Макарів. На Київськім Поліссі перлинонька сія

В давнину, може ще з древлянських часів село звалося Вороніне. Хто ж тоді цей Макар і чому на його честь перейменували містечко?

Макарів

Ним виявився онук власника цих земель – литовського магната Васенцевича (або Івашенцевича). Дід отримав кілька сіл на Київщині у нагороду за службу. А Макар Васенцевич – остаточно перебрався сюди та облаштував у Вороніному чи то пак вже Макарові свою резиденцію.

Макарів

Вже Макарівський онук, Михайло, наприкінці XVI ст. будує в Макарові, на березі річки Здвиж замок. Фортечні стіни оточують рови з водою, земляні вали, по верху яких – дерев’яний частокіл. Потрапити до фортеці можна було через кілька укріплених воріт.

Макарів

У замку шляхтичі розраховували відсидітись під час Хмельниччини. Та спершу польські загони покоцали повстанці під проводом Максима Кривоноса. А пізніше селяни на радостях спалили Макарівський панський маєток.

Макарів

Після недовгого повернення шляхтичів палає нове повстання. Поліських селян очолює овруцький полковник Дацко Децик. Йому, за активної допомоги тутешніх селян, вдалося заволодіти замком.

Польський уряд жорстоко розправився з повстанцями – у 1672-му вулиці Макарова були залиті кров’ю, а оселі селян – понищені. “Ляхи з Макарова людей постинали і, много зла починивши, знову до Макарова увійшли”, – писав київський полковник Яков Дмитрієвич.

Макарів

Тим не менше, Макарів залишався польською землею. На початку XVIII століття його власником стають Любомирські. Попри їх доволі ліберальне ставлення під час Коліївщини Макарів захоплюють гайдамаки. Повстанці руйнують уніатську церкву, костел і, вже назавжди, замок. (За такі досягнення місцевого ватажка – Івана Бондаренка – стратять згодом на Чорнобильській АЕС в Чорнобилі).

Макарів, військовий меморіал

До Любомирських Макаровом володіли і Радзивіли. Саме в час їхнього панування народився найвідоміший виходець з Макарівщини Роман Безсмертний Данило Туптало – Ростовський митрополит, якого церква визнала святим.

(Якщо чесно, то найвідомішим для мене він не був. Соромно зізнатись – навіть подумав, що пам’ятник в центрі міста поставлений на честь якогось Макара).

Макарів, пам'ятник св. Дмитрію

Між іншим, це на його честь указом Катерини II в 1761-му році було названо фортецю Ростов-на-Дону!

Поруч з пам’ятником – Свято-Дмитрієвський храм, де зберігаються фрагменти мощів святого. Побудовано церкву в 2007-му.

Макарів, Свято-Дмитрієвський храм

Макарів, Свято-Дмитрієвський храм

Ще одна церква – Іллінська – була збудована в 1854-му. До того на її місці стояв дерев’яний храм десь XVIII ст.

Макарів, церква св. Іллі

Макарів, церква св. Іллі

Макарів, церква св. Іллі

Макарівщина (звучить як назва якоїсь опортуністичної течії) продовжує переходити з рук в руки. Наступним власником стає декан Каетан Росцишевський, потім – дехто Мілевський (але не футболіст, як це стверджує Вікі), далі – родина поміщиків Павшів.

Макарів

На дворі – XIX століття. Макарів – волосний центр Київського повіту вже російської Київської губернії. В містечку будується кілька дрібних підприємств (пивоварні, винокурні, шкірзаводи, цегельня, млин). Проводяться ярмарки.

Макарів

Макарів

На початок XX століття в Макарові мешкало біля п’яти тисяч жителів. Не можна сказати, що селище процвітало. Торгівля обмежувалась переважно дрібними лавками. Промисловість – невеликими ремісництвами.

Останній власник – барон Микола фон Мекк, син визначного російського інженера залізниць, значно більше уваги приділяв автомобілям ніж маєткам у провінції.

Макарів

Макарів серйозно постраждав під час революції і громадянської війни. Фактично місто було спалене. Наступного удару завдали голодомори і репресії. До речі, ще в 20-х роках ГПУ після кількох арештів страчує інженера фон Мекка – той на свою голову не емігрував.

А під час гітлерівської окупації було остаточно знищено чималу єврейську громаду Макарова.

Макарів, пам'ятник жертвам голодомору

Значною подією вже сучасної історії містечка стала Чорнобильська аварія. У 1986-му в район переселяють близько десяти тисяч людей з Зони. (А на фото – доволі дивний афганський меморіал).

Макарів, меморіал воїнів-афганців

І ще буквально кілька спосредежень. Чи не на кожному макарівському паркані – своя металева квіточка.

Макарів Макарів

Макарів

“Закритий” Юлею гральний бізнес тут маскують не під інтернет-клуби, а під цілодобовий крокодилячий суші-бар.

Макарів

Розмірам міні-маркету можуть позаздрити і більші міста.

Макарів

І на завершення не можу не нагадати про історію з іншим відомим вихідцем з Макарівщини – вірним соратником Ющенка Романом Безсмертним. Саме в Макарові, на батьківщині він презентував виплекану ним адміністративно-територіальну реформу 2005 р.

Тут його освистали, після чого Безсмертний подав у відставку. Можна сказати, що саме в Макарові накрилась мідним тазом одна з найгучніших помаранчевих реформ. Зрештою, як і всі інші.

Макарів


Переглянути більшу мапу

Бонус-трек

Гімн Макарівщини

На Київськім Поліссі перлинонька сія,
Уквітчана садами Макарівська земля.
Ще й досі на сторожі ті Змієві вали,
Що матір міст всіх руських постійно берегли.

Приспів:
Макарівщина щедра, чарівна сторона,
Ти завжди найрідніша була і є одна.
Нехай же рік за роком у даль рясну гряде,
А ми любили, любим, не зрадимо тебе.

Хай славляться врожаєм щорік твої лани,
Пшениця й жито родять і радують льони.
Тож будь щаслива, земле, і завжди щоб цвіла
За те, що славу краю і Туптала дала.

Приспів.

Макарів

Поділитись:
 • Добавить ВКонтакте заметку об этой странице
 • Facebook
 • Twitter
 • Google Buzz
 • del.icio.us
 • email
 • PDF
 • Print

Читайте також:

3 коментарі

 1. фото,где перекошенный кирпичный дом вполне подошел бы для съемок фильма о дореволюционной России

 2. там на фото прикольое название магазина АЛИГАТОР)))))
  У нас в городе тоже есть такое

 3. алігатор не маскують, ігрові автомати в ньому зачинили одразу а суші бар просто ще не заробів на вивіску…. зараз вони називаються релакс !!!

  Звяжіться зі мною будь ласка, мені цікава іторія Любомирських в макарові….

  Pan_lord2@mail.ru

Прокоментувати

You must be logged in to post a comment.