Донбас Арена. Головне НЛО країни

Для Донбасу його головна арена — це не просто новий стадіон улюбленого футбольного клубу. Це символ. Меморіал перемоги діла над розмовами, багатства над бідністю, сходу над заходом, а головне — Києвом. Тож можна сказати, що принаймні з точки зору піар-ефекту інвестиції Ріната Ахметова зроблені вірно.

Донбас Арена

Донеччани називають свій новий стадіон по-панібратські конфоркою, але частіше діамантом чи літаючою тарілкою. Неземний імідж арени використали й організатори: під час шоу відкриття на поле приземлялось НЛО з командою пришельців на борту. (Не можу не згадати, як на тому ж шоу тисячі фанів освистали привітальний виступ ще одного «пришельця» — президента Віктора Ющенка.)

Розмови про новий стадіон у Донецьку почалися ще в 2003-04 роках. Взагалі-то місто вже мало два великі футбольні майданчики. Проте на хвилі тодішнього економічного ренесансу задумалось про третій, великий і сучасний. Місце під спорудження обрали в парку Ленінського Комсомолу.

Донбас Арена

Первісно мова йшла про 33 тисячі місць і 150 мільйонів доларів бюджету. Вартість потім збільшили до 200 млн. В підсумку вийшло «близько 400 мільйонів доларів». З огляду на Євро суттєво збільшилась і місткість: офіційно тут може вболівати 51,5 тис. чоловік.

Донбас Арена

Донбас Арена

Донбас Арена

Особливо наголошується наявність більше сотні місць для інвалідів. При чому ці місця не просто є, а зроблені таким чином, аби обмежена в русі людина бачила арену навіть з-за спин стоячих вболівальників.

Проект п’ятизіркового стадіону розробила англійська компанія Аrupsport. Порізана шахтами донецька земля — не надто просте місце для такої масштабної будови. Можливо, цим і було обумовлено вибір проектанта — Аrupsport мала досвід будівництв в шахтарських Ліверпулі та Манчестері.

Донбас Арена

Донбас Арена

Власне будівництво доручили туркам. Угоду з компанією Enka підписали в червні 2006-го. За початковим планом закінчити мали до кінця наступного року, проте насправді відкриття відбулось лише в серпні 2009-го. Це, звичайно, не порівняти з темпами будівництва львівського чи київського стадіонів, на чиїх чудових аренах час від часу не валялись навіть коні.

Донбас Арена, фото з музею

До речі, про арену. Стадіони, як правило мають легкоатлетичні доріжки. Це віддаляє глядачів від місця дійства. Ахметов наполіг на тому, аби обмежитись лише футбольною ареною. Причому з натуральним покриттям. Травичку виростили в Словаччині, а потім в рулонах закатали на поле. Знизу траву підігрівають, зверху — додатково освітлюють.

Донбас Арена

Донбас Арена

Донбас Арена

Для покращення освітлення та мінімізації парникового ефекту було розроблено спеціальний дах. Він розташований під кутом — так зробили, аби врахувати особливості рельєфу та «захопити» додатково трішки сонця.

Донбас Арена

Донбас Арена

Трибуни мають три яруси. В середньому — vip-місця і корпоративні ложі. Там же — президентські апартаменти. Стандартна ложа — це така окрема зала, з банкетним столом, кухнею, вбиральнею, диванами за склом і невеличкою персональною трибуною ззовні.

Донбас Арена

Донбас Арена

До послуг звичайних вболівальників — антивандальні сидіння австралійського виробництва. Колір помаранчевий і чорний — фірмове поєднання «Шахтаря». Брендові кольори використано повсюди.

Донбас Арена

Донбас Арена

Для лави запасних — інші крісла, анатомічні.

Донбас Арена

На стадіоні відкрито чудовий музей.

Донбас Арена

Я б із задоволенням детальніше розповів про всі його експонати, але на жаль, взагалі не є вболівальником. Підозрюю, що комусь з моїх читачів понюхати стару бутсу якогось легендарного футболіста було б за щастя. Проте я скоріше зацінив загальний дизайн експозиції: яскравої, сучасної, технологічної, інформаційно насиченої.

Донбас Арена

Донбас Арена

Донбас Арена

Особливо вражає шоу-рум. На екран по центру проектується коротке відео, а потім віртуальний футболіст запрошує вас пройти безпосередньо на арену. І виявляється, що той екран — з пари!

Донбас Арена

Донбас Арена

Екскурсанти мають змогу відвідати також роздягальні кімнати команд.

Донбас Арена

Донбас Арена

Ось, наприклад, корито для миття капців.

Донбас Арена

А це — джакузі для релаксації.

Донбас Арена

Шафки з формою.

Донбас Арена

Для послуг вболівальників 53 фастфуди, ще кілька кафе, барів та ресторанів, пункти швидкої допомоги, паркінг. Аби заповнити стадіон вщент потрібна година, для евакуації достатньо восьми хвилин.

Донбас Арена

Донбас Арена

Оздоблено навколишню територію в 25 га. Тепер це найулюбленіше місце передвесільного вигулу молодят.

Донбас Арена

Іноді виникає питання, чи окупляться такі проекти хоч у будь-якій перспективі. Напевне, якщо мову вести суто про гроші, то перші прибутки буде отримано або ніколи, або за багато десятків років. А якщо говорити про окупність в широкому сенсі, то вона, можливо, настала вже.

Схоже, Рінат Леонідович ще дочекається свого прижиттєвого пам’ятника на одному з донецьких проспектів. В принципі, він вже є.

Поїздка організована Українським журналістським фондом за сприяння Донецької ОДА.

Донбас Арена


Переглянути більшу мапу

Бонус: панорама (3 Мбайти).

Донбас Арена

Поділитись:
  • Добавить ВКонтакте заметку об этой странице
  • Facebook
  • Twitter
  • Google Buzz
  • del.icio.us
  • email
  • PDF
  • Print

Читайте також:

Прокоментувати

You must be logged in to post a comment.