Білорічиця. Хто в теремочку живе?

Прилуцьке село Білорічиця відоме десь з 1600-го року. Щоправда до 1945-го воно звалося Вейсбахівка – певно що від прізвища одного з власників, російського генерала від кавалерії, київського генерал-губернатора Йогана-Бернгара Вейсбаха.

Білорічиця, садиба Рахманової

Як пише [info]muzyka_sniv (який знав про існування Білорічиці та її пам’ятки значно більше й давніше від мене, і в якого я й потирив більшість написаного нижче), пізніше ці землі перейшли до офіцера Ізмайлівського полку О. Гампфа.

Білорічиця

Завдячуючи наступному власнику село входить до списку шевченківських місць. Поет побував тут в 1844-му, дорогою з Качанівки, куди він їздив по гроші Тарновського за портрет Миколи Рєпніна. В ті роки маєток у Вейсбахівці належить петербурзькому полковнику Івану Корбе, теж знайомцю й до певної міри спонсору Шевченка.

Білорічиця

В маєтку Тараса Григоровича вже чекає ще кілька собутиль приятелів, зокрема – Яків де Бальмен. Більше ніж чітку уяву про те, як вся компанія проводила час, дає колективний лист до Миколи Маркевича, підписаний і Шевченком:

Ми, по милости Господней, гетьман, повеліваємо вам — деркач в сраку! — щоб ви — генеральний обозний! — прибули до нас сьогодня, коли можно, а не то завтра — у Безбуховку — до гетьмана.

Т. Шевченко, рукою власною
Полковник компанійський — Корба.

Января 22-го дня, року 1844-го

Безбухівкою Шевченко і ко називають Вейсбахівку. Теж символічно.

Білорічиця, садиба Рахманової

До наших днів якимось дивом дожив флігель маєтку останніх власників Вейсбахівки – поміщика Рахманова та його дружини Олени Сергіївни.

Про Рахманова не можу розказати нічого цікавого. А от про його дружину – якраз навпаки. Княжна Олена Волконська народилась в родині масона-декабриста Сергія Волконського. Її шлюб з Олександром Рахмановим був вже третім, попередніх двох чоловіків (Дмитра Молчанова і Миколу Кочубея) Олена Сергіївна поховала.

Білорічиця, садиба Рахманової

Білорічиця, садиба Рахманової

Для будівництва нового маєтку вже не молоде подружжя запрошує архітектора Олександра-Едуарда Ягна. За його проектом у Вейсбахівці будуються спершу флігель (в 1878-му), згодом – палац, готель, пекарня. До загального комплексу маєтку входять також церква і парк. ([info]muzyka_sniv пише навіть про два парки, три фруктових сади, ставки з штучними острівцями і тому подібним).

Коротше кажучи, нема цього вже нічого. Залишився лише флігель, у якому нині розташована Свято-Миколаївська церква.

Білорічиця, садиба Рахманової

Білорічиця, садиба Рахманової

Ви певно зауважили, що в оздобленні Ягн активно використовував поливану кераміку, яку ми бачили, скажімо, в Масандрі. В результаті вийшов такий собі казковий теремок. А як себе почуває в ньому церква – питання.

Білорічиця, садиба Рахманової

Білорічиця на МЕТА-картах. Проїзд автомобілі від Києва – 160 км (біля 2,5 годин дороги, останні кілометри – найважчі), від Прилук – 25 км.


Переглянути більшу мапу

Білорічиця

Поділитись:
  • Добавить ВКонтакте заметку об этой странице
  • Facebook
  • Twitter
  • Google Buzz
  • del.icio.us
  • email
  • PDF
  • Print

Читайте також:

Прокоментувати

You must be logged in to post a comment.