Старий Чарторийськ. Чортові рови

Здогадатись, що тут, серед боліт Полісся стояла колись одна з найпотужніших руських фортець – важкувато. Як і прийняти той факт, що з цих місць походить одна з найшляхетніших князівських литовсько-польських родин.

річка Стир

Тим не менше, навіть назва села говорить сама за себе: рід Чарторийських, нащадків Ольгерда й Гедеміна отримав своє ім’я завдячуючи цьому старовинному містечку на березі річки Стир.

Назву цю легенда пов’язує таки з нечистою силою. Ніби як колись через сильну зливу вода порила в тутешніх пагорбах безліч ровів, завдаючи чимало шкоди мешканцям сільця. Люди побачили в цьому “чортову силу” й назвали село ЧортоРиєм.

Старий Чарторийськ, Домініканський костел

Старий Чарторийськ

Перша писемна згадка датована 1100-м роком пов’язана з іменем князя Давида Ігоровича, внука Ярослава Мудрого. За давньою руською традицією князь все життя боровся за якісь там землі й престоли, проте одержав у підсумку не так багато, як хотів: Острог, Дубно, Буськ, ще кілька міст і Чорторийськ.

Старий Чарторийськ

Років сто по тому місто було вже чималою, а головне – неприступною фортецею. З княжим замком, могутніми стінами, валами – все як годиться. Ймовірно тоді ж тут було засновано і перший монастир.

Якийсь час Чорторийськом володів Данило Галицький (з 1228-го), а пізніше ? господарі Турово-Пінського князівства. У 1330-му їх землі опанувало Велике князівство Литовське.

Старий Чарторийськ, Домініканський костел

Родоначальником став князь Василь Чарторийський. Маючи у володінні величезні землі князі не забували й про родинне гніздо – найбільший розквіт містечка був саме за їх панування. Ними ж було розбудовано православний Троїцький монастир. Де, як мінімум один з роду ? Михайло Чарторийський, ? заповідав себе поховати в 1582-му.

За якийсь час рід поділився на дві гілки, одна облаштовується в Корці, а друга, важливіша, у Клевані. Як я вже згадував в тій історії, Чарторийські приймають Люблинську унію, а опікувані ними храми ребрендять в католицизм.

Старий Чарторийськ

Не знаю, з якої причини, але в 1601-му родовий маєток продають мінському воєводі Яну Пацу. А от новий парафіяльний костел в 1639-му на місті старого дерев’яного храму будується коштом Андрія Ліщинського.

Вже як собор домініканського монастиря 1736-41-му храм перебудували. Бароковий костел проектує Павло Гижицький, автор десятків храмових комплексів у Луцьку, Ковелі, Кременці, Полонному, Володимирі.

Старий Чарторийськ, Домініканський костел

Паци, теж давній литовсько-польський рід, не залишились осторонь політичних подій 1830-31-го. За участь у польському повстанні Федора Паца його маєтності конфіскував царський уряд. Домініканський монастир закрили, а храм, висвячений на честь Успіння Пресвятої Богородиці, передали православній церкві.

Старий Чарторийськ, Домініканський костел

Під час Першої світової собор сильно понищено ? тут походить лінія фронту. Стараннями прихожан і ксьондза до 1930-го костел поремонтували.

Перед костелом стоїть колона-ровесниця.

Старий Чарторийськ, колона

А позаду ? скромна дерев’яна церква. Її в 1921-му купив у сусідньому селі Осниця купив місцевий священик. За одну ніч розібрали і річкою переправили до Старого Чарторийська. Церква служила місцевій православній громаді в час, коли за Польщі, з 1920 по 1939 роки собор був знову католицьким.

Старий Чарторийськ, Успенська церква

Друга світова залишає на тілі храму свіжі рани. З 1951-го у громади собор знову забирають ? адже тут так зручно тримати зерно. Проте і для цих потреб з 1975-го церква перестає служити. Храм стоїть в запустінні аж до 1999-го, коли його передають церкві й засновують Хрестовоздвиженський чоловічий монастир.

Отець Володимир розповів, що в перші часи після відкриття монастиря братія змушена була служити лише в суботу та неділю, а решту часу присвячувати прибиранню сміття.

? Цілий рік ми витратили на те, щоб тільки вичистити це сміття та викорчувати двохметрові дерева, які росли зверху на соборі. Тому нам вистачало тільки такої роботи.

Старий Чарторийськ, Хрестовоздвиженський чоловічий монастир

Завдяки їх старанням у білому барокову красені зовсім не вгадується колишня руїна. Деяка облупленість, що вочевидь стала наслідком використання не надто якісних будматеріалів, лише додає старому храму шарму. В цій мало не літописній ідилії не одразу й зауважуєш, що зовсім поруч проглядаються башти Рівненської АЕС.

Рівненська АЕС

Навколо монастиря довершують зведення кам’яної огорожі з розмальованими надбрамними вежами. Майже як в часи, коли на цьому місці, між чортовими ровами, на березі Стиру стояла руська фортеця.

Хрестовоздвиженський монастир, надбрамна вежа

Старий Чарторийськ на Google-картах. Проїзд на автомобілі від Києва – 360 км (біля 4,5 годин дороги), від Луцька– 100 км.


Переглянути більшу мапу

річка Стир, Старий Чарторийськ

Поділитись:
 • Добавить ВКонтакте заметку об этой странице
 • Facebook
 • Twitter
 • Google Buzz
 • del.icio.us
 • email
 • PDF
 • Print

Читайте також:

Прокоментувати

You must be logged in to post a comment.