Якщо кетчуп – то Торчин

Вважається, що волинське містечко Торчин засноване аж в 1093-му році. Хоч, якщо бути чесними, цей факт навряд чи когось би цікавив, якби не заснування в 1994-му знаної нині продуктової компанії.

Торчин

Власне назву компанії мало хто знає – “Волиньхолдинг”. Натомість всім відомий її головний бренд – майонези, кетчупи, соуси й гірчиці під маркою “Торчин”.

Тож на моє тверде переконання, при в’їзді до села мала б стояти якщо не велика банка майонезу, то принаймні здоровенна пачка кетчупу.

Торчин

Та марно я вишуковував знайому продукцію. Торчин виявився звичайним містечком, скоріше навіть селом, у якого все було.

Торчин

Було Маґдебурзьке право, надане ще в 1540-му році. Був великий монастир, якому належали чималі землі навколо. Був загадковий “Торчинський маніфест” – селянський ультиматум польській шляхті.

Про історію Торчина вам радо розкажуть у місцевому краєзнавчому музеї, якому не так давно передали приміщення в колишньому універсамі.

Звісно, якщо ви в той музей потрапите в робочі дні з 9 до 18 години (за давньоруською традицією провінційні музеї не здогадуються, що туристи, на яких вони мали б також розраховувати, воліють в такі дні й години заробляти собі на мандри).

Торчин, музей

А тим, хто не потрапив – доведеться обмежитись нетривалою екскурсією. Оскільки інтернет на історію Торчина надзвичайно бідний.

Торчин

Торчин

До речі, Торчином звали повара, котрий власноруч перерізав горлянку великомученику Глібу, своєму господарю, за наказом Святополка, про що я розказував в записках про Вишгород.

Ще вважається, що торчин – то той, хто пішов з торків – колись значного тюркського племені. В них навіть своє місто було – Торчеськ – котрий нині ми знаємо як Кагарлик. Про нього я також вже писав.

Торчин, церква

Торчин

Від тих торків по Україні залишилось чимало топонімів. Та й слова “торчати” чи “торч” певно мають з давнім племенем щось спільне. В усякому випадку коли “Волиньхолдинг” вирішив завоювати російський ринок, то розмістив у кількох тамтешніх журналах доволі сміливий рекламний макет.

На ньому був зображений Кремль, на який замість зірки почепили тризуб і оголосили конкурс на дистриб’ютора “Торчин продукту”, щоб “Кремль торчал”.

Торчин

Народ в Торчині дійсно продвинутий. Чого варті лише поминальні обіди по 25 грн. з особи в диско-клубі!

Торчин

В торчинському аптечному кіоску можна позичити здоров’я.

Торчин

У вуличному кіоску – купити дари природи. У тому числі пару літрів семічкі.

Торчин

Лушпиння рекомендується викидати в смітники місцевої конструкції.

Торчин

Торчин в усі віки був переважно православним містом. Луцькому єпископу, котрий одним з перших їздив до Риму приймати унію, місцеві жителі навіть заборонили проїжджати Торчином.

Тим не менше, був у містечку і костел, знищений у 1944-му році. На його місці в 1995-98-му роках відбудували новий храм – невеличкий костел Пресвятої Трійці i св. Іоанна Хрестителя.

Торчин, костел Пресвятої Трійці i св. Іоанна Хрестителя

Торчин, костел Пресвятої Трійці i св. Іоанна Хрестителя

Продовжує будуватись і “Волиньхолдинг”, який в 2003-му придбала могутня Nestl?.

Торчин, завод Nestl?

Торчин, завод Nestl?

Як пише компанія на своєму сайті, споживачі можуть придбати її смачну і корисну продукцію на всіх континентах нашої планети, крім Антарктиди.

Торчин

Торчин на МЕТА-картах. Проїзд автомобілі від Києва – 420 км (біля 5 годин дороги), від Луцька – 25 км.


Переглянути більшу мапу

Торчин

Поділитись:
 • Добавить ВКонтакте заметку об этой странице
 • Facebook
 • Twitter
 • Google Buzz
 • del.icio.us
 • email
 • PDF
 • Print

Читайте також:

3 коментарі

 1. Проъжджаю кожного разу мимо Торчина, коли в Луцьк їду. Якось слово торчин мені більше асоціюється з їжею, ніж з містом.

 2. Насправді, наше містечко не тільки цікаве тим, що тут знаходиться фабрика виробництва кетчупу та майонезу, як описано вище.
  А як же славнозвісний ансамбль пісні та танцю “Колос”? (Видно автору про це не відомо).
  Прошу вибачення, якщо когось ображу, але ця стаття є настільки бездарною, що навіть на половину не відображає життя нашого містечка!!!

 3. Полярний Птах

  а хто зруйнував костел?

Прокоментувати

You must be logged in to post a comment.