Дермань. Село, неначе писанка
Взагалі-то сіл з такою не надто благозвучною назвою аж два: Дермань Перша і Дермань Друга. Поділ цей вельми умовний, пов’язаних з історією поселення. Одна його частина в кінці XVIII століття була під паном, друга — під тутешнім монастирем.
Обитель — одну з найдавніших, принаймні на Волині, — заснували в кінці XV століття коштом Василя Острозького, якого прозивали за вроду Красним. Вродливий князь зафондував чимало храмів і монастирів, зокрема в Межиріччі, Дубному, рідному Острозі.
Офіційно першою згадкою про Дермань вважається 1497-й рік. Олександр Яґеллончик (хочеться написати Яґелончег) грамотою засвідчує власність Костянтина Острозького, зокрема і щодо Дерманя.
Проте ще в грамоті 1322-го Любарт дарує однойменне поселення Луцькій соборній церкві.
Острозькі спершу будують тут не святу обитель, а військове укріплення, оточений земляними валами і ровами замок. І вже потім вирішили за тодішньою модою поєднати грішне з праведним.
А, щодо походження назви села, то як і має бути, однозначної версії нема. Найперше кажуть, що колись поселення звалося Дрімань, від слова «дрімати». Тут, ніби, перепочивав під час полювання хтось з Острозьких.
Є також версії про походження назви від імені якогось Дерма чи Дермана. Це б міг бути якийсь турецький воєначальник, або єврей (Дерман, Кульман, Ватман — це вже мої версії). Ще переказують таку історію. Ніби людям тут землю під посіви давали так: «Дери і май!» Себто корчуй і вперед.
Хоч найпростіше все ж угледіти щось гімняне в цій назві. Ну а гімна на землі українській, як ви самі знаєте, не бракує й досі.
Як би там не було, місцина взагалі багата на цікаві топоніми. Річка зветься Батиєва криниця, вулиця — Варшава, низина — Жидівська долина, рінь — Пропастище (більше почитайте у Блеки).
Повернімось до монастиря. На чималій площі у 960 кв. м розташований храм Святої Трійці, монаший корпус з домовою церквою та деякі господарські будівлі. Над брамою височіє пізньоготична чотириярусна вежа-дзвіниця.
У цій вежі колись розміщувалась друкарня. Що й не дивно — адже одним з управителів монастиря був Іван Федорович, знаний більше як першодрукар Іван Федоров. 1575-го року він перебирається зі Львова на службу до князя Острозького. Проте працює тут скоре «директором», а тому охоче переїжджає за три роки до Острога, де засновує нову друкарню.
Ребрендинг Дерманського монастиря відбувається в 1602-му році з благословення патріарха Мелетія Олександрійського. Князь Костянтин-Василь Острозький бажав, аби Дермань стала потужним православним центром.
З цією метою князь засновує школу й на певний час переносить сюди друкарню з Острога. Управителем друкарні призначається Дем’ян Наливайко, священик, письменник і брат бунтаря Северина. Монастирю також передаються чималі земельні володіння — на обитель працюють кілька навколишніх сіл.
Смерть князя Костянтина-Василя стала ударом по українському православ’ю. Його син Олександр помирає ще за життя батька, а Іван-Януш Острозький, котрий і успадкував титул, ще в юному віці перейшов до унії.
Настоятелем Дерманського Свято-Троїцького монастиря стає Мелетій Смотрицький, просвітник і письменник. Попри активне москофільство, Смотрицький в 1627-му також стає греко-католиком. З ним змінює «орієнтацію» і монастир, у якому настоятель й було поховано.
В контексті подальших історичних подій монастирське село, та й сама обитель то ледве животіють, то процвітають. Після Острозьких долею Дерманя опікуються спершу князі Заславські, згодом — Любомирські.
З приєднанням Волині до Російської імперії уніатська обитель ще якийсь час діяла. В 1821-му горить православний Острозький Преображенський монастир і влада звільняє від греко-католиків обитель, переселяючи слюди монахів з Острога. Дерманська обитель дістає назву Преображенської.
В 1872-му на честь Федора Острозького було освячено новий монастирський храм. Луцький воєвода, учасник Грюнвальдської битви наприкінці свого життя покинув мирські справи й постригся в ченці Києво-Печерського монастиря. За що і був канонізований.
Тим часом, у сусідній, немонастирській Дермані будується власний Свято-Троїцький храм. Цього року урочисто відзначали його 200-ліття.
В 1833-му на базі духовної школи засновується духовне училище, пізніше — церковно-приходська школа. Згодом у селі якийсь час діє навіть вчительська семінарія. Під орудою Московської православної церкви, звичайно.
В наші дні на базі колишньої церковної школи було відкрито гімназію (погодьтесь, слово «гімназія» для села Дермань підходить неабияк).
В Дермані народився письменник, публіцист, член уряду УНР Улас Самчук, про факт існування якого я, до свого сорому, дізнався лише з меморіальної таблички на фасаді гімназії. От як він згадував свою Батьківщину:
Дермань для мене центр центрів на планеті. І не тільки тому, що десь там і колись там я народився… Але також тому, що це справді «село, неначе писанка», з його древнім Троїцьким монастирем, Свято-Феодорівською учительською семінарією, садами, парками, гаями, яругами, пречудовими переказами та легендами.
Після Другої світової, в 1949-му до Дермані перевозять відлитий Олександром Чарторийським для Зимненського монастиря 700-кілограмовий дзвін. Разом з дзвоном переселяться монашки з закритої Зимненської обителі. Але в 1960-му закривають і монастир в Дермані.
Дзвін передають до Рівненського краєзнавчого музею, монашок переселяють до Корця. З проголошенням незалежності обидві обителі відроджуються. Унікальний дзвін повернуть в Зимне.
Між іншим, обидві Дермані й досі видають себе за два окремих села. Тут навіть сільради дві: у дещо меншої й «новішої» частини села — Дерманська Перша сільська рада і, відповідно, в старішої більшої Дермані — Друга.
Буквально за пару кілометрів ідею сплагіатило інше село — Гільча. Лише поділ на Першу і Другу там було зроблено, аби виділити поселення чеських колоністів. Щось подібне зустрічається і на Харківщини.
Обидві Дермані на Google-картах. Проїзд на автомобілі від Києва — 360 км (біля 4,5 годин дороги), від Рівного — 36 км, від Львова — 203 км. Дорогою з Дубна на Мізоч їхати не варто.
[...] дев’ять обителей). Сюди переселятимуть монашок ізДермані, Пляшевої, Зимного. Звідси згодом будуть [...]