Круподеринці. Помістя Ігнатьєва

В кінці XIX на початку XX століття, більше ніж за 1000 кілометрів від Москви, в селі Круподеринці Погребищенського району, жив Російський політичний діяч, граф Микола Павлович Ігнатьєв. Ігнатьєв за свою політичну кар’єру встиг підписати цілу пачку стратегічних для Російської держави договорів, включаючи Пекінський договір, за яким територія сучасного Приморського краю була приєднана до Росії, і проект мирного договору, який завершував Російсько – Турецьку війну 1877 року, згідно з яким Сербія, Чорногорія і Румунія отримували незалежність і створювалась нова держава Болгарія.

Станція Ржевуська
Станція Ржевуська

Відправна точка на Круподеринці – залізнична станція Ржевуська, на яку я приїжджаю приміським поїздом Козятин – Жашків. Зразу за станцією до Круподеринців тягнеться розбита асфальтова дорога, яка далі, за поворотом, перетворюється на бруківку.

Дорога до Круподеринців
Дорога до Круподеринців

Здивував яскравий вказівник з назвою населеного пункту. Для таких невеличких сіл як Круподеринці, наявність знаку на дорозі – це більше виключення чим правило.

Круподеринці
Круподеринці

Перший стратегічний сільський об’єкт, який треба не прогавити – це автобусна зупинка. В сторону від зупинки тягнеться непомітна, зароща деревами і кущами грунтова дорога, яка веде до будинку Миколи Ігнатьєва.

Будинок Миколи Павловича Ігнатьєва
Будинок Миколи Павловича Ігнатьєва

Школа села Круподеринці
Школа села Круподеринці

В 1882 році Микола Ігнатьєв іде у відставку і останні роки свого життя проводить у цьому будинку. Зараз тут розміщується сільська школа.

Церква
Церква

Похований Микола Павлович Ігнатьєв в церкві-мавзолеї, яку збудував за свої ж кошти не далеко від власного будинку, на березі річки Рось. Зараз церква працює, але в якомусь полегшеному режимі – час від часу сюди навідується піп і заходить до церкви через підвал, решта дверей наглухо закриті і засновані павутиною.

Церква
Церква

Поруч з церквою стоїть пам’ятник сину Миколи Ігнатьєва – Володимиру Ігнатьєву, який загинув в 1905 році під час Цусімської битви. Пам’ятник зроблений з величезного куска граніту, навколо якого поставлено 4 старезних якоря.

Пам'ятник морякам, які загинули в Цусімській битві
Пам’ятник морякам, які загинули в Цусімській битві

Але найбільш фундаментальна Круподеринська споруда – це млин. Млин побудований в 1896 році на березі річки Рось і напевно не без участі графа Ігнатьєва.

Млин
Млин

Спочатку механізми млина приводились в рух повноводною річкою Рось, а пізніше, в радянські часи, електродвигунами.

Млин
Млин

Стоянка підвод
Стоянка підвод

Продавщиця в місцевому магазині пожалілалася мені, що – “млину дали добрячого дрозда. Раніше гарний він був.” Але в порівнянні з розваленими конкурентами в найближчих селах, цей млин має просто шикарний вигляд.

Млин. Круподеринці
Млин. Круподеринці

При вході до млина красується табличка з ледве помітним написом – Млин питель. Питель – система механізмів, яка дозволяла отримувати муку високої якості.

Млин
Млин

В раданські часи в Круподеринцях, розпочалося будівництво гідроелектростанції. Але пізніше з будівництвом ГЕС шось не склалося і все що лишилось від цієї грандіозної задумки – дамба на річці Рось.

Рось
Рось

Літом на дамбі недобудованої ГЕС збираються всі 47 учнів Круподеринської школи. Село невеличке і трошки на обочині від автомобільних магістралей. Сюди рідко хто заїжджає, крім буса, який привозить в магазин ковбасу і хліб. Поява туристів – тут завжди подія.

Поїзд Жашків - Козятин на станції Ржевуська
Поїзд Жашків – Козятин на станції Ржевуська

Дотопавши назад до станції Ржевуська вертаюсь назад в Козятин поїздом Жашків – Козятин. При бажанні можна дойти до автовокзалу в Погребищі, звідки можна виїхати одним з останніх автобусів до Вінниці.


Переглянути більшу мапу

Взято тут.

Поділитись:
  • Добавить ВКонтакте заметку об этой странице
  • Facebook
  • Twitter
  • Google Buzz
  • del.icio.us
  • email
  • PDF
  • Print

Читайте також:

Прокоментувати

You must be logged in to post a comment.