Ніжний Ніжин. Частина зіркова і святкова

Закінчення. Початок екскурсії.

Ніжин, медичний коледж

Повітовий Ніжин знаний в першу чергу знаменитими уродженцями й гостями. Містечко відвідували Олександр Пушкін і Тарас Шевченко (двічі, вдруге, як я вже сказав — у труні), Адам Міцкевич і Денис Фонвізін, Михайло Глінка і Семен Гулак-Артьомовський, Ілля Рєпін і Максим Горький.

Тимчасово у місцевому острозі гостює Устим Кармелюк. Втекти звідси відомий утікач не встиг — довелося уславлювати в’язницю Літина.

Ніжин, острог

Ще юна Марія Заньковецька співає тут на дворянському корпоративі. В Ніжині навчаються Микола Гоголь, Євген Гребінка, Леонід Глібов.

Ніжин, пам'ятник Заньковецькій

Мало? А ми ж ще не згадали уродженців Ніжина. Морський офіцер і географ Юрій Лисянський першим описав Гаваї, брав участь в навколосвітньому плаванні Крузенштерна. Григорій Кониський — церковний проповідник, письменник і поет. Іван Фундуклей, грек за походженням — став губернатором Києва.

Знайомі нам вже за сучасною історією математик Олексій Боголюбов і співак і актор Марк Бернес (якого ми стійко асоціюємо з Одесою) — теж уродженці Ніжина.

На початку XIX століття коштом князя Олександра Безбородька будується ліцей. Уродженець козацького роду зробив чудову кар’єру, переважно на ниві дипломатії. Безбородько неймовірно кохався в українській історії та був пристрасним колекціонером.

Вже після смерті високого покровителя, в 1805-17 роках сенатом ухвалюється рішення про заснування ліцею й будується його головний навчальний корпус. Нині тут розташований Ніжинський державний університет імені Миколи Гоголя. (Університет своїм гаслом — місією обрав таку неоднозначну ідею: «Ми навчили Гоголя — навчимо і вас!». Мовляв, вже як того Гоголя якось вивчили, то і вас, неучів, навчимо).

Ніжинський ліцей

Всім, кого не змило водоспадом славетних імен — ще трішки екскурсії. У другій половині XIX ст. у двері Ніжина стукає капіталізм. Відкриваються мануфактури, будуються заводи, розвивається торгівля.

Одна з найдавніших будівель міста — аптека Михайла Лігда, грека за погодженням, відкрита в 1777-му році. Діє досі.

Ніжин, аптека Лігда

Ніжин, аптека Лігда

Але грецька община поступово «здувається», а їх бізнеси скуповують купці Чернови, Дяченки, а також єврейські торговці.

Ніжин

Характерні особняки — це згадка про те, купецьке минуле Ніжина. Будинок Дяченків, середина XIX ст. — нині краєзнавчий музей.

Ніжин, будинок Дяченків

Ще кам’яниці, переважно кінця XIX — початку XX ст.

Ніжин

Ніжин

Ніжин

Ніжин

Капіталізм повертає місто на пересічення шляхів. Через Ніжин проходить поштовий тракт, у 1869 будується залізниця Київ-Курськ. З 1915 до середини 1920-х діє кінний трамвай. Будується електростанція.

Ніжин

Радянський період — індустріалізація, голодомор, репресії, боротьба з релігійним дурманом, відкриття драмтеатру, боротьба з націоналізмом.

Ніжин

Ніжин, пам'ятник Голодомору

Ніжин

Ніжин, театр

Ніжин

Радянським керівникам Ніжина напевне можна було лише позаздрити. Місто від предків дістало величезну кількість усіляких складів, клубів і овочесховищ. Дещо з храмів і досі перебуває у доволі сумному стані — жодні громади не в стані одночасно подужати таку кількість реконструкцій.

Ніжин

Ніжин

Ніжин 1990-х.

Ніжин

І про день міста. Мене, чесно кажучи, вразив масштаб урочистостей. Не стільки офіційних, скільки власне народних.

Ніжин, день міста

Ніжин, день міста

Ніжин, день міста

Ніжин, день міста

Ніжин, день міста

Ніжин, день міста

Ніжин, день міста

Ніжин, день міста

Мало не біля кожного стовпа встановили ятки і столики, де народ випивав і закусував. Я чекав, що на кожному кроці стоятимуть діжки з однойменними огірками. Та на жаль, діжку я побачив одну. І ту — бетонну.

Ніжин, пам'ятник огірку

Ніжинці хавали переважно шашлик, який смажили на кожному кроці.

Ніжин, день міста

Ніжин, день міста

Були й інші закуски.

Ніжин, день міста

Ніжин

Наразі все!

Ніжин на Google-картах. Проїзд на автомобілі від Києва — 150 км (біля 2 годин дороги), від Чернігова — 100 км, від Полтави — 300 км. Поїздом до станції Ніжин.


Переглянути більшу мапу

Ніжин, день міста

Ніжин

Поділитись:
  • Добавить ВКонтакте заметку об этой странице
  • Facebook
  • Twitter
  • Google Buzz
  • del.icio.us
  • email
  • PDF
  • Print

Читайте також:

Прокоментувати

You must be logged in to post a comment.