Чесники. Долина перемог

Чесники, храм Вознесіння

Чесники – село, яке змагається за звання найдавнішого якщо не в усьому Опіллі, то принаймні на Рогатинщині. Перша згадку про село, датовану 1368-м роком не так і давно розшукав львівський науковець.

За місцевим переказом у ті давні часи місцевих мешканців спіткала якась епідемія. Оскільки “Таміфлю” влада своєчасно не закупила й того разу, а лимонів не було, люди присіли на часник. Чи за місцевою говіркою – ч?сник.

Чесники

Чому люди обрала цю долину для проживання – зрозуміло. Мальовнича, багата на джерельця долина затишно ховається у долонях навколишніх лісистих пагорбів.

Чесники

За Польщі Чесники з околицями неодноразово переходить з рук у руки. Чи не найдавнішим місцевим дідичем (поміщиком) вважається Микола Петриловський (звучить як Нікола Пітерський), галицький суддя.

Одним з поміщицьких управителів був легендарний Ян Чесновський. Легендарний, бо під його орудою у лютій січі було побито кримських татарів, котрі навідались до Чесників по здобич. Прихистком для людей на час таких набігів служили навколишні ліси, але десь з кінця XIV століття жителів стала захищати новоспоруджена церква.

Чесники, храм Вознесіння

Чесники, храм Вознесіння

Оточена валами, рівчаком кам’яна споруд і досі виглядає доволі грізно. Що вже казати про ті часи, тим паче, що колись церква ніби була вищою.

Мурована, з попелястого вапняку споруда, тридільна, з прямокутною навою, бабинцем наближеним до прямокутника, дещо звуженим до входу та гранчастим коротким титарем. Вкрита церква схилими ґонтовими дахами, над навою — наметовим пірамідальним ґонтовим дахом з двома заломами, – це з професійних описів.

Чесники, храм Вознесіння

Зауважте, що хрести на церкві – не з перекладиною, як це більш поширено зараз, а з півмісяцями. Це є ніби як символом перемоги християнства над ісламом, що, зрештою трактується як символ ще й отої, Янової перемоги над татарами.

Чесники, храм Вознесіння

З старовинною церквою пов’язують чимало переказів. Про Яна і татарів я згадав, про Богдана Хмельницького – не буду. Натомість я згадаю про… Будьонного, Ворошилова і червону Першу кінну армію.

Шестая дивизия скопилась в лесу, что у деревни Чесники, и ждала сигнала к атаке.

– Даешь Варшаву! – закричал казак в лаптях и в котелке, выкатил глаза и рассек саблей воздух.

– Даешь Варшаву! – закричал Ворошилов, поднял коня на дыбы и влетел в середину эскадронов. – Бойцы и командиры! – сказал он со страстью. – В Москве, в древней столице, борется небывалая власть. Рабоче-крестьянское правительство, первое в мире, приказывает вам, бойцы и командиры, атаковать неприятеля и привезти победу.

И по знаку начдива мы пошли в атаку, незабываемую атаку при Чесниках. (Ісаак Бабель, “Конармія”)

Чесники, храм Вознесіння

Храм має подвійне титулування: у одних джерелах його іменують церквою святого Вознесіння, а в інших – Миколаївською церквою. Мало того, церкву називають щу й Михайлівською!

На честь Архангела Михаїла освятили й сучаснішу місцеву церкву. Храм збудували в 1911-му за рішенням сільської громади, бо стара церква була затісною.

Чесники, Михайлівська церква

Чесники на картах Google. Проїзд на автомобілі від Києва – 519 км (біля 7 годин дороги), від Івано-Франківська – 72 км, від Львова – 87 км.


Переглянути більшу мапу

До речі, у села є більше ніж пристойний сайт. Зроблений, судячи з усього, одним з учасників дійства, про яке мій

Бонус-трек

Дорогою до церкви нас перестріли колядники.

Чесники, коляда

За прикладом сомалійських піратів транзитні судна беруться на абордаж.

Чесники, коляда

Потім полоненим насильно виконується у тритищістоп’єтдесєтсьомий раз хіт “Нова радість стала”.

Чесники, коляда

Після чого належить викупити себе з полону й рушати далі з миром.

Чесники, коляда

Чесники, коляда

Поділитись:
  • Добавить ВКонтакте заметку об этой странице
  • Facebook
  • Twitter
  • Google Buzz
  • del.icio.us
  • email
  • PDF
  • Print

Читайте також:

Прокоментувати

You must be logged in to post a comment.