Масандрівський палац

Навряд чи щось у вигляді одного з найкращих українських палаців промовляє про фатальну долю пов’язаних з ним осіб. Тим не менше, це так.

Перший і другий власники палацу помирають ще до його добудови. Автор початкового проекту раптово гине. Останній власник відмовляється навіть ночувати у своєму ж палаці, що не вберегло від трагічної смерті і його.

Масандровський палац
Та про все по порядку.

Ще задовго до зведення цього палацу, в першій половині XIX століття в Масандрі робляться спроби будівництва маєтків різного масштабу й призначення. Мала свої плани і міжнародна авантюристка та шпигунка Софія Потоцька, знайома нам з історії про Умань: знаменита “Софієвка” могла бути в Криму.

Масандровський палац

Масандровський палац

Проте увесь час щось не складалось. Після череди зміни власників тутешні землі перейшли у власність генерал-губернатора Новоросії Воронцова. Той на території раніше облаштованого у Верхній Масандрі парку споруджує “барський” будинок.

Його нащадок, Семен Воронцов в кінці 1870-х замовляє перебудову Едмону Бушару. Французький інженер на той час виконав у якості підрядника кілька серйозних контрактів, і на проекті палацу виступає вже у якості архітектора.

Масандровський палац

Масандровський палац

Масандровський палац

За задумом Бушера в Масандрі мала постати будівля часів Людовика XIII. За взірець француз бере замки долини Луари. Очевидно архітектор хотів зіграти на контрасті темно-сірих середньовічних стін та життєрадісних навколишніх пейзажів. А може і не хотів.

У 1881-му Бушер, після того, як застудився на будові, раптово помирає. Керуючий маєтками Воронцова намагається залучити до будівництва брата француза, проте той відмовляється. А незабаром помирає й сам граф.

Масандровський палац

Пусткою стоїть будова майже десять років. У 1889-му маєток викуповується для потреб царської родини.

Тринадцятий російський імператор Олександр III був еталонним царем: освіченим, релігійним, миролюбним, в міру простим, богатирської тілобудови, високим на зріст. Цар часто відпочиває у сусідньому Лівадійському палаці, а Масандру цінує за лікувальне повітря й чудові краєвиди.

Масандровський палац

Масандровський палац

Добудова і перебудова палацу доручається російському архітектору німецького походження Максиміліану Месмахеру. В ті роки Месмахер вже є знаменитістю. Його численні доробки прикрашають столицю імперії, зокрема – Ісаакієвський собор.

Архітектор змінює задум свого попередника. Замість середньовічної твердині у Масандрі постає грайливий бароковий палац.

Масандровський палац

Масандровський палац

До загалом збереженої конструкції добудовуються балкони, галереї, балюстради. Вони істотно збільшують корисну площу будівлі. Проте більшість приміщень були і залишаються доволі скромними за розмірами – замовники не передбачали проведення тут масових заходів.

(До речі, на нижньому фото стільці майстра Гамбса, за якими ганялись Остап Бендер і ко).

Масандровський палац

Масандровський палац

Масандровський палац

Фасади (і не лише фасади) прикрашає кольорова метлахська плитка – популярний у той час оздоблювальний матеріал. Такою ж плиткою викладені стіни так званого машинного відділення – інженерної прибудови. Завдяки цьому геть несхожі конструкції було пов’язано в одне ціле.

Масандровський палац

Масандровський палац

З боку східного фасаду будується підпірна стінка, прикрашена левами. Колись з їх пащ текла вода.

Масандровський палац

Всі фонтани й фонтанчики були поєднані в єдину систему, яка, як стверджують, діє і понині. В парку встановили цілу роту скульптур. До наших днів дожили найстійкіші.

Масандровський палац

Масандровський палац

Масандровський палац

У 1894-му в Лівадії помирає цар Олександр. Нащадком імперії в купі з Масандрівським палацом стає Микола II. Новий цар вирішує продовжити будівництво.

Лише в 1902-му завершується перебудова резиденції. Проте розкішний і водночас скромний палац так і не став родинним для останнього імператора. Цар лише зрідка днями гостює тут або зупиняється на шляху до Лівадії.

Масандровський палац

Масандровський палац

DSC07450

Масандровський палац

Після революції царські покої передані санаторію “Пролетарське здоров’я” для туберкульозних хворих. Після війни – працює інститут, а згодом це приміщення деждачі, себто санаторію для перших осіб. Дача Сталіна – так неформально називають Масандру. Частина території парку з будівлями і в наші дні належать до легендарної ДУСі.

Масандровський палац

Масандровський палац

Масандровський палац, парк

Привілейоване положення vip-дачі дозволили зберегти більшість інтер’єрів. Напевне, це чи не єдиний український палац, який ми бачимо в тому стані, у якому його було збудовано.

Масандра на МЕТА-картах. Проїзд автомобілі від Києва – 880 км (біля 10 годин дороги), від Ялти – 5 км.

Переглянути більшу мапу

Масандровський палац

p.s. З-поміж численних картин, представлених в експозиції музею, котрий діє в палаці з 1992-го року, мене вразив от такий портрет всесильної Катерини II. Дама з собачкою, ага.

Масандровський палац, портрет Катерини II

Поділитись:
  • Добавить ВКонтакте заметку об этой странице
  • Facebook
  • Twitter
  • Google Buzz
  • del.icio.us
  • email
  • PDF
  • Print

Читайте також:

Один коментар

  1. Жесть. Оч.красиво. Только вот чепчик в последней барышни уж больно пышный :) А архитектура просто обалденная. СЕйчас так не строят. сегодня все больше более практичных, нежели эстетичных, домов. А жаль..

Прокоментувати

You must be logged in to post a comment.