Дермань. Село, неначе писанка

Взагалі-то сіл з такою не надто благозвучною назвою аж два: Дермань Перша і Дермань Друга. Поділ цей вельми умовний, пов’язаних з історією поселення. Одна його частина в кінці XVIII століття була під паном, друга — під тутешнім монастирем.

Дермань, Троїцький монастир

Обитель — одну з найдавніших, принаймні на Волині, — заснували в кінці XV століття коштом Василя Острозького, якого прозивали за вроду Красним. Вродливий князь зафондував чимало храмів і монастирів, зокрема в Межиріччі, Дубному, рідному Острозі.

Офіційно першою згадкою про Дермань вважається 1497-й рік. Олександр Яґеллончик (хочеться написати Яґелончег) грамотою засвідчує власність Костянтина Острозького, зокрема і щодо Дерманя.

Проте ще в грамоті 1322-го Любарт дарує однойменне поселення Луцькій соборній церкві.

Дермань, стіни Троїцького монастиря

Дермань, стіни Троїцького монастиря

Дермань, Троїцький монастир, надбрамна вежа

Острозькі спершу будують тут не святу обитель, а військове укріплення, оточений земляними валами і ровами замок. І вже потім вирішили за тодішньою модою поєднати грішне з праведним.

А, щодо походження назви села, то як і має бути, однозначної версії нема. Найперше кажуть, що колись поселення звалося Дрімань, від слова «дрімати». Тут, ніби, перепочивав під час полювання хтось з Острозьких.

Дермань

Є також версії про походження назви від імені якогось Дерма чи Дермана. Це б міг бути якийсь турецький воєначальник, або єврей (Дерман, Кульман, Ватман — це вже мої версії). Ще переказують таку історію. Ніби людям тут землю під посіви давали так: «Дери і май!» Себто корчуй і вперед.

Хоч найпростіше все ж угледіти щось гімняне в цій назві. Ну а гімна на землі українській, як ви самі знаєте, не бракує й досі.

Як би там не було, місцина взагалі багата на цікаві топоніми. Річка зветься Батиєва криниця, вулиця — Варшава, низина — Жидівська долина, рінь — Пропастище (більше почитайте у Блеки).

Дермань

Повернімось до монастиря. На чималій площі у 960 кв. м розташований храм Святої Трійці, монаший корпус з домовою церквою та деякі господарські будівлі. Над брамою височіє пізньоготична чотириярусна вежа-дзвіниця.

Дермань, Троїцький монастир, надбрамна вежа

Дермань, Троїцький монастир, надбрамна вежа

Дермань, Троїцький монастир, надбрамна вежа

У цій вежі колись розміщувалась друкарня. Що й не дивно — адже одним з управителів монастиря був Іван Федорович, знаний більше як першодрукар Іван Федоров. 1575-го року він перебирається зі Львова на службу до князя Острозького. Проте працює тут скоре «директором», а тому охоче переїжджає за три роки до Острога, де засновує нову друкарню.

Ребрендинг Дерманського монастиря відбувається в 1602-му році з благословення патріарха Мелетія Олександрійського. Князь Костянтин-Василь Острозький бажав, аби Дермань стала потужним православним центром.

З цією метою князь засновує школу й на певний час переносить сюди друкарню з Острога. Управителем друкарні призначається Дем’ян Наливайко, священик, письменник і брат бунтаря Северина. Монастирю також передаються чималі земельні володіння — на обитель працюють кілька навколишніх сіл.

Дермань, Троїцький монастир

Дермань, Троїцький монастир

Дермань, Троїцький монастир

Смерть князя Костянтина-Василя стала ударом по українському православ’ю. Його син Олександр помирає ще за життя батька, а Іван-Януш Острозький, котрий і успадкував титул, ще в юному віці перейшов до унії.

Настоятелем Дерманського Свято-Троїцького монастиря стає Мелетій Смотрицький, просвітник і письменник. Попри активне москофільство, Смотрицький в 1627-му також стає греко-католиком. З ним змінює «орієнтацію» і монастир, у якому настоятель й було поховано.

Дермань, меморіальна дошка в пам'ять Мелетія Смотрицького

В контексті подальших історичних подій монастирське село, та й сама обитель то ледве животіють, то процвітають. Після Острозьких долею Дерманя опікуються спершу князі Заславські, згодом — Любомирські.

З приєднанням Волині до Російської імперії уніатська обитель ще якийсь час діяла. В 1821-му горить православний Острозький Преображенський монастир і влада звільняє від греко-католиків обитель, переселяючи слюди монахів з Острога. Дерманська обитель дістає назву Преображенської.

В 1872-му на честь Федора Острозького було освячено новий монастирський храм. Луцький воєвода, учасник Грюнвальдської битви наприкінці свого життя покинув мирські справи й постригся в ченці Києво-Печерського монастиря. За що і був канонізований.

Дермань, храм святого Феодора

Тим часом, у сусідній, немонастирській Дермані будується власний Свято-Троїцький храм. Цього року урочисто відзначали його 200-ліття.

Дермань, Свято-Троїцький храм

Дермань, Свято-Троїцький храм

Дермань, Свято-Троїцький храм

Дермань, каплиця Свято-Троїцького храму

Дермань, Свято-Троїцький храм

Дермань, Свято-Троїцький храм, могила засновника

В 1833-му на базі духовної школи засновується духовне училище, пізніше — церковно-приходська школа. Згодом у селі якийсь час діє навіть вчительська семінарія. Під орудою Московської православної церкви, звичайно.

В наші дні на базі колишньої церковної школи було відкрито гімназію (погодьтесь, слово «гімназія» для села Дермань підходить неабияк).

Дерманська гімназія

Дерманська гімназія

В Дермані народився письменник, публіцист, член уряду УНР Улас Самчук, про факт існування якого я, до свого сорому, дізнався лише з меморіальної таблички на фасаді гімназії. От як він згадував свою Батьківщину:

Дермань для мене центр центрів на планеті. І не тільки тому, що десь там і колись там я народився… Але також тому, що це справді «село, неначе писанка», з його древнім Троїцьким монастирем, Свято-Феодорівською учительською семінарією, садами, парками, гаями, яругами, пречудовими переказами та легендами.

Дерманська гімназія, Дермань, меморіальна дошка в пам'ять Уласа Самчука

Після Другої світової, в 1949-му до Дермані перевозять відлитий Олександром Чарторийським для Зимненського монастиря 700-кілограмовий дзвін. Разом з дзвоном переселяться монашки з закритої Зимненської обителі. Але в 1960-му закривають і монастир в Дермані.

Дзвін передають до Рівненського краєзнавчого музею, монашок переселяють до Корця. З проголошенням незалежності обидві обителі відроджуються. Унікальний дзвін повернуть в Зимне.

Дермань, знак на честь 675-ї річниці першої згадки

Між іншим, обидві Дермані й досі видають себе за два окремих села. Тут навіть сільради дві: у дещо меншої й «новішої» частини села — Дерманська Перша сільська рада і, відповідно, в старішої більшої Дермані — Друга.

Буквально за пару кілометрів ідею сплагіатило інше село — Гільча. Лише поділ на Першу і Другу там було зроблено, аби виділити поселення чеських колоністів. Щось подібне зустрічається і на Харківщини.

Обидві Дермані на Google-картах. Проїзд на автомобілі від Києва — 360 км (біля 4,5 годин дороги), від Рівного — 36 км, від Львова — 203 км. Дорогою з Дубна на Мізоч їхати не варто.


Переглянути більшу мапу

Околиці Дерманя

Поділитись:
 • Добавить ВКонтакте заметку об этой странице
 • Facebook
 • Twitter
 • Google Buzz
 • del.icio.us
 • email
 • PDF
 • Print

Читайте також:

Один коментар

 1. [...] дев’ять обителей). Сюди переселятимуть монашок ізДермані, Пляшевої, Зимного. Звідси згодом будуть [...]

Прокоментувати

You must be logged in to post a comment.