Ніжний Ніжин. Частина соборна

Наповнений пам’ятками, розбрендований огірками, насичений історією Ніжин дуже підходить для поїздки вихідного дня. Звичайно, це не курорт, і розважальних закладів чи харчевень тут обмаль, проте затишна провінційна атмосфера сприяє неспішним прогулянкам від храму до храму.

Мені, правда, не надто сприяла. До Ніжина я потрапив на день міста, тож замість провінційної тиші — отримав цілий букет кіпішу. Тож я навіть не буду намагатись крок за кроком хронологічно обійти всі тутешні пам’ятки (а їх близько 300), а пропоную обмежитись оглядовою екскурсією. Повірте, і цього вистачить.

Ніжин, річка Остер

Безумовно, Ніжин належить до найдавніших руських поселень. Вперше згадується у «Повісті врем’яних літ», само собою як про місце чергової князівської сутички. Київський князь Ізяслав Ярославович з братом на Нежатинській ниві 1078-го замочили бунтівних племінників, що, втім, коштувало життя самому князю.

Згодом поселення перетворюється на фортецю Уненіж, покликану захищати південно-східні кордони Чернігівського князівства. Її в 1239-му спалить онук Батия, хан Менгу-Тімур. (В чому я не надто переконаний, бо палив або сам Батий, або онук, але пізніше — ханом він став років за 30. Між іншим, деякі буквоїди взагалі не певні, що і Нежатин, і Уненіж були власне сучасним Ніжиним.)

Ніжин

Ніжин

Ніжин

Ніжин

Середньовічний Ніжин, перебуваючи на кордоні Московії та земель Литовського князівства, побуває і в одних, і в других руках. Вже як про Ніжин згадується в 1514-му році — ставленик Польщі, коронний гетьман Євстафій Ружинський утворює Ніжинський козацький полк.

За сто років, в 1618-му Чернігівщина закріпляється за Польщею. Ніжин знову перетворюють на прикордонну фортецю. Аби сприяти швидшій розбудові міста йому підвищують податки та запроваджують військову адміністрацію надаються додаткові торгові й врядувальні права. Маґдебурзьке право Ніжин отримає від Сигізмунда III в 1625-му.

Ніжин

Ніжин

Замок на березі Остра оточують ровами, земляними валами з частоколом, одинадцятьма вежами і брамами. Після численних нищень і перебудов в середині XVIII ст. укріплення перебудовують на манер форту. А на початок наступного, XIX ст. на місці цитаделі вже вирує ринок.

Ніжин, торгові ряди

Ніжин, торгові ряди

Ніжин, торгові ряди

Ніжин належить до вотчини Миколи Потоцького. Чернігівські маєтки приносять польському гетьману кілька сотень тисяч злотих доходу, що спонукає його активно боронитися від козацьких повстань. Проте в 1648-му Богданове військо займає Ніжин. Місто стає полковою столицею й залишається нею до 1782-го.

За Гетьманщини Ніжин — значне місто. Тут мешкає майже 12 тисяч жителів, більше ніж у тогочасному Києві! Про часи козацької слави нагадує найдавніший ніжинський собор — Миколаївський. П’ятиглавий храм заввишки у 55 метрів будується коштом ніжинських полковників Золотаренків в 1650-60-х роках. Внутрішня конструкція навіть передбачала окрему лоджію для полкової старшини.

Ніжин, Миколаївський собор

Ніжин, Миколаївський собор

Гарно розвивається торгівля, на багаті ярмарки з’їжджаються купці з усіх усюд. На запрошення Богдана Хмельницького сюди прибуває група багатих грецьких торговців. Їм пропонують усілякі пільги та інше сприяння.

Ніжин, пам'ятник Хмельницькому

Грецька громада, що мала тут свою колонію, істотно впливала на торгове життя міста. В общини була школа, церкви, лікарня і навіть власний магістрат. Кажуть, що саме греки навчилися особливому посолу легендарних ніжинських огірків. Хоча ту ж славу приписують і ніжинським євреям. Це їх місце, звільнене руками козаків, обійняли греки.

Ніжин, Михайлівська церква

На фото, що вище — грецька Михайлівська церква, 1719-29 років будови. Впритул до неї стоїть грецька Всесвятительська церква кінця XVIII ст.

Ніжин, Всесвятительська церква

Ніжин, Всесвятительська церква

Ніжин, Всесвятительська церква

І поруч, упритул до колишнього грецького монастиря, будівля Троїцької церкви, 1733-го року. (Більшість фотографій церков в мне вийшли обгризеними. Виною цьому — неймовірні натовпи та купа івентів присвячених дню міста. Про який — насамкінець).

Ніжин, Троїцька церква

Ніжин, Троїцька церква

Благовіщинський монастир заклали в 1702-му, а його головний храм відкрили в 1716-му. Урочистість присвятили перемозі Петра у Полтавській битві. Збудовані поруч корпуси чоловічого монастиря були прилаштовані як для проживання, так і для торгівлі.

Ніжин, Благовіщинський монастир

Ніжин, Благовіщинський монастир

Ніжин, Благовіщинський монастир

Ніжин, Благовіщинський монастир

Ніжин, Благовіщинський монастир

Ніжин, Благовіщинський монастир

Спасо-Преображенська церква (1757 р.) має барокові риси. Будувалася вона у тодішньому передмісті. В 1861-му тут зупинялась траурна процесія з тілом Тараса Шевченка.

Ніжин, Спасо-Преображенська церква

Ніжин, Спасо-Преображенська церква

Покровська церква споруджувалась з 1751 по 1765 роки. До наших днів збереглась практично без змін.

Ніжин, церква Покрови Пресвятої Богородиці

Ніжин, церква Покрови Пресвятої Богородиці

Воздвиженську церкву будували як усипальню Петра Розумовського — родича останнього гетьмана. У радянські часи храм 1775-го року використовували фільмосховище і закритий переглядовий зал. (Мені навіть страшно уявити, що там закрито переглядали.)

Ніжин, Воздвиженська церква

Ніжин, Воздвиженська церква

Гетьманщина вписала Ніжин в історією трагічною Чорною радою (частина тих подій якраз відбувалась у козацькому Миколаївському соборі). На виборах гетьмана стикнулися як геополітичні інтереси, так і знайома нам нині соціальна демагогія. Завершилось то все мордобоями, стратами, а згодом — вбивством тимчасового переможця, багатовекторного гетьмана Івана Брюховецького.

Наприкінці XVIII століття Ніжин, який стільки років страждав від свого прикордонного статусу, починає занепадати. Кордони Росії повідсувались на захід і південь, торгівля пішла новими шляхами. Після ліквідації Ніжинського полку містечко остаточно стає звичайною провінцією.

Ніжин

Ніжин

Закінчення екскурсії.

Поділитись:
  • Добавить ВКонтакте заметку об этой странице
  • Facebook
  • Twitter
  • Google Buzz
  • del.icio.us
  • email
  • PDF
  • Print

Читайте також:

2 коментарі

  1. vey great places to go, nice churches, woody houses, great place to rest! I advise you to go there for sure!

  2. Дякую за прекрасне викладення матеріалу про Ніжин. Особливе спасибі за чудові та насищенні фотографії

Прокоментувати

You must be logged in to post a comment.