Томашпіль. Томашеве місто

Подільський Томашпіль не має у своїй назві якоїсь інтриги. У власника цих земель польського коронного віце-канцлера Яна Замойського був син Томаш. На честь продовжувача свого могутнього роду й нарікає староста нове поселення. Піль – поль – поле – поліс. Місто Томаша.

Томашпіль, костел Матері Божої Шкаплерної

Засновано містечко ніби як в 1599-му. Хоча за іншою версією поселення на цьому місці вже було й звалося Драгушов. В 1616-му Томаш Замойський вступив у володіння й перейменував на свою честь. Цю дату відзначено нині як першу писемну згадку, а отже – рік заснування містечка.

(Традицію перейменування на своє ім’я міста його фактичним власником давно слід запозичити нашим міні-олігархам. Відомо ж, що деякі міста під кущ скуплені місцевими буратінами. Що полюбому означає їх право довершити процес реєстрацією відповідного топоніма. Погодьтесь, наскільки логічніше звучали б назви Губське, Порошенкополь, Ярославськ).

Томашпіль

Томашпіль залишається польським до 1793-го року. Щоправда, з перервами в часи Хмельниччини й османської навали. Турки добряче нашкодили – Томашпіль було майже повністю зруйновано.

У складі Росії містечко включили до Ямпільського повіту. На початку нового століття будується Успенська церква (ще побачив назву церква Першої Пречистої) (1803-й рік).

Томашпіль, Успенська церква

Томашпіль, Успенська церква

Томашпіль, Успенська церква

Що ж до костелу, то він, звісно, існував тут давніше, ще з 1769-го року. Дерев’яний храм перебудували в камені в 1812-му.

Томашпіль, костел Матері Божої Шкаплерної

Томашпіль, костел Матері Божої Шкаплерної

За радянських часів костел Матері Божої Шкаплерної (шкаплір – то такий особливий оберіг) служив за склад чи клуб. Нині тут знову діє католицька громада. Реконструкцію і відбудову веж провели в 90-і роки минулого століття.

Томашпіль, костел Матері Божої Шкаплерної

Переважно коштом поміщиків Браницьких, починаючи з середини XIX століття з’являється деяка промисловість у стандартній на той час комплектації: цукровий, цегельний, винокурний завод, млини.

Як і більшість подільських містечок, у Томашполі була значна єврейська громада. Повністю винищена під час Другої світової. Фашистами в містечку було влаштовано гетто. З понад трьох тисяч євреїв за даними 1939-го року (це більше половини сучасного населення міста) на кінець століття залишилось кілька десятків.

В радянські часи Томашпіль переважно був районним центром. Особливої промисловості (крім згаданого цукрозаводу) тут так і не побудували. Вже не знаю, чи сумував би з того Томаш, але може це й добре.

Томашпіль

Томашпіль

Томашпіль на Google-картах. Проїзд на автомобілі від Києва — 367 км (біля 4,5 годин дороги), від Вінниці — 116 км, від Чернівців — 261 км. Оригінал тексту.


Переглянути більшу мапу

Поділитись:
  • Добавить ВКонтакте заметку об этой странице
  • Facebook
  • Twitter
  • Google Buzz
  • del.icio.us
  • email
  • PDF
  • Print

Читайте також:

Прокоментувати

You must be logged in to post a comment.