Соледар. Сіль землі

Богу дякувати солі, на відміну від нафти, на землі ще вдосталь. Стратегічну сировину навіть тисячолітні видобування не перетворили на дефіцит. Навіть в Україні, де готові імпортувати не лише енергоносії, але й сало та цибулю, солі вистачає.

Можна навіть сказати, що запаси української солі невичерпні — понад 10 млрд. т. Для порівняння зауважу, що в усьому світі на рік видобувають 200-300 млн. т (найбільше — в США, Китаї, Канаді, Німеччині, Австралії). З українських регіонів на сіль багаті Північний Крим, Харківщина, Прикарпаття, Львівщина. Найбільше родовище — Артемівсько-Слов’янське, на Донеччині.

Соледар, соляні шахти

Насправді, найбільше солі на землі — у морській воді та в солених озерах. Якби випарити всю ту воду, землю вкрив би шар солі товщиною в півметра. Підземна, кам’яна сіль — це згадка про древні океани, один з яких 250 млн. років тому був і на місці сучасного Донбасу. На стінах шахти добре видно річні кільця, немов у дерев: світліше — літні відкладення, темніші — зимове.

Соледар, соляні шахти

Соледар, соляні шахти

Тож можна сказати, що кам’яна сіль — вже готовий продукт, видобутий для нас природою. У деяких місцях на землі сольові шари мають кількакілометрову висоту й утворюють справжні гори, що виходять на поверхню. Змішуючись з водою мінерал ставав рапою, яку власне й надибали на Донбасі.

Соледар, соляні шахти

Соледар, соляні шахти

Соледар, соляні шахти

Починаючи з XVI століття випарювання солі з рапи набуло характер системного промислу. Внаслідок цього в краї порубали чи не всі дерева. Тож дуже вчасною стала знахідка кам’яного вугілля. Його поклади спершу використовували саме для виварювання солі, а вже згодом — для металургії.

Науково обґрунтував припущення про значні підземні поклади солі біля Бахмуту (так називався тоді Артемівськ) російський вчений-геолог Олександр Карпінський. (Після лютневої революції 1917-го він стане першим виборним президентом Російської академії наук, а згодом — АН СРСР).

Соледар, соляні шахти

Соледар, соляні шахти

Проходка в 1876-80 роках так званої «урядової свердловини» довела наявність під землею численних соляних пластів, один з яких — товщиною мінімум у 40 метрів. Цей факт негайно привернув увагу промисловців, які заходилися будувати в околицях Бахмута соляні шахти. Перша шахта, що стала до ладу в 1881-му, належала промисловій компанії генерала у відставці Миколи Летуновського.

Соледар, соляні шахти

Соледар, соляні шахти

В радянський період (що не дивно), і в наші дні (що дивніше) бахмутську сіль видобуває державне підприємство — «Артемсіль», розташоване у містечку Соледар. Цікаво, що ще до 1991-го місто мало назву Карло-Лібкнехтівськ (привіт, Івано-Франківську!). Напевне, лише з огляду на неможливість вимови та вірного написання, тверді у своїх топонімічних традиціях донеччани погодились на перейменування.

Спуск до підземного виробництва — у традиційній шахтовій клітці.

Соледар, соляні шахти

Соледар, соляні шахти

Соледар, соляні шахти

Соледар, соляні шахти

Штреки вражають розмірами. На стінах і на стелі видно сліди від проходження видобувного комбайну. У робочому забої — гуркіт машин, спека, соляний пил стовпом. Буденне шахтарське пекло, в яке навіть не віриться, крокуючи стерильними й пустельними печерними коридорами.

Соледар, соляні шахти

Соледар, соляні шахти

Цілорічно у неробочих штреках температура тримається на рівні 16-17 градусів. Відомі корисні властивості соляних печер спонукали до облаштування в Соледарі спелеосанаторія «Соляна симфонія». Його пацієнти віком від 6 до 60 років мешкають у триповерховому поверхневому корпусі.

Під землю спускаються за чітко встановленим графіком. Добове перебування — від 150 до 400 грн., повний курс у 21 день — до восьми тисяч.

Соледар, соляні шахти, санаторій "Соляна симфонія"

Окрім галерей санаторія під землею розташована також церква. Вона існувала ще до революції, а в радянські часи тут була стайня. (Колись для транспортування видобутого в шахтах використовували коней). Кажуть, що при новому облаштуванні храму в 2001-му звідси вивезли шар гною в метр товщиною.

Соледар, соляні шахти, каплиця

Соледар, соляні шахти

Найбільшою залою підземель є велетенська тридцятиметрова печера. Саме тут відбуваються унікальні симфонічні концерти, які неодмінно комплектуються віп-вечіркою. Квиток на дійство з банкетом вартує півтисячі євро. Перший концерт забацали у 2004-му за участі солістки Віденської опери Вікторії Лук’янець.

Соледар, соляні шахти, симфонічна зала

Соледар, соляні шахти, симфонічна зала

Соледар, соляні шахти, симфонічна зала

Соледар, соляні шахти, кафе

Цікаво що тут, на тристаметровій глибині, — впевнене мобільне покриття від обидвох провідних операторів. Встановлення базових станцій, якими у буденні дні користуються відвідувачі спелеосанаторія, було однією з вимог проведення віп-концертів.

Соледар, сіль під ногами

Соледар, соляні шахти, продукція заводу "Артемсіль"

І ще кілька цікавинок. По-перше, в грудні 2003-го в одній з камер відбулось унікальне підземне повітроплавання, зафіксоване в Книзі рекордів Гіннеса. По-друге, знаний донецький атлет Дмитро Халанджи ставив тут власний рекорд — підняв 100 пудів солі (1600 кг). По-третє, вже цього року в шахту спускались Алла Пугачова і ваш м-р Брут.

Соледар, соляні шахти

Соледар на Google-картах. Місто Донецької області. Проїзд на автомобілі від Києва — 712 км (біля 9 годин дороги), від Донецька — 100 км, від Луганська — 123.


Переглянути більшу мапу

Поїздка організована Українським журналістським фондом за сприяння Донецької ОДА.

Соледар, соляні шахти

Поділитись:
  • Добавить ВКонтакте заметку об этой странице
  • Facebook
  • Twitter
  • Google Buzz
  • del.icio.us
  • email
  • PDF
  • Print

Читайте також:

Прокоментувати

You must be logged in to post a comment.