Мокрий Моквин

Так буває: ні поселення, ні якась тамтешня руїна не вартують і десяти хвилин оглядин, а матеріалу про них – на півенциклопедії. І навпаки: про розкішний (колись, само собою) палац інформації мізер.

Сів от покопати інтернет з приводу рівненського села Моквин. Геть випадково, рівно так само як це описує легендарна Блека, запримітив я крізь осінні дерева невеличкий костел.

Моквин, костел

Моквин, костел

Збудований він був не так вже і давно – років сто тому. Кошти виділив місцевий пан, Требуховський. Судячи з цього він мусив бути родичем заможних шляхтичів Валевських, яким Моквин дістався у спадок. Валевські (ми з вами зустрічали їх нещасну садибу в Гощі) ґаздували тут аж до 1939-го року. Ними були побудовані мануфактура, млин і головна місцева промислова гордість – паперова фабрика, яка нині випускає туалетний папір.

Моквин, костел

А до Валевських і їх корисної паперової фабрики непримітним селом володів шляхтичі Требуховські, Любомирські, Даниловичі, Семашки, Корецькі… Коротше кажучи, вам точно по барабану хто ще володів Моквином і навіщо. Зауважу лише, що перша згадка, а отже й дата заснування Моквина – 1564-й рік. Давніше село звалося Мокре: його в усі віки заливав Случ.

Моквин, будинок культури

Цікаво, що той самий Требуховський фондував і побудову у Моквині православного храму, Свято-Михайлівську церкву. Люди мало не на руках переносили цеглу на місце її будівництва – кам’яного храму мешканці села не мали. А в 60-х роках XX ст. той храм підірвали. Причому змусили мешканців Моквина розбирати церкву знову на цеглу, яку використали на побудову лікарні.

Моквин, костел

Моквин, костел

Можна сказати, що мокрому селу взагалі не не надто щастило в цьому плані. Скажімо, серед мешканців популярний переказ про те, як давня кам’яна церква у присілку через якесь “страшне двіженіє” зникла без сліду в глибинах озера. За те його називають Безодним. Ще одна церква згоріла через пожежу 1904-го року.

Що залишилось від костелу – ви й самі бачите.

Моквин, костел

Моквин на Google-картах. Проїзд на автомобілі від Києва – 326 км (біля 4,5 годин дороги), від Рівного – 75 км. Поруч варто подивитись на храми і замок Корця, костел і палац у Великих Межирічах, руїни замку в Губкові, парк і незвичну вежу Зірного. Більше прочитати про Моквин можна тут або тут.

Моквин


Переглянути більшу мапу

Поділитись:
  • Добавить ВКонтакте заметку об этой странице
  • Facebook
  • Twitter
  • Google Buzz
  • del.icio.us
  • email
  • PDF
  • Print

Читайте також:

Прокоментувати

You must be logged in to post a comment.