його складі — молдавани, греки, генуезці, вірмени, татари.

Про вірменську громаду нагадує християнська церква, орієнтовно XIII-XIV століття. (Фото з сайту Дорога.УА).

Білгород-Дністровський, вірменська церква

Про грецьку — церква святого Іоанна Предтечі. Звісно, що перший грецький храм з’явився в місті в прадавні часи. Історики накопали відомості про будівництво нового храму — десь якраз за правління Стефана.

Після нищення церкву відбудовують в XVI столітті. На початку XIX до неї прибудовують дзвіницю. (Фото з сайту Дорога.УА).

Білгород-Дністровський, грецька церква

На згадку про мусульман — рештки мінарету.

Білгород-Дністровський, мінарет

Проте роки молдовської могутності завершувались. Кілька військових кампаній османської імперії завершуються масштабною облогою міста. В серпні 1484-го 300 тисячне військо турецького султана Баязида II і 50-70 тисяч кримських татар Менґлі Ґерая готуються до штурму твердині. Натомість ключі від Білгорода їм виносять на «блюдечку з блакитним кантиком».

Місто понад як на 300 років потрапляє під владу турків.

Білгород-Дністровський

Частина друга.

Поділитись:
  • Добавить ВКонтакте заметку об этой странице
  • Facebook
  • Twitter
  • Google Buzz
  • del.icio.us
  • email
  • PDF
  • Print

Читайте також:

Один коментар

  1. Дорогі друзя. Я вже 30 років збираю газети і в моїй колекції вже більше 6000 екземпляров.Я буду щасливий, якщо ви можете вислати мені газету вашого району. Бажаю вам міцного здоров’я, особистого щастя та професійних успіхів. Мій почтовийй адресу; YORDAN KIRILOV, TZAR OSVOBODITEL 14, IHTIMAN 2050, BULGARIA

Прокоментувати

You must be logged in to post a comment.