Комаргород. Парад-шале

Мені завжди здавалось, що містечку з такою назвою доречніше розташовуватись десь на Волині, ближче до Шацьких озер. Проте Комаргород — містечко подільське, у Вінницькій області. Вперше згадується в 1459-му.

Виявляється, назване воно так не через якусь аномалію, а просто на честь одного з перших своїх господарів. Польська шляхта полюбляла називати чи перейменовувати на честь себе українські села, маючи певно якісь види щодо їх перспектив. Бо дивно було б нарікати своїм іменем якусь діру!

Комаргород, палац Балашових

Та все ж, шляхтичі Комарі судячи з усього відмовились від власних планів щодо поселення. Згодом Комаргородом володіють Шашкевичі, котрі, зрештою, десь в 20-х роках XVII ст. уступають «дністровські пустки» Четвертинським.

Комаргород

Комаргород, палац Балашових

Рід Святополк-Четвертинських — мегадавній. Маючи за родичів Любарта, князів Турівських шляхтичі наполягали на своєму походженні безпосередньо від Рюрика. Вже в наші дні нащадок Четвертинських навіть зробив аналіз ДНК на доказ сімейної легенди. Аналіз скоріше розчарував нащадка.

Так от, ці Четвертинські й облаштувались на Брацлавщині. За них глухе село перетворюється на містечко, де, судячи з усього, князі збудували й замок. Ними ж було фондовано в 1746-му костел. (Храм перебудували в камені в 1779-му, а після розпуску парафії в 1878-82-му переробили на православну церкву Святого Миколая. Мені на очі церква не потрапила, тож скористаюсь наразі чужим фото.)

Комаргород, церква Святого Миколая

В першій половині XIX століття непотрібний замок (напевне) теж перебудовують на панський будинок. Здається, споруда і тоді була доволі похмурою. Тож не дивно, що нові власники в кінці того ж XIX століття затівають масштабну реконструкцію.

Комаргород, палац Балашових

Комаргород, палац Балашових

Господарем маєтку став єгермейстер Імператорського Двору Микола Балашов. Чесно кажучи, мені здається, що представник давнього російського дворянського роду, горнозаводчик, мільйонер мав той Комаргород глибоко в носі. Так, напевне, купив земельки при нагоді.

Балашовим належало мільйон десятин орної землі — це як пів Вінницької області. Ліси, гірничопромислові наділи на Уралі, соляні копалини, чавуноливарні, цукрозаводи, винокурні (бренд балашовської горілки і нині в ціні).

Комаргород, палац Балашових

Тож опікувався маєтком вочевидь син єгермейстера Петро Балашов. Колишній гвардійський гусар рано виходить у відставку й поселяється на Поділлі. Петро Миколайович активно займався громадськими справами, двічі від Подільської губернії обирався до Державної Думи Росії, був головою дворянства Брацлавського повіту.

Копайгородський палац перебудовується в стилі швейцарських шале (ми зустрічали подібну садибу в Гощі). Башточки, мансардочки, балкончики — ці доповнення роблять колишній палац більше схожим на віп-дачу.

Комаргород, палац Балашових

Комаргород, палац Балашових

Комаргород, будівлі палацу Балашових

Комаргород, будівлі палацу Балашових

Комаргород, палац Балашових

Комаргород, палац Балашових

Довкола висаджується чималий парк. До наших днів дожили сто різних видів дерев і кущів. Переказують, що соснами навіть було висаджено фамільний вензель. Була й оранжерея — її вік вкоротили.

Комаргород, парк палацу Балашових

Збереглися численні господарські будиночки. Проте що з цього було збудовано за Балашова, а що — вже за радянської влади сказати не беруся. Ще донедавна тут розміщувалось сільськогосподарське училище, але частина колись парадного маєтку зараз стоїть ганебною пусткою. Таким собі «парад-шале».

Комаргород, будівлі палацу Балашових

Комаргород, будівлі палацу Балашових

В час тих розбудов, на початку XX століття будується Стефанівська церква.

Комаргород, Стефанівська церква

Комаргород, Стефанівська церква

Комаргород, Стефанівська церква

До речі, останні власники маєтку свої дні доживали в еміграції. Старий Балашов — у Франції, молодший — в Марокко. Вже не знаю, чи згадуючи втрачене, споминали вони про Комаргород? Боюсь, що ні.

Комаргород на Google-картах. Проїзд на автомобілі від Києва — 357 км (біля 4,5 годин дороги), від Вінниці — 106 км, від Чернівців — 269 км.

Комаргород


Переглянути більшу мапу

Поділитись:
 • Добавить ВКонтакте заметку об этой странице
 • Facebook
 • Twitter
 • Google Buzz
 • del.icio.us
 • email
 • PDF
 • Print

Читайте також:

Прокоментувати

You must be logged in to post a comment.