Старий Остропіль

Навряд чи втішу вас найцікавішою розповіддю, тож вибачайте. Тим більше, що інтернет про це доволі посереднє за розмірами село знає небагато. Наприклад, він не знає дати його заснування. Відсутні ці відомості й на сайті Верховної Ради.

Старий Остропіль, Преображенська церква

Достеменно відомо, що вже у XVI столітті Остропіль був чималеньким містом. Значущим поселенням Остропіль залишався навіть у радянські часи – статус райцентру, як і будь-які перспективи містечко втратило лише в 1959-му.

Старий Остропіль

Той, давній Остропіль, по праву вважався козацьким містом. Під Острополем поразки зазнало селянське повстанське військо гетьмана Криштофа Косинського. Згодом в цих краях давав жару Северин Наливайко. (На фото,що нижче не він, про всяк випадок кажу. То місцевий пам’ятник радянському солдату, який вирішив прострелити собі ногу).

Старий Остропіль

За Хмельниччини містечко деякий час було центром Остропільського полку. Цим фактом славний період в історії містечка можна сказати закінчується. Польське військо тоді добряче понищило Остропіль, звільняючи його від козаків. Зроблено це було на совість.

Старий Остропіль

Після поділу Польщі територія краю (це Хмельницька область, якщо ви не зрозуміли) відходить до Росії. На прикордонних територіях розміщуються війська, які беруть, зокрема, участь у війні 1812-го року.

Старий Остропіль

Вже після Наполеона, в 1840-му в Остополі будується головна вціліла до наших днів пам’ятка – Преображенська церква. Втюхана над класичним портиком кумедна штука до первісної архітектури, як ви розумієте, стосунку не має.

Старий Остропіль, Преображенська церква

Старий Остропіль, Преображенська церква

Неподалік церкви колись був панський маєток. Від нього, які і від сільськогосподарської артілі чи згодом колгоспу залишились хіба що спогади.

Старий Остропіль

Я так і не знайшов, чого Остропіль став Старим. Може за компанію зі Старокостянтиновом? Як би там не було, але зараз екс-містечко вимирає буквально на очах. Лише за минулий рік його населення скоротилось на 5%. Зрештою, це й не дивно – адже робити тут абсолютно нічого.

Старий Остропіль


Переглянути більшу мапу

Поділитись:
 • Добавить ВКонтакте заметку об этой странице
 • Facebook
 • Twitter
 • Google Buzz
 • del.icio.us
 • email
 • PDF
 • Print

Читайте також:

5 коментарі

 1. Хто написав таку дурню про Остропіль??? Я прожив у ньому багато років, і вище зазначений текст дуже “скупий”, про Остропіль є що писати, так само як і є що тут робити!!! А автору скажу: -”Не знаєш про що пишеш, не берися”!!!)))

  м-р Брут Reply:

  Я написав. І підписався у цьому. Скупий текст ви можете доповнити, але я завжди прошу зауважити, що пишу не наукові трактати і дисертації, а звичайні подорожні замітки.

  Якщо десь є помилка чи ви з чимось не згідні – пишіть, коменти відкриті. Помилки виправимо!

 2. Пане авторе, порадьте, будь ласка, яким чином краще добиратися до Старого Острополя, а також приблизну відстань із Києва або Житомира (якщо їхати на машині). Наперед вдячна.

  м-р Брут Reply:

  Від Києва – 250 км, від Житомира – 100. Добиратись будь-яким рейсовим автобусом, який йде на Старокостянтинів або Хмельницький.

 3. чудове, моє рідне село! я такого краєвиду ніде не бачив!!!!

Прокоментувати

You must be logged in to post a comment.