Бережани. Частина перша

, у якій ми познайомимось з родом Сенявських і з якогось дива згадаємо Віктора Януковича

До оповіді про це місто-заповідник я підійду надзвичайно формально з кількох причин. Перша – очевидна. До мене про нього розказали більше і краще. Достатньо глянути лише на статтю на Вікі з детальною таблицею пам’яток.

Бережани

Друга – це перезрілість теми. Так вже сталося, що спершу я завжди намагаюся розквитатися з короткими мандрівками, аби вже потім ґрунтовно сісти писати про щось значне. Бережани – це дійсно значне, і в один пост вони вміститись не можуть ніяк. В результаті – цим фотографіям вже більше року.

Бережани

А крім того, до цього міста я маю певні сентименти. Що заважає дотримуватись мого широковідомого скрупульозно-об’єктивістського стилю викладення матеріалу. Тим не менше….

Бережани

Бережани вперше згадують в 1375-му році. Тоді угорський намісник Владислав Опольський (той самий, який іменував себе “Божою милостю пан і дідич Руської землі”, чим викликав обурення місцевої знаті, про що я згодував в розповіді про Олеське) дарує містечко якомусь боярину.

Бережани

Звісно, що Бережани старіші. Напевне, колись неспішною Золотою Липою пропливали плоти з поселенцями. Декому ці береги сподобались. І людей, які тут оселилися стали звати бережанами.

став

Активна розбудова галицьких містечок починається після за короля Казимира IV. Його син, король Сигізмунд I, жалує Бережанам маґдебургію і передає поселення польському магнатському роду Сенявських.

Бережани, замок

Саме їм Бережани завдячують своєму піднесенню: в місті будуються могутній замок, прекрасна ратуша, численні храми й кам’яниці.

Бережани, замок

Першим з роду містом володіє польський коронний гетьман Микола Сенявський. Йому Бережани жалують у 1530-му за численні бойові заслуги.

Бережани, замок

Двадцять років за його наказом будовується потужна фортеця. Як пише Блека, до складу фортеці входили стіни з городнями, палац з виїзними брамами, напівкругла бастія і чотиригранна вежа. Замок в плані – неправильний п’ятикутник.

Пізніше замість городні по периметру двору побудували 5 корпусів. Замок був укріплений бaстіями, в одній з них – п’ятикутній – розміщувався арсенал. Зовнішні стіни житлових корпусів мали стрільниці, а внутрішні – великі вікна з відкритими двоярусними аркадами-галереями в ренесансних формах.

Бережани, замок

Бережани, замок

Вельможний пан Микола Сенявський, воєвода Руський, гетьман війська, староста галицький та коломийський вибудував цей замок з тесаного каменю власним коштом на похвалу Всемогутньому Богові і на оборону вірних християн року 1554, – такий напис був над брамою замку.

Бережани, замок

Окрім багатометрових неприступних стін замок міг похвалитись розкішним палацом, від якого майже нічого не залишилось. Натомість вцілів костел Святої Трійці, будівництво якого на внутрішньому подвір’ї твердині почалося в 1554-му. (Під час мого останнього приїзду костел неспішно реставрували. Тут є значно краща фотографія.)

Бережани, костел Святої Трійці

Бережани, костел Святої Трійці

Костел виконував також роль родової усипальні Синявських. Зі смертю наступників династії до храму добудовувались каплички, аби розмістити там наступні саркофаги.

Більшість мармурових надгробків, справжніх скульптурних шедеврів, за радянської влади було знищено. Деякі – вивезено до Кракова. Один – Ганни Сенявської – дивом зберігся в експозиції Олеського замку.

Надгробок Ганни Сенявської

Фортецю випробовують на міць татари. Їх напади безуспішно тривають з кінця XVI ст. упродовж майже ста років. Натомість козацьким військам невтомного Максима Кривоноса вдається захопити замок. Очевидно, що тоді вперше внутрішнім інтер’єрам було завдано серйозної шкоди.

Бережани, замок

Бережани, замок

Справу Миколи Сенявського продовжують нащадки. З ініціативи його онука – коронного підчашого Адама Ієроніма Сенявського в Бережанах будується фарний костел.

Бережани, костел Різдва Діви Марії

Бережани, костел Різдва Діви Марії

Костел Різдва Діви Марії (в Блеки він названий як Петропавлівський – що правильніше я не знаю) добудували десь на початку 1620-х, вже після смерті його фундатора, а висвятили – в 1629-му.

Бережани, костел Різдва Діви Марії

Комплекс мав і оборонне значення. На відміну від розташованої в низині фортеці, храм було збудовано на пагорбі.

Бережани

Бережани, костел Різдва Діви Марії

А на горбі з протилежного боку міста невісткою Адама Ієроніма Урсулою Сенявською закладається Бернардирський монастир. Центральною його спорудою є костел святого Миколая, який нині зветься церквою Пратулинських мученииків.

Бережани, костел святого Миколая

Монастир діяв аж до 1939-го. Потім був притулок-інтернат для дітей-безбатченків. А вже на початку 50-их тут створили профтехучилище – спеціальний заклад для важких підлітків, що діяв при Міністерстві освіти. Це ПТУ проіснувало до листопада 1983-го. Потім МВС побудувало додаткові приміщення і заснувало Бережанську виховно-трудову колонію. За незалежної України слово «трудова» забрали.

Народна легенда стверджує, що саме тут мотав строк Віктор Янукович. (Заради справедливості скажу, що мені показували ще два побідних заклади, що навіть для Віктора Федоровича, погодьтесь, забагато).

Бережани, виховна колонія

Остаточно завершується будівництво монастиря в 1683-му. На той час Бережани кілька разів нищаться козачими й татарськими військами.

Бережани

Тим не менше, місто щоразу відроджується, а замок – залишається важливим форпостом.

Бережани, замок

Тут кілька разів буває Петро I, гостюють Іван Мазепа, польський король Август II Сильний. Активний борець з австрійськими Габсбургами трансільванський князь Дракула Ференц Ракоці теж тусувався в Бережанах і навіть видав тут маніфест із закликом про всеугорське постання. Цей факт не забули увічнити на стіні фортеці. (Дошок про Петра і Августа я не бачив).

Бережани, замок

І все ж замок вже приречений. В 1736-му помирає останній з роду Адам Микола Сенявський, коронний гетьман і навіть кандидат на польський престол.

Бережани в купі з величезними маєтностями переходять як придане до роду Чарторийських.

Бережани

Частина друга.

Поділитись:
  • Добавить ВКонтакте заметку об этой странице
  • Facebook
  • Twitter
  • Google Buzz
  • del.icio.us
  • email
  • PDF
  • Print

Читайте також:

Прокоментувати

You must be logged in to post a comment.