Вирізана Криниця

Всі, кому довелося мандрувати з Тернополя до Івано-Франківська напевне бачили цей храм. Велична будівля контрастує з геть невеличким селом — у Криниці десь 600 жителів.

Криниця, храм Різдва Богородиці

Хоч до війни Коростятин — так тоді звалася Криниця — був доволі значним поселенням. З приблизно тисячі його мешканців більшість складали поляки. Для них, коштом місцевою поміщиці й було споруджено цей храм.

Будували костел Різдва Богородиці п’ять років, до 1899-го. Католицькій громаді він прослужив лише сорок з лишком літ. А потім громади не стало…

Криниця, храм Різдва Богородиці

Криниця, храм Різдва Богородиці

В останній день лютого 1944-го у переважно польське село увійшли вояки УПА. То були важкі роки для польсько-українського порозуміння. Озброєні загони обидвох націй на поруйнованих війною землях методично різали одне одного.

Поляки коростятинські події описують так.

Данута Конєчна: Мені було майже десять років, коли бандерівці напали на польське село Коростятин. Того дня було ще видно і люди не встигли поховатися.

Банда діяла трьома групами. Перша йшла й убивала. Друга крала, що могла. Остання група, переважно підлітки 12-14 років, відв’язували з ланцюгів худобу і підпалювали обійстя. Я чула, як вдома казали, що бандою цією керує молодий греко-католицький священик з наших Монастириськ, прізвища його не пам’ятаю. Люди захищалися, але тоді загинуло 160 поляків. Пам’ятаю, як я стояла разом із батьками та сусідами перед будинком і дивилася на заграву.

Вранці люди санками, запряженими кіньми поїхали до Коростятина. Я теж там була. Пам’ятаю так, ніби це було вчора. Те, що я там побачила, було жахливим. У поруйнованих, спалених будинках, на подвір’ях, у садках, на залізничній станції — всюди лежали убиті люди. Цього не можна описати. Цього не можна забути. Я бачила людей, убитих сокирами й ножами. У них були повідрубувані руки, ноги, розтрощені голови, відтяті вуха й повиривані язики, виколоті очі, розпороті животи й випущені нутрощі. Жінкам повідтинано груди. Не пожаліли навіть немовлят. Я бачила малесеньку дитину із розбитою об стіну голівкою.

Пам’ятаю, як стара жінка стояла над знівеченим тілом своєї дочки і говорила їй, аби та встала й одягнула плащ, який вона їй принесла, бо вже холодно і час іти додому.

Криниця, храм Різдва Богородиці

Криниця, храм Різдва Богородиці

В українських джерелах, які я міг знайти, Коростятинська трагедія не коментується ніяк. Замордованих мешканців поховали в братській могилі. Майже всі будинки згоріли. Село, відоме з 1454-го року фактично перестало існувати.

Криниця

Криниця

Акції УПА, подібні до Коростянської, як і схожі диверсії на Холмщині проти українців стали одним з формальних приводів для початку операції «Вісла». Пусте село Коростятин заселяють вивезеними з Польщі лемками. В наші дні у присілку Криниці щорічно проводяться лемківські фестивалі.

У 1978-му село перейменували. Ймовірно, не без огляду на трагедію 44-го. Коростятин став Криницею.

Колишній костел і колишня залізнична станція — от і все що нагадує про існування того, ще польського Коростятина. Власне залізниця Бучач-Станиславів до наших не дожила. А костел за радянських років використовувався як склад.

Криниця, колишня залізнична станція

Криниця, храм Різдва Богородиці

В 1990-му будівлю передали греко-католицькій громаді. Пореставрована церква, як кажуть місцеві жителі вже знову потребує ремонту.

Криниця на Google-картах. Проїзд на автомобілі від Києва — 500 км (біля 7 годин дороги), від Тернополя — 88 км, від Івано-Франківська — 43 км.


Переглянути більшу мапу

Монастириський район

Поділитись:
 • Добавить ВКонтакте заметку об этой странице
 • Facebook
 • Twitter
 • Google Buzz
 • del.icio.us
 • email
 • PDF
 • Print

Читайте також:

2 коментарі

 1. гарні фото і сумна історія

 2. Навіщо писати не правду про УПА? Краще б написали як ляхи знущалися над українцями.

Прокоментувати

You must be logged in to post a comment.