Товсте

Археологи навколо цього невеличкого містечка накопали сліди від купи прадавніх культур. Сліди по собі тут залишили сармати, анти, скіфи, само собою трипільці і навіть якісь ґави.

Дещо пізніше відмітились і галичани. Назву поселення дістало від прізвища волинського боярина В’ячеслава Товстого, який служив у засновника Галицько-Волинського князівства Романа Мстиславовича і отримав ці землі у нагороду.

Товсте, костел святої Анни

Не надто романтичне на ім’я Товсте стоїть на річці з образливою назвою (за влучним виразом Блеки) Тупа або й ще гіршим варіантом – Дупа. Саме так ніби-то називали річку за Польщі, а саме місто звалося Тлусте.

Товсте

Товсте

Першу писемну згадку датовано 1414-м роком. Трохи більше як за сто років Тлустому надають маґдебургію. Зручне розташування сприяло розвиткові торгівлі. У другій половині XVI століття тут щороку відбувається два великі ярмарки, а щотижня – торги.

Товсте

В ті роки містечко належить Яну Ходоровському, а пізніше – Михайлові Хмельницькому, батькові Богдана Хмельницького. З огляду на дискусійне місце народження майбутнього гетьмана, цього факту для декого достатньо, аби припускати, що Богдан народився саме в Товстому.

Від часів Михайла залишився один з чотирьох замкових фортів (судячи з усього – екс-кінотеатр). Решта в купі із самим замком або не пережили буремних подій XVII століття, або були згодом використані для будівництва інших споруд.

Товсте

Товсте переходить з рук в руки: ним володіють Даниловичі, Понінські, Любомирські, Потоцькі. Короткий час після 1772-го містечко є центром повіту, але переважно є заштатним поселенням спершу Червоногрудського повіту Подільського воєводства, а в складі Австрії входить до Заліщицької округи.

Товсте

Половину населення Товстого у XIX столітті і майже дві третини на початку XX становили євреї. Колись тут, у місцевій синагозі служив рабином Ізраель бен Еліезер, знаний як Баал Шем Тов – цадик, засновник хасидизму, лікар і маг.

Товсте, кіркут

Більшість євреїв загинуло під час Другої світової.

Товсте, кіркут

Товсте, кіркут

Істотне пожвавлення у життя провінційного Тлустого прийшло з будівництвом транспортних магістралей. І в наш час містечко розташоване на перетині кількох автодоріг, а за Австрії одна з них мала статус імперського шосе. В кінці XIX століття будується залізниця (цікаво, що залізнична станція і досі має назву Тлусте, а не Товсте, як годилось би).

Товсте

На початку XX століття містечко досягає так би мовити піку свого розвитку. Населення – біля чотирьох тисяч (нині, навіть з урахуванням заробітчан – менше), кінотеатр, кооператив, ощадкаса, три готелі й кілька ресторанів.

Будується одразу кілька значимих споруд. Зокрема – костел святої Анни. Ймовірно, що на цьому ж місці костел був і до того. Для його будови використовували матеріали від одного з замкових фортів.

Товсте, костел святої Анни

Товсте, костел святої Анни

Новий храм, збудований у новоготичному стилі висвятили в 1915-му. Цікаво, що того року у Тлустому перебуває штаб так званої Дикої дивізії на чолі з Великим князем Михайлом Романовим.

Над нині замурованим входом ще до 1944-го височіла десь метрів на 25 класичного виду вежа. Її все ще планують відновити – храм після тривалого використання не за призначенням у 2000-му році повернули католицькій громаді.

Товсте, костел святої Анни

Товсте, костел святої Анни

Товсте, костел святої Анни

Майже навпроти – величний греко-католицький собор Архістратига Михаїла.

Товсте, церква Архістратига Михаїла

Товсте, церква Архістратига Михаїла

І цей храм збудували на місці давнішого, дерев’яного. Будова розпочалась в 1913-му, а завершилась аж в 1939-му.

Товсте, церква Архістратига Михаїла

Товсте, церква Архістратига Михаїла

Обидва храми (якщо я не помиляюсь) будувалися за проектами уродженця Тлустого Яна Зубжицького. Архітектор, випускник Львівської політехніки, був закоханий у рідне містечко. Його пам’яткам Ян Кароль присвятив монографію “Tluste nad Debna w ziemi Czerwonogrodzkie”, де описує, скажімо, розкішну міську браму замку, знищену під час Першої світової.

Міську ратушу збудували теж в першій половині минулого століття.

Товсте

В радянські часи Товсте перестає вважатись містом, але натомість стає районним центром. Проте і цей статус втрачає в 1962-му.

Товсте

Наостанок ще цікавинки. По-перше, дивує незвичний жест від Тараса Григоровича.

Товсте

По-друге – традиція підписувати на хатах рік побудови.

Товсте

Товсте

Товсте, церква святого Андрія Первозванного

Традиція дуже корисна. Завдяки їй нащадки точно знатимуть роки побудови, скажімо, церкви святого Андрій Первозванного. Цей храм православна громада вимушена була побудувати після передачі церкви Архістратига Михаїла греко-католикам.

Товсте, церква святого Андрія Первозванного

Звісно, якщо якусь ґаву це питання раптом зацікавить.

Товсте

Товсте на Google-картах. Проїзд на автомобілі від Києва – 475 км (біля шести годин дороги), від Тернополя– 105 км, Чернівців – 70 км. Поїздом- до станції Тлусте.


Переглянути більшу мапу

Товсте

Поділитись:
 • Добавить ВКонтакте заметку об этой странице
 • Facebook
 • Twitter
 • Google Buzz
 • del.icio.us
 • email
 • PDF
 • Print

Читайте також:

2 коментарі

 1. Був у Товстому, чекав на автобус додому, але далі автостанції не ходив, хоча частину собору сфотографував

 2. Цікава і сприйнятлива інформація. Спасибі!!!

Прокоментувати

You must be logged in to post a comment.