Мармурова печера

Кримський гірський масив Чатир-Даг як швейцарський сир. Колишнє дно доісторичного моря багате на численні впадини, колодязі і, звісно, печери. Мільйони і мільйони років у вапняку вимивалися водою карстові пустоти. Мармурова печера – одна з них.

Мармурова печера, Крим

Знайшли її симферопольські спелеологи у 1987-му, зовсім недавно. Через рік новоутворений центр спелеотуризму “Онікс-Тур” взявся за облаштування екскурсійних маршрутів. Проте до того найважливішим завданням ентузіастів було збереження природної краси у первісному вигляді.

Мармурова печера, Крим

Мармурова печера, Крим

Справа в тому, що всі раніше розвідані печери Чатир-Дагу, окрім хіба сусідньої Еміне-Баїр-Хосар, були фактично знищені туристами, аборигенами та й просто випадковими відвідувачами. Особливо активно цей процес пішов в кінці XIX – на початку XX століть.

От як описує один з тодішніх відвідувачів свій візит:

Отбив несколько красивых кусков сталактита и осмотрев все, что было доступно без крайнего риска, мы поспешили назад..

Мармурова печера, Крим

Мармурова печера, Крим

А от ще цитата іншого тогочасного гостя:

Сначала при входе в пещеру нужно идти согнувшись и даже становиться на колена а через несколько саженей пещера переходит в подвал. В этой пещере валяется много человеческих костей и черепов, разными посетителями натасканные даже до самого наружного отверстия. [...] Но кроме темноты и удушья ущелья, сырости и грязи, увидите презанимательные сталактитовые фигуры, надгробные памятники, безобразные статуи, колонны, целые ряды разнокалиберной выпуклости по стенам и сводам переплелись рубцами, как оголенные корни вековых деревьев.

Ногами наступаем на человеческие кости и головы, которых, сам не зная для чего, разбил штук пять о стену, оказались прочны. Черепа чрезвычайно толсты, желтого цвета. Татарин, единственный мой спутник в пещере, почему-то пришел в страх и стал просить меня оставить эту операцию и не мало удивлялся мне, что я распоряжался здесь как у себя дома. Уважив его просьбе, я предложил ему идти со мной дальше в какой-либо лаз пещеры, но он положительно отказался.

Активні туристи примудрялися складати з черепів навіть цілі колекції. Та вже дуже скоро у печерах не можна буде знайти ані кісточки. А на місці надзвичайних сталактитів виблискували хіба алмазні злами. Писали навіть про підперті сталактитами балкони у місцевих хатах!

Мармурова печера, Крим

Мармурова печера, Крим

Час від часу піднімалось питання охорони природних скарбів. Але подальші війни знову і знову перекреслювали такі починання. Тож ви розумієте, яка була радість відкриття печери у первісному вигляді.

Цікаво, що своє відкриття спелеологи тримали в таємниці! “Онікс-Туру” вдалося завершити перший етап облаштувань буквально за рік. У 1989-му Мармурову відкрили для туристів.

Мармурова печера, Крим

Мармурова печера, Крим

Про актуальні тодішні теми нагадує назва найбільшого залу печери – Перебудови. Його площа чотири тисячі кв.м, а висота – понад 20 метрів. Зрозуміло, що фотографії не здатні передати всієї навколишньої краси. Тим більше, що там має місце оптична ілюзія – відстані здаються меншими, ніж вони є насправді.

Мармурова печера, Крим

Загальна тривалість екскурсійних маршрутів – близько години. Причому чисто по-кримські їх розбили на декілька частин. Тобто ви можете пройтися шматочком печери, а потім вас виведуть геть, або вам слід доплатити за продовження екскурсії.

Мармурова печера, Крим

Вхід до печери – на висоті 920 метрів над рівнем моря.

Мармурова печера, Крим

Та повернімось до печери. Окрім залу Перебудови цивілізовані туристи можуть відвідати галерею Тигровий хід з її кам’яними водоспадами, ванночками з водою та геліктитовими квітами.

Мармурова печера, Крим

Мармурова печера, Крим

Мармурова печера, Крим

Головний об’єкти Палацової зали – кальцитова гребля. Є також і нижня галерея, доступна для більш підготовлених екскурсій.

Мармурова печера, Крим

Мармурова печера, Крим

Ті, хто бував у печерах знають, що по-перше, спелеологи дуже багато копають. Тонни глини вони у мішках доправляють до поверхні, відколупуючи все новій й нові лази. Ну і по-друге, таке малоромантичне заняття компенсується вправами у фантазіях.

Кожний вартий уваги об’єкт дістає якесь ім’я, а часто – десятки. Багатьом у темряві ввижаються усілякі потвори, але мистецтвом масового навіювання спелеологи володіють краще за інших. Оце, для прикладу, рука, що вказівним пальцем тицяє до стелі.

Мармурова печера, Крим

Це Дарт Вейдер.

Мармурова печера, Крим

Це якась вежа, на яку справа лізе дитина. Ну або чувак, якому до спини всадили топірця.

Мармурова печера, Крим

В цьому сталагміті багато хто бачить космічний корабель або буддистську ступу.

Мармурова печера, Крим

Спелеологи з колегами зуміли побачити також Чебурашку, Діда Мороза, Пізанську вежу, Мамонта і безліч безіменних фалосів. Цю ж химеру звуть Господарем печери.

Мармурова печера, Крим

А от добре видно, як тягнуться одне до одного сталактит і сталагміт. Буквально за кілька тисяч років, як все буде добре, вони зростуться у сталагнат.

Мармурова печера, Крим

Чудова акустика й великі зали дозволяють поводити у Мармуровій печері концерти. Звуки органу, які можна почути під землею під час екскурсії, дозволяють бодай уявити це неймовірне відчуття чистоти й глибини.

Класична музика тут звучить цілком щиро. На відміну від інших печер Чатир-Дага перші гості Мармурової не чули під ногами мерзенний тріск купи людських кісток.

Мармурова печера, Крим


Переглянути більшу мапу

Поділитись:
  • Добавить ВКонтакте заметку об этой странице
  • Facebook
  • Twitter
  • Google Buzz
  • del.icio.us
  • email
  • PDF
  • Print

Читайте також:

Прокоментувати

You must be logged in to post a comment.