Бомбей-Мумбаї

Мумбаї, затока Бек-Бей

Переконаний, реальної кількості населення Мумбаїв уряд не знає. За офіційними даними це 14 мільйонів. Агломерація (тобто з околицями і примістками) — точно більше за 20 млн. А на ділі — так скільки хош. Щоб усвідомити це — варто просто проїхатись нічними вулицями міста — тротуари рясно вкриті сплячими людьми.

Місто розташоване на березі Аравійського моря, в усті кількох річок. З одного боку — це перевага, з іншого — прямо на території міста є мангрові болота. Парадна набережна, яка на фото, тягнеться на багато кілометрів. А взагалі Мумбаї — це 140 кілометрів узбережжя!

Мумбаї, затока Бек-Бей

Мумбаї, затока Бек-Бей

Мумбаї, затока Бек-Бей

Набережну намагаються утримувати в чистоті.

Мумбаї, набережна

Населення ставиться до закликів з розумінням. Чисті електрошафи — тому свідчення.

Мумбаї, набережна

До речі, Мумбаї звуться так на честь якоїсь індуїстської богині. Португальці почули то як Бом Баї, маючи на увазі щось схоже на «добра затока». За англійців назва трансформувалась в Бомбей.

Як я вже сказав, з європейців першими тут кинули якір португальці. Скоро вони відтяпали в султанів кілька островів, які в 1661-му як придане дістались англійському королю Карлу II, а той за 10 бакс фунтів здає непотрібні острови ще не всемогутній Ост-Індській компанії.

Мумбаї

Комерція потребувала гарної й глибокої гавані, що й забезпечило заснування нового Бомбею. Туди перенесли штаб-квартиру, облаштували військову базу. В першій половині XIX століття Бомбей капітально перебудовують. Дорогами поєднали острови з континентом, а в 1853-му збудували й залізницю.

Вокзал — один із символів Бомбея. Неоготична з східними елементами будівля будувалась в 1878-88-му роках. Її назвали на честь королеви Вікторії. Проте слідом за Бомбеєм змінює назву і вокзал — зараз він, як і аеропорт носить ім’я Чхатрапаті Шиваджи. Цей товариш прославився тим, що підняв повстання проти Великих Моголів і заснував індуїстську Державу маратхів.

Мумбаї, вокзал Чхатрапаті Шиваджи

Мумбаї, вокзал Чхатрапаті Шиваджи

Мумбаї, вокзал Чхатрапаті Шиваджи

Красу вокзалу, яку мені не вдалося передати на фотографіях, визнало ЮНЕСКО: будівлю включили до списку всесвітньої культурної спадщини. (Під красою, звісно, я маю на увазі його парадний бік. Внутрішнє наповнення — типове для гамірного індійського транспортного центру).

Мумбаї, вокзал Чхатрапаті Шиваджи

Мумбаї, вокзал Чхатрапаті Шиваджи

Поруч з вокзалом — будівля Муніципальної корпорації Великих Мумбаїв. Це щось на кшталт мерії з правами облдержадміністрації. Збудували її в схожому індо-сарацинському стилі теж англійці приблизно в ті ж роки, що й вокзал.

будівля Муніципальної корпорації Великих Мумбаїв

Фонтан Флора. Збудований в 1864-му році за величезні гроші. Символізував нову екологію міста — в ті роки якраз в рамках чергового етапу благоустрою побудували містку каналізацію. В наші дні каналізації позбавлено чверть мешканців міста — ніби на знак цього не працює і фонтан.

Мумбаї, фонтан Флора

В 60-і роки минулого століття площу з фонтаном назвали площею Мучеників. Того року поліція розстріляла сотню маніфестантів і їм поставили на майдані Флори пам’ятник. На задньому плані — вікторіанська будівля банку American Express.

Мумбаї, площа Мучеників

Ще про каналізацію. Зауважте, як вона прокладена в цій хаті.

Мумбаї

І ще. Оцей чувачок прикрашає вхід до громадської вбиральні.

Мумбаї, туалет

Пішли далі. Будівля з аркадами — будувалась під офіс компанії Thomas Cook. Тої самої.

Мумбаї, Thomas Cook building

Мумбаї, Thomas Cook building

Лише подивіться, наскільки неіндійське начиння тої хати.

Мумбаї, Thomas Cook building

Будівля офісу Західної залізниці.

Мумбаї, офіс Західної залізниці

Будівлі університету Мумбаїв. Заснували його в 1857-му році. Хто – вгадайте самі. Зараз він, на відміну від українських вишів, входить в 500 найкращих університетів світу. Його будівлі обіймають площу в 13 гектарів, а кампус — всі 230 гектарів. До складу входить кілька аспірантських центрів, 354 коледжі і 36 департаментів (факультетів).

Мумбаї, університет

Мумбаї, університет

Мумбаї, університет

Мумбаї, університет

Мумбаї, університет

Головний поштовий офіс Мумбаїв. Будувався в перші роки XX століття.

Мумбаї, поштовий офіс

Це вже відносно сучасне, а-ля совдеп. Готель Амбасадор.

Мумбаї, готель Амбасадор

Здається, що наші прапори. О, характерна бомбейська особливість — на годинниках немає стрілок. Вік будівлі ролі не грає.

LR-00639

LR-00580

Макдональдз тут, як ви розумієте, в загоні. М’ясних страв немає.

Мумбаї, Макдональдз

Сучасні Мумбаї.

Мумбаї

Мумбаї

Хоч, як і всюди в Індії контрастів повно.

Мумбаї

Мумбаї

Блага сучасної цивілізації також представлені у великій кількості.

Мумбаї

Індійський ринок надзвичайно привабливий для мобільних компаній — при величезній кількості населення телефон є лише у кожного четвертого індійця. (Зрештою, про це я вже розказував).

Мумбаї

Але багатьом до вподоби от такі перфектові комунікаційні центри (так написано), які можна побачити навіть в індійських селах. З цих апаратів можна подзвонити хоч куди (до українського села також). Причому за смішні гроші.

Мумбаї

Покинута бочка — майже рідна. А от поребрики, які ви бачите на деяких фото, для Індії незамінимі. Лише завдяки їм вдається втримувати загальну логіку руху між смугами у містах. Там де їх немає — лівосторонній індійський рух стає умовністю.

Мумбаї

Я, звичайно, прочитав про економічні потужності міста. Тут розташовано кілька електростанцій, в тому числі і ядерна, величезна кількість підприємств. Десять відсотків всіх робочих країни працює в Мумбаях! 60% митних зборів, 33% прибуткового податку — це внесок міста до державної скарбниці.

Місто є столицею кіноіндустрії — легендарний Болівуд розташований саме тут. Проте всього цього я не побачив. Може навіть цікавіше просто глянути на буденне вуличне життя мумбайців (так же, напевне, називаються мешканці міста?).

Мумбаї

Вище торгують книжками. Нижче — пакують макулатуру.

Мумбаї

Дядько торгує горішками. Їх неодмінно слід підігрівати.

Мумбаї

Буде тростинний сік.

Мумбаї

Не можу не згадати про ще один аспект. Мумбаї — столиця індійського екстремізму. Так, в 2008-му терористи з Калашниковими покосили купу мирних людей в місті, зокрема і на вокзалі Шиваджи. У готелях були захоплені заручники, чимало з яких загинуло.

На вулицях біля важливих об’єктів і досі видно блок-пости з вояками. Хоч в нашу там присутність солдати воліли спочивати в тіньочку. І дарма — бо через новий теракт ми ледве на запізнились на літак, про що я розказував в своєму останньому опусі.

Мумбаї, блок-пост

Інші нотатки з мого індійського циклу, який я ще планую дошліфувати.


Переглянути більшу мапу

Поділитись:
 • Добавить ВКонтакте заметку об этой странице
 • Facebook
 • Twitter
 • Google Buzz
 • del.icio.us
 • email
 • PDF
 • Print

Читайте також:

Прокоментувати

You must be logged in to post a comment.