Володимир-Волинський. Частина друга, некняжа

Княжа частина була раніше.

Володимир-Волинський

Після смерті останнього руського правителя Галицько-Волинської держави Юрія II у 1340-му в похід на Володимир виступає польський король Казимир III. Після захоплення Володимира король розпочинає тут будівництво замку.

Проте на волинський престол був іще один претендент – литовський правитель Любарт Гедимінович. Упродовж багатьох років польсько-литовські партнери будуть мечами змагатись за галицько-волинську спадщину.

Володимир-Волинський

Стараннями Казимира столиця переїжджає до Луцька. Там Любарт будує відомий всім замок, а для рівноваги знищує недобудований замок у Володимирі.

Володимир-Волинський

Втрата статусу, занепад торгівлі, неодноразові татарські плюндрування перетворюють Володимир на руїну. Після Люблінської унії 1569-го, коли Польща й Литва об’єднались у федерацію, утворюється Волинське воєводство, яке відходить до сфери польського впливу. Володимир стає повітовим центром.

Володимир-Волинський

Володимир-Волинський

Про Володимирський замок, який кілька разів намагатимуться відбудувати, згадується у ревізійних описах: вiн має п’ять веж, в’їзна чотирикутна, інші круглі, королівський палац, побудований з соснового дерева i покритий ґонтою, є церква Іокима й Анни та дванадцять домів.

Дерев’яну ще церкву збудували в 1554-му коштом Анни Збаразької. В середині XVIII століття після пожежі храм Іокима й Анни перебудували у камені та передали ордену капуцинів.

Володимир-Волинський, костел Іокима й Анни

Володимир-Волинський, костел Іокима й Анни

Монастирю також було даровано чималий шмат землі. Проте в 1832-му році в контексті антипольських реформ російського уряду монастир було ліквідовано. Храм в середині XIX століття реставрували, а на місці зруйнованого монастиря місцевий дворянин побудував будинок.

Володимир-Волинський

За місцевою легендою десь тут було заховано державну скарбницю поділеної Речі Посполитої. Навіщо скарбницю було везти до Володимира місцева легенда не уточняє.

Володимир-Волинський

Ще один монастир – єзуїтський – засновується у Володимирі в 1718-му. Майже через сорок років коштом слонімського старости фундується костел. У 1770-му храм Серця Ісуса освячують.

Володимир-Волинський, собор Різдва Христового

А за три роки папською буллою єзуїтів тимчасово забороняють. За загальною традицією того часу храм передають греко-католикам, василіянам. Після 1840-го монастир стає православним, а в польський період після Першої світової – знову римо-католицьким.

Володимир-Волинський, келії монастиря

Під час наступної війни храм було сильно пошкоджено. І, як ви розумієте, реконструкція собору Різдва Христового, як він тепер називається, розпочата ще в 1983-му наразі продовжується.

Володимир-Волинський, собор Різдва Христового

Від домініканського монастиря того ж XVIII століття мало що залишилось. Колись його будівлі мали й оборонне значення. Але після руйнації частина вцілілого була передана на міські потреби. Тут розміщувалось казначейство, суд, староство.

Володимир-Волинський, каплиця Домініканського монастиря

І на завершення – ще один храм XVIII століття. Точніше – цвинтарна православна каплиця, нині Миколаївська церква. У переважно католицькому місті на більший храм громада навряд чи могла розраховувати.

Володимир-Волинський, Миколаївська церква

Попри таке храмобудівництво повітовий Володимир у складі Речі Посполитої явно не процвітає. Королі кілька разів підтверджують маґдебургію, надають право на все нові ярмарки, лишень аби містечко геть не зубожіло.

Володимир-Волинський

У підсумку третього поділу Речі Посполитої в 1795-му Волинь відходить до Російської імперії. З огляду на наявність російського Володимира новоприєднаний населений пункт одержує приставку “Волинський”.

Містечко стає центром Володимир-Волинського повіту Волинської губернії.

Володимир-Волинський

На кінець XIX століття повітовий центр може похвалитись населенням у майже дев’ять тисяч душ, тютюновою фабрикою, трубним заводиком, понад тисячею будинків, з яких лише десята доля – кам’яниці.

Володимир-Волинський

В 1908-му через місто проходить залізниця на Ковель.

Абсолютно не в контексті цього факту – скульптура “Лукаш і Мавка” з Слов’янського парку Володимира.

Володимир-Волинський, скульптура "Лукаш і Мавка"

Наприкінці XIX – початку XX століття містечко поповнюється кількома новітніми будівлями. На прохання німецької громади будується також лютеранська кірха. Нині це греко-католицький храм Священномученика Йосафата.

Володимир-Волинський, храм Священномученика Йосафата

Якщо говорити про німецьку громаду, не можна не згадати єврейську. Іудеї мешкали у Володимирі ще з сивої давнини. За часів Хмельниччини євреїв гноблять, але згодом громада знову почувається не зле. Причому настільки, що зі згаданих майже дев’яти тисяч мешканців 60% – євреї.

В місті діє сім синагог, євреям належить переважна більшість комерційних підприємств і майже всі промислові підприємства.

Володимир-Волинський

Новий, повоєнний польський період залишив по собі кілька конструктивістських будинків. Володимир залишається повітовим центром і називається Владзімєж. Населення міста – біля 25 тисяч мешканців.

Володимир-Волинський

Володимир-Волинський

З приєднанням західноукраїнських земель до Радянського Союзу Володимир-Волинським стає прикордонним містечком. Воно приймає на себе перший удар німецьких військ.

Володимир-Волинський

Під час німецької окупації з понад 20 тисяч єврейського населення Володимира й ближніх околиць залишилось живими біля 80 чоловік.

У радянський період, як і зараз Володимир-Волинський – районний центр Волинської області. Як і зараз.

Володимир-Волинський, кінотеатр

Володимир-Волинський, готель Волинь

Володимир-Волинський, автостанція

Володимир-Волинський на Google-картах. Проїзд на автомобілі від Києва – 493 км (біля 6,5 годин дороги), від Луцька– 78 км, Львова – 134 км. Поруч не забудьте поглянути на Зимне, Затурці і Торчин.


Переглянути більшу мапу

Володимир-Волинський

Поділитись:
  • Добавить ВКонтакте заметку об этой странице
  • Facebook
  • Twitter
  • Google Buzz
  • del.icio.us
  • email
  • PDF
  • Print

Читайте також:

Один коментар

  1. Очень красиво спасибо? после такого фотоотчета, аж захотелось там побывать.

Прокоментувати

You must be logged in to post a comment.