Бронниця. Садиба німця

Бронниця, панорама Дністра

Прусак за походженням, російський генерал-фельдмаршал Петро Вітгенштейн народився чи то у Переяславі, чи то у Ніжині. Нащадок древнього шляхетного роду все своє життя присвятив військовій службі.

Князь зробив стрімку кар’єру: у 12 років його було зараховано у Семенівський полк, у 20 років – на дійсну військову службу вахмістром, а в 15 він вже підполковник. Вітгенштейн брав участь у кавказьких війнах, воював з Наполеоном і турками.

Петро ВітгенштейнПісля смерті Михайла Кутузова в 1813-му генерал Петро Вітгенштейн призначається головнокомандувачем (!) російсько-пруським військом.

Того ж року він поступається посадою Барклаю-де-Толлі, проте й далі бере активну участь у військовій кампанії, отримує поранення й на певний час відлучається від армії.

Після чергової турецької війни в 1829-му князь через негаразди із здоров’ям виходить у відставку в чині генерала-фельдмаршала.

Слідкуючи за своїм здоров’ям Вітгенштейн час від часу їздив на води. Цим, напевне, пояснюється придбання ним маєтку під Могилів-Подільським, у селі Бронниця, знаному своїми мінеральними джерелами.

Можливо, долина Дністра нагадувала йому пруські пейзажі? В усякому випадку з Бронницької гори відкривається панорама неймовірної краси. Відставний генерал розбиває тут красивий парк, у якому і зараз приємно поблукати алейками. (Леніна, як ви розумієте, встановили не за життя фельдмаршала).

Бронниця, парк

Бронниця, парк

У розкиданих будиночках радянського “дизайну” і якості розміщується дитячий санаторій “Гірський”.

Бронниця, у парку

Бронниця, карта санаторію

Головна будівля санаторію – жахливо перебудована княжа садиба з оригінальною баштою. (Місцеві називають її “садиба німця”).

Бронниця, садиба

Бронниця, садиба

Бронниця

Вціліла також сторожка з фахверками – дерев’яними балками, характерними для німецької житлової забудови.

Бронниця

Парк закінчується крутим урвищем. З високого берега можна стежкою спуститись до печери з брутальною назвою Бабина дюрка. В 60-і роки XIX ст. Вітгенштейни досліджували ці земляні ходи й могли похвалитись кількома знахідками. Зокрема, знайшли людський череп і залізний топірець.

Бронниця

За сто років печеру обслідували одеські археологи, які знайшли ще два виходи з мережі звивистих коридорів. Очевидно, переважно це коридори штучного походження. На окремих ділянках вони мають більше як триметрову ширину. Мешканці Бронниці розказують, що колись стіни печери були обшиті дошками. Для чого саме використовувались та Бабина дюрка – толком ніхто не пояснив.

Археологічні ж розкопки виявили також залишки скіфського городища VII-VI ст. до н.е., а також знаряддя праці первісних людей.

Що ж до фельдмаршала, то навіть у похилому віці він зберігав бадьорість. За порадою лікарів, незадоволених якістю вітчизняної мінералки, Вітгенштейну порадили поїхати закордон. Дорогою йому стало зле і в червні 1843-го у віці 75 років у Львові Петро Христофорович помер.

Бронниця на Google-картах. Проїзд на автомобілі від Києва – 390 км (біля 5 годин дороги), від Вінниці – 130 км.


Переглянути більшу мапу
Бронниця

Поділитись:
 • Добавить ВКонтакте заметку об этой странице
 • Facebook
 • Twitter
 • Google Buzz
 • del.icio.us
 • email
 • PDF
 • Print

Читайте також:

Прокоментувати

You must be logged in to post a comment.