Вроцлав

Одне з найбільший і найстаріших польських міст знову польським є не так і давно. Лише після Другої світової Вроцлав, за який віками сперечалась купа держав, остаточно відійшов до сучасної Посполитої.

Вроцлав

Сілезія – земля про яку згадують ще в працях Тацита і Птоломея. Силінгами називало себе одне з східногерманських племен вандалів (як відомо їх головним досягненням за недовгу історію стало руйнування Риму).

Вроцлав

Ну а про Вроцлав, а точніше про Вратислав згадується столітті в IX-X, як про слов’янське поселення на річці Одрі (Одері). Засновником вважається міста вважається чеський князь Вратислав I. З роками кілька літер у польській транскрипції випало, у той час як чехи й надалі називають місто по-старому.

Вроцлав

Вроцлав будувався у надзвичайно мальовничих місцях. Тут, у передгір’ї Судетів, до річки Одра впадає кілька приток. Ще до Другої світової понад 300 мостів поєднували річкові береги й дюжину островів. (В наш час мостів залишилось “лише” 117).

Вроцлав

Вроцлав може похвалитись і своїми зеленими насадженнями. Статистика стверджує, що на одного мешканця міста припадає 25 кв. м парків та скверів – це польський рекорд. (Цікаво, що для Києва цей показник ніби-то становить 200 кв. м).

Вроцлав

В – страшно сказати – 979-му році Сілезію завойовує Мешко I, польський князь і один із засновників королівської династії П’ястів. Тоді Вроцлав уперше стає польським. Син князя Болеслав Хоробрий робить ставку на корить Папського престолу.

У 1000-му році у Вроцлаві започатковується одне з католицьких єпископств. А Польща стає римо-католицькою державою.

Вроцлав, собор св. Іоанна Хрестителя

Вроцлав, собор св. Іоанна Хрестителя

Це, до речі, римо-католицький кафедральний собор. Його побудовано в XIII-XIV столітті, причому на цьому ж місці були як мінімум три костели-попередники.

Найперший храм у Вроцлаві збудували десь біля того ж 1000-го року (його ще звусь Чеським). Його зруйнували поганці. Другий – за часів Болеслава. Третій – з ініціативи Казимира Відновителя.

Вроцлав, собор св. Іоанна Хрестителя

Вроцлав, собор св. Іоанна Хрестителя

За Казимира Відновителя (він був також з династії П’ястів) Сілезію знову приєднували то до Чехії, то знову до Польщі. Між іншим Казимир був одружений на сестрі Ярослава Мудрого.

У 1150-му бельгійським єпископом Вальтером, котрий з братом прибув до Польщі для підсилення кадрового потенціалу місцевого католицтва, розпочинається будова романського собору. Постають дві вежі, три нефа. Тоді фасад був з білого вапняку з червоними вставками з пісковику.

Вроцлав, собор св. Іоанна Хрестителя

За сто років костел перебудовують. Цього разу – на готичний, тобто він стає приблизно таким, яким ми його бачимо сьогодні. Численні руйнування, відбудови, пожежі, реставрації постійно змінювали обличчя катедри.

Під час штурму Вроцлава радянськими військами дві третини будівлі були знищені. Перший етап відбудови було завершено ще в 1951-му. А лише в 1991-му на баштах собору святого Іоанна Хрестителя встановили два шоломи. В одній з башт обладнано ліфт, завдяки якому можна піднятись на майже 90 метрову висоту.

Вроцлав, собор св. Іоанна Хрестителя

Вроцлав, собор св. Іоанна Хрестителя

Тумський острів, який власне островом не є (якщо я не помиляюся) – найстаріша частина міста. Тумський – те саме, що домський, тобто катедральний. Поруч з вже згаданим собором – відновлені “єпископські сади”. Нині у колишньому палаці єпископа вроцлавського – духовна семінарія.

Вроцлав

Вроцлав

Вроцлав

Взагалі, навчальних закладів у місті купа – біля 100 тисяч студентів. Найповажніший ВНЗ –Вроцлавський університет, його головний корпус стоїть на місці колишнього герцогського замку.

Вроцлав, Університет

Вроцлав

Серцем міста була, само собою, ратуша. Перша будівля постала десь наприкінці XIII століття. До первісної споруди щось постійно добудовували, виходячи з багатофункціонального призначення міського центру. Тут була і управа, і муніципальна рада, і суд, і місце виконання покарань, і каплиця, і поліція.

Ратушу, як і катедру св. Іоанна Хрестителя, під завершення Другої світової було сильно понищено.

Вроцлав, площа Ринок

Вроцлав, площа Ринок

Середньовічний Вроцлав був одним з найбільших європейських міст. В 1387-му він стає членом Ганзи – торговельного об’єднання північноєвропейських міст. Ремісники та купці стають серйозною силою: громаді вдається відстоювати свої привілеї навіть перед всесильним тоді духовенством.

Вроцлав

Вроцлав, площа Ринок

Сілезія продовжує переходити з рук в руки. У 1335-му польський король Казимир III, останній з П’ястів, зрікається прав на ці землі на користь чеської корони, а через неї – до Німецької імперії. Був в історії краю навіть угорський період. Та все ж Сілезія завжди вважалась чимось на кшталт автономії, а отже Вроцлав – залишався фактично столицею.

Вроцлав

Вроцлав

Та повернімось на площу Ринок. Її сучасна площа – 205 на 175 метрів. Це один з найбільших ринкових майданів Європи. До неї ведуть одинадцять вулиць. Кожна її сторона має свою назву.

Вроцлав, площа Ринок

Сучасною цікавинкою площі є модерновий скляний фонтан (його суворі прихильники старовини ще називають пісуаром).

Вроцлав, площа Ринок

Майже поруч – причаїлось велетенське тіло Єльжбетинської Фари, або базиліки Св. Ельжбетти Угорської. Храм збудували в середині XIII століття. Збудована в середині XV ст. 90-метрова башта могла тоді позмагатись за звання найвищої в Європі.

Вроцлав, базиліка Св. Ельжбетти Угорської

Вроцлав, базиліка Св. Ельжбетти Угорської

У 1526-му Сілезія в купі з Богемією переходить під владу австрійських Габсбургів. Це часи вважаються золотими в історії Вроцлава. Кінець їм настав з початком Тридцятилітньої війни (1618–1640 рр.) – першого загальноєвропейського конфлікту такого масштабу.

Вроцлав

А ще за сто років починається війна за спадщину Габсбургів. Один з активних її учасників – пруський король Фридрих II – поклав око саме на Сілезію й дуже хутко завоював її.

Цікаво, що на завойованих землях монарх негайно проводив популістські реформи, типу релігійних та податкових послаблень.

Вроцлав

Вроцлав

Населення продовжує онімечуватись і якщо віддавна тут переважали слов’яни, то вже на початку XX століття більшість мешканців спілкувалось німецькою.

Вроцлав

Вроцлав

В історії Вроцлава був і, хоч і не тривалий, французький період. Наполеонівські війська ведуть бойові дії прямо в місті. Після тривалого обстрілу пруське військо здається і до 1813-го року Вроцлав залишається окупованим Бонапартом.

Саме французами ухвалюється рішення щодо руйнування міських укріплень, завдяки чому Вроцлав отримує можливість нормального територіального розвитку.

Вроцлав

Вроцлав

Міська зона стрімко збільшується. Через Вроцлав проходять рейсові омнібуси, а в 1842-му прокладається лінія залізниці.

Сілезія залишається багатонаціональної, а отже – спірною територією. Проводиться навіть референдум щодо приєднання до Польщі чи до Німеччини. В результаті регіон поділили і вашим, і нашим.

Вроцлав

Вроцлав

Нацистська Німеччина з цим питанням швидко розібралась і об’єднала Сілезію під своїм началом. Історичному воз’єднанню передували масові єврейські погроми.

Ну а визволення від німців супроводжувалось тривалими боями. Майже чотири місяці, аж до дня перемоги Вермахт боронить Бреслау (так зветься Вроцлав німецькою). Навіть духовенство всіх конфесій намагалося вмовити нацистів здати Вроцлав, аби уникнути масштабних руйнувань і гуманітарної катастрофи.

Вроцлав

Сілезія (окрім чеської) після війни відійшла знову до Польщі. Поляків, які приїжджали сюди після Другої світової називали піонерами. Чимало з них були переміщеними мешканцями Львова й Станіславова.

Як ви вже зрозуміли, польський комуністичний уряд все ж доволі ліберально ставився до релігійних уподобань громадян. Відбудовувались не лише церкви: оце, скажімо, збудований в 1968-му (!) пам’ятник Папі Іоанну XIII.

Вроцлав, пам'ятник Папі Іоанну XIII

В багатьох рисах будівель епохи соціалістичної Польщі проглядаються знайомі риси.

Вроцлав

Проте сусідство з перлинами світової архітектурної спадщини хоч-не-хоч, а дається взнаки.

Вроцлав

Вроцлав

Як ви розумієте, ми лише пробіглись старовинним Вроцлавом. Місто варте більш ґрунтовного відвідання, чого я вам щиро і бажаю.

Вроцлав


Переглянути більшу мапу

Поділитись:
  • Добавить ВКонтакте заметку об этой странице
  • Facebook
  • Twitter
  • Google Buzz
  • del.icio.us
  • email
  • PDF
  • Print

Читайте також:

Прокоментувати

You must be logged in to post a comment.