Театр-музей Сальвадора Далі

Отже, як я вже розповідав в оповіді про сам Фігерос, головною родзинкою міста є Театр-музей Сальвадора Далі. Великий сюрреаліст народився в цьому місті (в 1904-му), у старому театрі тут відбулась його перша виставка.

У Фігеросі юний метр навчався образотворчому мистецтву спершу в муніципальній школі, згодом – в Академії при монастирі. Зрештою, переказувати біографію Далі я не буду. Зауважу лише, що після років, проведених у Мадриді, Парижі, Сполучених Штатах художник все ж повертається до рідної Каталонії, де й мешкає до смерті в 1989-му році.

Музей Далі. Автопортрет

Музей Далі. Відвідувач оцінює Портрет Пікассо

Охочий до слави, богоподібний, як він себе називав Далі, ще проживаючи в Штатах перейнявся власним увічненням. І хоч будівля театру XIX століття згоріла під час громадянської війни, художник вирішує викупити руїни й облаштувати там музей імені себе. (От він, з шухлядками на пузі, обіймає весь світ, стоячи над нашими головами.)

Музей Далі

В 1961-му Далі береться за проекти, й лише в 1970-му приступає до будівництва. Театр був обраний не лише з сентиментальних міркувань. Великий символіст Далі вважав, що оскільки театром було все його життя, то кращого місця для музею не знайти.

Музей Далі. Розпяття

Музей Далі

Офіційне відкриття музею відбулось в 1974-му, проте добудови ще деякий час тривали. В 1983-му до музею, зали якого стали затісними для численних експонатів, приєднали башту Каса Горгот. Колись вона була частиною середньовічних міських укріплень Фігероса.

Рожевий фасад і золоті яйці на башті – звісно що витвір фантазії головного замовника будівництва. В пам’ять про свою кохану Галу (про неї ми ще згадаємо) Далі наполіг на перейменування Каси Горгот на башту Галатеї. Дуже скоро башта стала одним із символів міста.

Музей Далі. Башта Галатеї

Музей Далі. Башта Галатеї

Над входом до музею – група фігур з водолазом в центрі. Це сам Далі, якого тут і так повно, ніби під час лекції 1936-го – так художник ілюстрував слухачам занурення у підсвідомість. Скульптура поруч – пам’ятник каталонському письменнику і філософу Франсеску Пужольсу роботи самі-знаєте-кого.

Музей Далі

Ще одним символом міста став скляний купол, створений архітектором Еміліо Піньєро. Його решітка має нагадувати око мухи. Під куполом, на місці партеру старого театру, композиція “Дощове таксі”. Поруч – найбільша інсталяція, “Човен, що плаче”.

Музей Далі. Човен, що плаче

Музей Далі. Дощове таксі

Музей Далі. Купол

Туристам, а їх тут чимало, – музей обіймає друге за відвідуваністю місце в Іспанії – видають брошурку зі схемою музею. Особливо зауважується, що нумерація залів і послідовність їх відвідання є лише порадою.

Задум Далі полягав у тому, щоб гості блукали з зали до зали, переходили загадковими вузькими коридорами, спускались і підіймались невеличкими сходами хаотично, щоразу потрапляючи у новий сюрреалістичний мікросвіт.

Музей Далі

Музей Далі. Копія декорацій до балету "Лаберинто"

Мало того, метр вважав, що відвідувачам взагалі нічого не треба пояснювати, аби уява кожного будувала щось своє. Скажу чесно, якщо би адміністрація дійсно хотіла слідувати настановам класика сюрреалізму, то при вході мали видавати великого косяка.

Музей Далі

На колишній сцені цікаво придивлятись до картини “Гала споглядає на Середземне море”, яка в об’єктиві фотокамери перетворюється на портрет Авраама Лінкольна.

Музей Далі. Гала споглядає...

Музей Далі. Гала споглядає...

Оптичних ілюзій, зокрема й у знову модному форматі 3D в музеї представлено чимало.

Музей Далі

Музей Далі

Та все ж, найцікавіший Далі як художник. Який у молодості малював цілком класичні полотна, а потім торкнувся і з’їхав з котушок.

Музей Далі

Музей Далі

Зал Мей Вест приваблює копією знаменитої канапи, зробленої Далі за обрисами губ відомої кінозірки. У композиції з картинами на стіні та комодом у формі носа через лінзу можна побачити жіноче обличчя.

Музей Далі

Музей Далі. Зал Мей Вест

Химерний світ метра доповнювали і відповідні інтер’єри його оселі: достатньо глянути лише на ліжко, скелет замість тумбочки, біде.

Музей Далі

Окрім робот Далі в музеї можна побачити твори з його приватної колекції. Виставляються і сучасні послідовники стилю великого Сальвадора.

Музей Далі

Музей Далі

Мене ж до певної міри збентежили ювелірні вироби, розроблені Далі. Витончені й якісь неземні, деякі прикраси… рухались! Як, наприклад, діамантове серце – воно билося там, за вітриною. На жаль, фотографувати зі спалахом у музеї категорично заборонено (настільки, що можуть або вигнати, або забрати фотоапарат, незалежно від статусу туриста).

Музей Далі

Один із коридорів веде до напівтемної кімнати, розташованої прямо під центральною залою музею. Тут, серед скульптур змія-спокусника, на мармуровій плиті вибито ім’я великого іспанця: Сальвадор Далі похований у власному музеї.

Музей Далі. Плита склепу


Переглянути більшу мапу

Поділитись:
 • Добавить ВКонтакте заметку об этой странице
 • Facebook
 • Twitter
 • Google Buzz
 • del.icio.us
 • email
 • PDF
 • Print

Читайте також:

5 коментарі

 1. Дуже цікаво, поважаю Далі – картини у нього цікаві, хоча деякі настільки запутані, що нічого не зрозуміло.
  Ви пишете, що фотографувати зі спалахом заборонено, а взагалі за фотографування ви платили якісь кошти ?

  м-р Брут Reply:

  Ні, це безкоштовно.

 2. Ясно, чому, я власне запитав – бо в Україні – чуть не в кожному музеї – який би він не був – фотографування і відеозйомка платні.
  А чому зі спалахом заборонено ?

  м-р Брут Reply:

  У буржуїв теж часто береться плата за фото. Але є і безкоштовні в цьому плані музеї. А зі спалахом часто забороняють, просто саме в музеї Далі я бачив, як за таке діло людину викинули на двір. Чому? Може тому, що спалах вицвічує картини.

  yAnTar Reply:

  Знайома розказувала, що у Луврі ні копійки не брали за фотографування, а на рахунок спалаха – хз, не думаю, що він впливає на фарби.

Прокоментувати

You must be logged in to post a comment.