Аліпурський зоологічний сад
Як і чимало британських офіцерів колоніальних часів саме в Індії Артур Веллслі робить стрімкий кар’єрний зліт. Вже за кілька років його призначають генерал-губернатором Бенгалії (1799 р.). Дещо згодом корона потребуватиме його військових навичок у Європі.
Веллслі воюватиме в Іспанії, Португалії, переможе Наполеона під Ватерлоо. Зрештою, двічі стане англійським прем’єром, відомим нам як герцог Веллінгтон. І навряд чи за тими справами герцог згадуватиме заснований ним в 1800-му приватний звіринець, відомий нині як Аліпурський зоологічний сад.
Після від’їзду Веллслі до Європи, садом буде опікуватись Френсис Б’юкенен, шотландський лікар, географ і, відповідно, зоолог. Невелику колекцію утримували приватним коштом. Проте за якийсь час громадськість Калькутти почала вимагати піднесення статусу звіринця. (Мова, само собою, про британську громаду).
Ухвалою віце-губернатора Річарда Темпла від 1873-го року в Калькутті створюється зоологічний парк. Відповідну територію облаштовують у фешенебельному передмісті Аліпурі. Зоопарк у січні 1876-го відкриває принц Едуард, майбутній король Едуард VII.
Первісна колекція не вражала: африканський буйвол, індійська газелі з антилопами, вівці та олені. Проте за рахунок пожертв з боку англійської знаті та офіцерства кількість тварин швидко зростала. Дещо зі свого приватного звіринцю пожертвував магараджа Майсура.
Індійці навряд чи створювали б зоопарки. Проте англійську спадщину як могли – підтримували. За роки колекції зоопарку зросли, а от умови тримання тварин – не покращились. За тісняву та антисанітарію найстарший зоопарк країни активно критикує вже власне індійська громадськість.
Смерть кількох знакових тварин наприкінці 1900-х – початку 2000-х років викликали серйозне обурення. (Індійці просто не читали про тяжку долю київського зоологічного парку). Щоправда, тварини також часом мстяться.
То слон там когось затопче, то шимпанзе поранить відвідувачів. (Пишуть, що насправді то відвідувачі спершу дратували мавп, а потім почали кидатись шматками цегли. От шимпанзе і не витримав.)
Два чувака за свої подвиги у зоопарку Калькутти навіть отримали Премію Дарвіна за 1997-й рік. Вони залізли до королівського бенгальського тигра на прізвисько Шива й намагалися вдягнути тому на шию гірлянди з квітів. Тигр спершу відгаркувався від одного товариша, а коли інший почав Шиву копати – відкусив тому голову.
Невинну історію про працівника зоопарку, який продавав сечу носорога під маркою ліків від імпотенції можна до трагічних випадків не зараховувати.
Нині загальна площа парку – 18 гектарів, зовсім небагато. Він має кілька тематичних зон, ставки для птиці, будинки для рептилій, пантер, а також акваріум – через дорогу.
Найвідоміша тварина – гігантська черепаха – не так давно померла у віці 250 років. Чи власною смертю – не знаю.
Читайте також про Пекінський зоопарк.
Коментарі