Іспанія. Монастир Монсеррат

Монастир Монсеррат

Недалеко від Барселони буквально на кілької десятках квадратних кілометрах примхою природи височіють дивні на вигляд гори. Мешканці назвали їх “різаними”, “зубастими” – Монт Серрат. Тут, на висоті 721 м, між зубцями, з сивої давнини розміщується один з найзнаменитіших монастирів світу.

Монастир Монсеррат

Перша згадка про нього датується 880-м роком. Спершу це було просто декілька скітів, а вже в 1025-му починається будова бенедиктинського монастиря у романському стилі. Велич монастиря була такою, що на його честь Христофор Колумб назвав один з відкритих ним островів. Нині це міні-держава – заморська територія Великої Бритації.

Монастир Монсеррат

Наприкінці XVI століття над самісіньким урвищем постає новий готичний собор. Його розміри вражали сучасників, проте до наших днів храм не дожив. У 1811-му році наполеонівські війська, підкорюючи Каталонію, підірвали монастирські споруди. Майже 30 років тут були самі руїни.

Відродження обителі почалося в 1844-му. Відбудова тривала біля ста років. При цьому натяк на старий храм залишився лише в порталі. Все решта має скоріше риси модернізму.

Монастир Монсеррат

Монастир Монсеррат

Монастир Монсеррат

Цікаво, що в оформленні завівтарної каплиці брав участь молодий ще Антоніо Ґауді.

Важливе значення Монсеррата саме як духовного центру проявилось у часи Франко. Як і годиться нормальному диктатору, всі національні меншини генерал утискав. У підсумку провести обряд хрещення чи вінчання каталонською мовою в ті роки можна було лише у гірському монастирі.

Монастир Монсеррат

Монастир Монсеррат

Монастир Монсеррат

Навколишні красоти уряд Каталонії оголосив національним парком.

До монастирчих будівель можна дістатись крутим гірським серпантином (що не заважає йому бути дорогою європейської якості). Крім того, діють канатна дорога і дві (!) залізниці. Одну з них, названу “блискавкою” не за швидкість, а за подібність до блискавки, що на одязі, спорудили в 2003-му.

Монастир Монсеррат

Монастир Монсеррат

Зрозуміло, що така інфраструктура дозволяє мобілізувати до Монсеррата чималі натовпи туристів і паломників. До їх послуг величезні магазини, заклади громадського харчування, готель. Торгують переважно продукцією, брендованою іменем обителі: від шоколаду до міцного алкоголю, від магнітиків до коштовностей, від чашок до сервізів.

Монастир Монсеррат

Монастир Монсеррат

Монастир має дві фішки, які власне й приваблюють сюди зазначені натовпи. Перша – хор хлопчиків, які навчаються у монастирі за традицією ще XIII століття. Щодня, у полудень в храмі звучить одна чи дві пісні у їх виконанні.

Монастир Монсеррат

Тема хлопчиків з ангельськими голосами підтримується як розписами, так і сувенірами.

Монастир Монсеррат

Монастир Монсеррат

Друга фішка – це статуя Богоматері. Вона є національною каталонською святинею. Датують майже метрову статую XII століттям. Її ніби-то знайшли десь у горах і лише пізніше перенесли до обителі.

Особливістю статує є те, що вона… темна обличчям. Чорну Мадонну каталонці ніжно назвали Смуглянкою. Така особливість пояснюється або якимось зовнішніми факторами, або дійсно задумом авторів – адже наші предки всі були темношкірі, як би це комусь не було прикро.

Монастир Монсеррат

У важкі роки Мадонну переховували десь у печерах, а потім повернули на її місце. Люди вірять, що Смуглянка допомагає у здійсненні найзаповітніших (але нематеріальних) бажань. Тисячі прочан, та й просто туристів нешводкою чергою підходять до статуї, загадують бажання, цілують долонь і потім передають цей цілунок, доторкаючись до золотого шару. (Сама статуя захищена куленепробивним склом).

Монастир Монсеррат

Монастир Монсеррат

У монастирчій дарильні виставлена купа речей, які є символами здійснених бажань. Фотографії дітей, весільні сукні, милиці. Не знаю, що символізує велосипед чи пачка носових хустинок. А от тестер вагітності виглядає тут хоч і не надто інтимно, зате зрозуміло.

LR-08939

Монастир Монсеррат

На честь каталонської Богоматері часто називають місцевих дівчаток. Наприклад, це ім’я носила Монсеррат Кабальє. Кажуть, що співачка пішки підіймалась до Монсерату, коли втратила свій неймовірний голос. І як не крути, голос до примадонни повернувся.

Монастир Монсеррат

Через погану погоду мені не вдалося зробити жодного кадра, який би насправді передав велич цього місця. Того й мушу вкрасти з вікіпедії ось цей кадр, від якого може й щелепа впасти, так що притримайте руками пліз.

Монастир Монсеррат


Переглянути більшу мапу

Поділитись:
  • Добавить ВКонтакте заметку об этой странице
  • Facebook
  • Twitter
  • Google Buzz
  • del.icio.us
  • email
  • PDF
  • Print

Читайте також:

Один коментар

  1. що за острів? Ви сьо, народ? на карті подивіться ще раз у лінку вікі!

Прокоментувати

You must be logged in to post a comment.